Csúcstechnológiákra alapozó fűtésrendszerek: Magyarország egyik legkorszerűbb irodaházában jártunk

Csúcstechnológiákra alapozó fűtésrendszerek: Magyarország egyik legkorszerűbb irodaházában jártunk

A kétszintes, 1200 négyzetméteres hi-tech létesítmény tervezői és kivitelezői magyar mérnökök

Fotó: Makkay József

A világ legnagyobb hűtéstechnikai vállalata, a kínai Gree nevű óriáscég magyarországi csapata az ország egyik legkorszerűbb irodaházát építette fel Szarvason. A Romániából nézve is példaként szolgáló automatizált székházban a cég szakembereivel arról is beszélgettünk, hogy az új hűtés és fűtéstechnikai megoldások mennyire érhetőek el a háztartások számára.

Makkay József

2022. június 29., 19:492022. június 29., 19:49

Szarvason, a Holt-Körös partján, a védett mocsárciprusok festői környezetében épült fel a Gree Magyarország új irodaháza, amely az épületautomatika, illetve az automatizált berendezések által ellenőrzött fűtés- és hűtésrendszer terén ma az ország egyik legkorszerűbb épülete. A kétszintes, 1200 négyzetméteres hi-tech létesítmény tervezői és kivitelezői is magyar mérnökök, megálmodói és egyben építtetői pedig a világ legnagyobb hűtéstechnikai vállalatát, a kínai Gree cégóriást képviselik Magyarországon.

Az épület körül még tart a területrendezés, hiszen nemrég fejezték be az építkezést.

A külsőre is szép kivitelezésű, vasbetonból, acélból és üvegből álló ingatlan igazából belülről izgalmas, amit a magyarországi cégtulajdonos, Szin Csaba mutat meg.

Galéria

Az épület öntanuló rendszere a felhasználói szokások szerint szabályozza az irodák hő- és fényigényét

Fotó: Makkay József

Csúcstechnika minden szinten

Az arcfelismerő beléptető rendszer filmekből ismert, honi tájainkon azonban még nincs elterjedve. Az épületautomatika a mesterséges intelligencia ma elérhető csúcsmegoldásait alkalmazza a világítás, fűtés, hűtés és biztonság terén. A rendszer minden helyiség hőveszteségét ismeri, és ennek függvényében dönt a beáramló friss levegő mennyiségéről, nyáron a hűtésről, télen pedig a fűtésről.

A belső adatokat folyamatosan összeveti az irodaház tetejére beszerelt meteorológiai előrejelző állomással, így hasznos időben a legenergiatakarékosabb megoldásokat választja a belső klíma biztosítására.

Vendéglátóm szerint a teljes berendezést úgy építették be, hogy a vendégek érzékeljék az épületautomatika összetevőit – rálátás nyílik a különböző vezetékekre, a szerverparkra, az épület ipari jellegére, az egykori zsalukra is. „Nagyon megküzdöttünk a berendezésért. Naponta itt voltam, és figyelemmel követtem a munkálatokat. Az a cél vezérelt, hogy az ipari jelleget összekössük a luxussal” – magyarázza Szin Csaba, aki szerint az egyedi kivitelezésű épület a magyar mérnökök szaktudását dicséri. Az ország egyik legjobb mérnökcsapatának tartott kollégáiról azt mondja, fejlesztéseiket a multinacionális cégcsoport keretében is elismerik.

A szarvasi irodaház újítása abban rejlik, hogy az épületbe öntanuló rendszert építettek be, amely a felhasználói szokások szerint megtanulja az irodákban dolgozók hő- és a fényigényét, és aszerint állítja be a hőmérsékleteket és a fényt.

A berendezés a napsugárzás ereje alapján engedi le a rolókat, és szabályozza a légtechnikát. A fölöslegesen keletkezett hőt a rendszer minimális energiabefektetéssel át tudja szállítani egyik helyiségből a másikba, ahol erre szükség van.

Galéria

Fotó: Makkay József

Kevés van belőle Európában is

Korcsok Gábor a project divízió kereskedelmi igazgatója elmagyarázza a sok elemből álló, összetett hőháztartás működését. A rendszer alapja az elektromos áram, más energiaforrást – földgázt például – nem használ. A légkezelő rendszer felel azért, hogy friss levegő jusson az irodákba. Hatékonyságát erősíti, hogy hővisszanyerővel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy az épület elhasznált levegőjét vissza tudja juttatni friss levegőként a beltérbe. Télen meleg, nyáron pedig hideg levegőként. A mintegy 20 százaléknyi hőveszteséget vizes hőcserélő pótolja, amely nyáron hideg, télen pedig meleg vizet keringtet a rendszerben.

A hőszabályozás legdrágább része a 3 csöves GMV-rendszer, amelyből egyelőre nemcsak Magyarországon, hanem Európában is kevés van beszerelve.

