Borús kilátások. A román jegybank illetékese szerint Georgescu vagy Simion győzelme az életszínvonalra is rossz hatással lenne
Fotó: Bankingnews.ro
Egy szélsőjobboldali elnök megválasztása komoly és azonnali következményekkel járna mindenki pénztárcájára nézve – figyelmeztet Valentin Lazea, a Román Nemzeti Bank (BNR) vezető közgazdásza.
2025. január 20., 21:342025. január 20., 21:34
2025. január 21., 00:062025. január 21., 00:06
A tisztségviselő szerint egy Călin Georgescu vagy George Simion győzelmét hozó választási eredmény közvetlen hatással lenne az életszínvonalra. Lazea szerint
Ezt az első következményt már tesztelték is. A választások első fordulójának meglepő eredménye után, amikor Călin Georgescu jutott az elnökválasztás második körébe, a bukaresti tőzsde összeomlott, a nyugdíjrendszer II. pillére pedig egy hét alatt kétmilliárd lejt veszített. A jövőbeni nyugdíjak értéke tehát jelentősen csökkenne.
A döntés óriási vagy akár kifizethetetlen kamatú külföldi hiteleket jelentene. Ugyanakkor az elemzés szerint a befektetők elhagynák az országot, mert félnének a cégek államosításának veszélyétől. A beruházásokhoz nélkülözhetetlen európai forrásokat is masszívan megnyirbálnák – erre Magyarországot nevezte meg példaként.
Azok esetében, akiknek lejben vannak megtakarításaik, a lej elkerülhetetlen leértékelődése az euróval és a dollárral szemben a vásárlóerő csökkenéséhez, más szóval drágább árukhoz és szolgáltatásokhoz, és ezáltal magasabb inflációhoz vezetne. Ugyanakkor mind az állami alkalmazottak, mind a multinacionális cégek esetében óriási lenne a munkanélküliség kockázata – tette hozzá Valentin Lazea.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
A kormány elfogad egy jogszabályt, amelyik megakadályozza, hogy a jövőben 100 000 eurós nagyságrendű prémiumokat kapjanak nyugdíjazásukkor a Romsilva vezető beosztású alkalmazottai – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök.
1 hozzászólás