Borús kilátások. A román jegybank illetékese szerint Georgescu vagy Simion győzelme az életszínvonalra is rossz hatással lenne
Fotó: Bankingnews.ro
Egy szélsőjobboldali elnök megválasztása komoly és azonnali következményekkel járna mindenki pénztárcájára nézve – figyelmeztet Valentin Lazea, a Román Nemzeti Bank (BNR) vezető közgazdásza.
2025. január 20., 21:342025. január 20., 21:34
2025. január 21., 00:062025. január 21., 00:06
A tisztségviselő szerint egy Călin Georgescu vagy George Simion győzelmét hozó választási eredmény közvetlen hatással lenne az életszínvonalra. Lazea szerint
Ezt az első következményt már tesztelték is. A választások első fordulójának meglepő eredménye után, amikor Călin Georgescu jutott az elnökválasztás második körébe, a bukaresti tőzsde összeomlott, a nyugdíjrendszer II. pillére pedig egy hét alatt kétmilliárd lejt veszített. A jövőbeni nyugdíjak értéke tehát jelentősen csökkenne.
A döntés óriási vagy akár kifizethetetlen kamatú külföldi hiteleket jelentene. Ugyanakkor az elemzés szerint a befektetők elhagynák az országot, mert félnének a cégek államosításának veszélyétől. A beruházásokhoz nélkülözhetetlen európai forrásokat is masszívan megnyirbálnák – erre Magyarországot nevezte meg példaként.
Azok esetében, akiknek lejben vannak megtakarításaik, a lej elkerülhetetlen leértékelődése az euróval és a dollárral szemben a vásárlóerő csökkenéséhez, más szóval drágább árukhoz és szolgáltatásokhoz, és ezáltal magasabb inflációhoz vezetne. Ugyanakkor mind az állami alkalmazottak, mind a multinacionális cégek esetében óriási lenne a munkanélküliség kockázata – tette hozzá Valentin Lazea.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
1 hozzászólás