Szomorú valóság. A romániai lakosság nagyjából egyharmada szegénységben él
Fotó: Barabás Ákos
Romániában él az Európai Unió szegényeinek 6 százaléka, Olaszország 10 százalékkal, Németország, valamint Nagy-Britannia is 10 százalék körüli értékkel szerepel a statisztikában. Tény, hogy sok román állampolgár él életvitelszerűen külföldön.
2019. november 05., 11:082019. november 05., 11:08
Tavaly 6,3 millióra csökkent a szegénységben élő romániai lakosok száma, ez 700 ezerrel jelent kevesebb nélkülözőt, mint ahányan 2017-ben voltak, de még így is
– jelentette be Sergiu Oprescu, az Alpha Bank Románia ügyvezető igazgatója az általa vezetett pénzintézet elemzése alapján.
A dokumentumból ugyanakkor arra is fény derül, hogy a romániai lakosság által a bank rendelkezésére bocsátott arányszám alacsonyabb, mint az Olaszország vagy Németország által szolgáltatott, tény viszont a gazdasági elemzők szerint, hogy Románia lakosságának 17,5 százaléka külföldön él.
Az elemzés úgy számol, hogy tavaly az Európai Unió 113 millió polgára, vagyis a lakosság nagyjából 22 százaléka élt szegénységben.
Olaszország közben 10 százalékkal, Németország, valamint Nagy-Britannia is 10 százalék körüli értékkel szerepel a statisztikában. Az Alpha Bank elemzése arra is kitér, hogy a 17,5 százalékos aránnyal Romániának van a legtöbb külföldön élő polgára. Kiderül továbbá, hogy ugyan a nagy munkaerőhiányban a romániai vállalkozók elkezdtek többek között vietnámi munkásokat is alkalmazni, az országban azonban a migránsok aránya igen alacsony, alig 0,3 százalékot jelent. Ennél kisebb arányt csak Litvániában jegyeztek, ahol a lakosság 0,2 százalékát jelentik a bevándorlók. A jelentés ugyanakkor aggasztónak nevezi az emigrálók és a migránsok közötti arányt – mint érvelnek, 2050-re a romániai lakosság mintegy 30 százaléka idősebb lesz 65 évesnél.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
Radu Oprea gazdasági miniszter szerint az energiaárak korlátozásának 2025 márciusa után is érvényben kell maradnia, mindaddig, amíg megtalálják a megfelelő megoldásokat az árak alacsony szinten tartására.
Óriási a különbség az átlagbérek között, ha megyei lebontásban vizsgáljuk a számokat – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közzétett friss adatsorokból, amelyeket a Digi 24 hírtelevízió vett górcső alá.
Októberben 925 865 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 2322-vel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
szóljon hozzá!