A legnagyobb mértékbe a kokszgyártásban és kőolajból előállított termékek gyártásának ágazatában, illetve a légi szállításban csökkent az átlagbér
Fotó: Jakab Mónika
Idén augusztusban júliushoz képest 84 lejjel (1,6 százalékkal) 5158 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. október 11., 13:382024. október 11., 13:38
A bruttó átlagbér 8443 lej volt augusztusban, 137 lejjel (1,6 százalékkal) kevesebb, mint az előző hónapban.
Augusztusban a gazdasági ágazatok többségében csökkent a nettó átlagfizetés júliushoz képest, elsősorban amiatt, hogy a munkáltatók előző hónapban különféle bónuszokat, természetbeni és pénzbeli juttatásokat, a nettó nyereségből származó összegeket és egyéb juttatásokat (beleértve az utalványokat) nyújtottak a munkavállalóknak.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
– utóbbiak ideje alatt például az alkalmazottak nem jogosultak élelmiszer-utalványokra és más pótlékokra.
A legnagyobb mértékben, 23,7 százalékkal a kokszgyártásban és kőolajból előállított termékek gyártásának ágazatában, illetve a légi szállításban (11,2 százalékkal) csökkentek a bérek.
Ami a közszférát illeti, az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint csökkentek a bérek a közigazgatásban (–1,4 százalék) és a tanügyben (–0,7 százalék), nőtt viszont a szociális ellátásban és az egészségügyben (+1,9 százalék).
Romániában még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagbér négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!