Szomorú valóság. A romániai lakosság nagyjából egyharmada szegénységben él
Fotó: Barabás Ákos
Romániában él az Európai Unió szegényeinek 6 százaléka, Olaszország 10 százalékkal, Németország, valamint Nagy-Britannia is 10 százalék körüli értékkel szerepel a statisztikában. Tény, hogy sok román állampolgár él életvitelszerűen külföldön.
2019. november 05., 11:082019. november 05., 11:08
Tavaly 6,3 millióra csökkent a szegénységben élő romániai lakosok száma, ez 700 ezerrel jelent kevesebb nélkülözőt, mint ahányan 2017-ben voltak, de még így is
– jelentette be Sergiu Oprescu, az Alpha Bank Románia ügyvezető igazgatója az általa vezetett pénzintézet elemzése alapján.
A dokumentumból ugyanakkor arra is fény derül, hogy a romániai lakosság által a bank rendelkezésére bocsátott arányszám alacsonyabb, mint az Olaszország vagy Németország által szolgáltatott, tény viszont a gazdasági elemzők szerint, hogy Románia lakosságának 17,5 százaléka külföldön él.
Az elemzés úgy számol, hogy tavaly az Európai Unió 113 millió polgára, vagyis a lakosság nagyjából 22 százaléka élt szegénységben.
Olaszország közben 10 százalékkal, Németország, valamint Nagy-Britannia is 10 százalék körüli értékkel szerepel a statisztikában. Az Alpha Bank elemzése arra is kitér, hogy a 17,5 százalékos aránnyal Romániának van a legtöbb külföldön élő polgára. Kiderül továbbá, hogy ugyan a nagy munkaerőhiányban a romániai vállalkozók elkezdtek többek között vietnámi munkásokat is alkalmazni, az országban azonban a migránsok aránya igen alacsony, alig 0,3 százalékot jelent. Ennél kisebb arányt csak Litvániában jegyeztek, ahol a lakosság 0,2 százalékát jelentik a bevándorlók. A jelentés ugyanakkor aggasztónak nevezi az emigrálók és a migránsok közötti arányt – mint érvelnek, 2050-re a romániai lakosság mintegy 30 százaléka idősebb lesz 65 évesnél.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
szóljon hozzá!