A beltérből származó levegőt kezelő rendszer különlegessége, hogy egy időben tud fűteni és hűteni, igény szerint. „Nagy előnye, hogy felhasználja a hulladékhőt: amikor például az ingatlan déli oldalán hűteni kell, de az északi oldalán hűvösebb van, a keletkezett meleg levegőt energiahatékony módon átirányítja azokba az irodákba” – fogalmaz Korcsok Gábor.

Szerinte ma ez a világ leghatékonyabb fűtési, illetve hűtési rendszere: 1 kW villamos energiából akár több mint 4 kW fűtési vagy hűtési energiát tud előállítani. Adott körülmények között ez az arány egyszerű villanyfűtésnél 1:1, földgáznál pedig 1:2. Aki viszont napelemmel termeli meg az ingatlan számára szükséges villanyáramot, az függetlenedni tud a villamos hálózattól.

Galéria

Szin Csaba

Fotó: Makkay József

Klímaberendezés vagy hőszivattyú?

Korcsok Gáborral körbejárjuk a hőszivattyús és a klasszikus klímaberendezéssel történő téli fűtés és nyári hűtés lehetőségét a lakossági ingatlanokban is. Szerinte egyre inkább a gyors váltás felé tart a lakosság, amit leginkább az bizonyít, hogy a több mint tíz éve megjelent, a villanyáram hatékony felhasználására alapozó hőszivattyús fűtési és hűtési rendszer gépeiből egy évtized elteltével Magyarországon megszázszorozódtak az eladások.

Galéria

Korcsok Gábor

Fotó: Facebook/Korcsok Gábor

A hőszivattyúk forgalma évente közel megduplázódik, a klímaberendezések piaca pedig 30–40 százalékkal bővül évi rendszerességgel. A légkondicionáló berendezésekből ma már télen is annyit adnak el, mint négy-öt éve a nyári csúcsidőszakokban. Egyre több család Európában a nyáron hűtésre használt klímaberendezéssel fűt télen.

Az európai uniós jogszabályok 2013-tól arra köteleznek minden klímaforgalmazó céget a tagállamokban, hogy olyan berendezést szereljenek be, amelyek inverteres technológiával vannak ellátva és hűtésre valamint fűtésre is alkalmasak.

Korcsok Gábor szerint a nemcsak átmeneti, hanem folyamatos téli fűtésre alkalmas klímaberendezések valamivel drágábbak, mert szükséges hozzájuk a „téliesítő szett”, de így is jóval kevesebbe kerülnek, mint a padlófűtést és a külső egységből álló hőszivattyút tartalmazó berendezések.

Aki minden szempontból kielégítő beruházásra gondol, annak elsősorban a hőszivattyú jelentheti a jó megoldást. Egy 100–150 négyzetméteres lakásra vetítve ennek költségei valahol 10 ezer euró körül kezdődnek. A rendszer nagy előnye, hogy a téli fűtés és a nyári hűtés mellett meleg vizet is termel.

Galéria

A korszerű szarvasi irodaház belseje

Fotó: Gree Magyarország

Gyors átállás

„Sokan kérdik tőlem, hogy a fűtést és hűtést egyaránt biztosító, korszerű elektromos megoldás mennyi idő alatt térül meg. Erre nem tudok időpontot mondani, mert sok mindentől függ, de azoknak tudom ajánlani, akik elegendő tőkével rendelkeznek, hogy bankhitel nélkül is befektessenek ingatlanjukba.

Idézet
Ez a jövő megoldása.

Az elszabadult gázáraknál sokkal stabilabb a villamos energia ára, ugyanakkor hatékonyság szempontjából ez a legkifizetődőbb fűtési rendszer” – érvel az energetikai szakember. A villamosenergia-alapú fűtésre Európa-szerte egyre nagyobb az igény, a fűtéstechnika terén fejlesztő nagy világcégek ezekre a kihívásokra igyekeznek gyors válaszokat adni. A szarvasi szakemberek tapasztalatai azt erősítik, hogy egyre többen gondolkodnak az átállásban. Amely, ha ma túl drágának is tűnik, a robbanásszerűen növekvő gázárak vagy éppen a földgázhiány fényében észszerű megoldást jelenthet.

Galéria

Az irodaház esti megvilágításban

Fotó: Gree Magyarország

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program
2024. április 03., szerda

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD
2024. április 03., szerda

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany szerdán 336,9552 lejt ért, miután hétfőn 336,2958 lej volt az ára. Ezzel a nemesfém ára 65,94 banival drágult, és újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama, de a főbb devizákhoz mérten erősödött a lej
2024. április 03., szerda

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók

Több mint 169 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly a biztosítótársaságok különféle lakáskárok miatt, 63 százalékkal nagyobb összeget, mint egy évvel korábban – közölte szerdán a Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR).

Jól jön a bajban a lakásbiztosítás: több mint 169 millió lej kártérítést fizettek tavaly a biztosítók
2024. április 03., szerda

Tajvani chipgyártó cég nyit üzemet Nagyváradon

Nagyváradon nyit üzemet az Etron Technology tajvani chipgyártó vállalat – közölte szerdán a CTP kereskedelmi ingatlanfejlesztő cég.

Tajvani chipgyártó cég nyit üzemet Nagyváradon