Szomorú valóság. A romániai lakosság nagyjából egyharmada szegénységben él
Fotó: Barabás Ákos
Romániában él az Európai Unió szegényeinek 6 százaléka, Olaszország 10 százalékkal, Németország, valamint Nagy-Britannia is 10 százalék körüli értékkel szerepel a statisztikában. Tény, hogy sok román állampolgár él életvitelszerűen külföldön.
2019. november 05., 11:082019. november 05., 11:08
Tavaly 6,3 millióra csökkent a szegénységben élő romániai lakosok száma, ez 700 ezerrel jelent kevesebb nélkülözőt, mint ahányan 2017-ben voltak, de még így is
– jelentette be Sergiu Oprescu, az Alpha Bank Románia ügyvezető igazgatója az általa vezetett pénzintézet elemzése alapján.
A dokumentumból ugyanakkor arra is fény derül, hogy a romániai lakosság által a bank rendelkezésére bocsátott arányszám alacsonyabb, mint az Olaszország vagy Németország által szolgáltatott, tény viszont a gazdasági elemzők szerint, hogy Románia lakosságának 17,5 százaléka külföldön él.
Az elemzés úgy számol, hogy tavaly az Európai Unió 113 millió polgára, vagyis a lakosság nagyjából 22 százaléka élt szegénységben.
Olaszország közben 10 százalékkal, Németország, valamint Nagy-Britannia is 10 százalék körüli értékkel szerepel a statisztikában. Az Alpha Bank elemzése arra is kitér, hogy a 17,5 százalékos aránnyal Romániának van a legtöbb külföldön élő polgára. Kiderül továbbá, hogy ugyan a nagy munkaerőhiányban a romániai vállalkozók elkezdtek többek között vietnámi munkásokat is alkalmazni, az országban azonban a migránsok aránya igen alacsony, alig 0,3 százalékot jelent. Ennél kisebb arányt csak Litvániában jegyeztek, ahol a lakosság 0,2 százalékát jelentik a bevándorlók. A jelentés ugyanakkor aggasztónak nevezi az emigrálók és a migránsok közötti arányt – mint érvelnek, 2050-re a romániai lakosság mintegy 30 százaléka idősebb lesz 65 évesnél.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!