Júliusban 5242 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában
Fotó: Jakab Mónika
Bár az elmúlt években jelentősen nőtt a romániai átlagbér, a növekedés nem volt egyenletes, ugyanakkor számos olyan ágazat van, ahol az infláció „meg is ette” a különbözetet. Így az országban még mindig igen mély a bérszakadék: a legfrissebb hivatalos adatok szerint a legmagasabb ágazati átlagfizetés négyszer magasabb, mint a legalacsonyabb.
2024. szeptember 17., 16:542024. szeptember 17., 16:54
2024. szeptember 17., 16:582024. szeptember 17., 16:58
Összesen öt olyan gazdasági szektor van, ahol meghaladja a 10 000 lejt a nettó átlagbér – irányította rá a figyelmet az Economedia.ro gazdasági portál az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatsorait górcső alá vevő cikkében, aláhúzva, hogy jelen pillanatban Romániában az energiaipar, az IT, a légi közlekedés és a távközlés a legjobban fizető ágazatok.
Az idei év hetedik hónapjában a második helyre szorult a hagyományosan a legnagyobb átlagbért kínáló IT-szektor
Fotó: Pixabay.com
Júliusban a legmagasabb nettó átlagbért a kokszgyártás és kőolaj feldolgozásával előállított termékek gyártása ágazatban regisztrálták, ahol a havi átlagbér elérte a 13 052 lejt. A második helyen az immár hagyományosan folyamatosan az első helyen szereplő információtechnológiai szolgáltatási tevékenység állt, 11 636 lejes átlagfizetéssel.
Ezután következik a légiközlekedés, 11 030 lejes nettó átlagfizetéssel, majd ismét az energetikai szektor, azon belül a kőolaj és földgáz kitermelése 10 402 lejes átlagjövedelemmel.
Idén júniusban májushoz képest 58 lejjel (1,1 százalékkal) 5176 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ellenkező póluson a ruházati cikkek gyártását találjuk mindössze 3054 lejes nettó átlagfizetéssel, majd a hagyományosan utolsó vagy utolsó előtti a HoReCa szektor – szállodák és éttermek – következik 3180 lejjel. A bőrmegmunkálás területén eközben 3478 lej, míg a bútorgyártásban 3516 lej a nettó átlagfizetés.
Mindez olyan körülmények között, hogy az Országos Statisztikai Intézet legfrissebb adatsorai szerint
A bruttó átlagbér 8580 lej volt júliusban, 100 lejjel (1,2 százalékkal) több, mint az előző hónapban.
Júliusban amúgy a gazdasági ágazatok többségében nőtt a nettó átlagfizetés az előző hónapokhoz képest, elsősorban a törvény által előírt béremeléseknek, különféle alkalmi juttatásoknak, természetbeni és pénzbeli juttatásoknak, a nettó nyereségből származó összegeknek és egyéb juttatásoknak (beleértve az utalványokat) köszönhetően. A nettó átlagbér növekedéséhez a vállalatok bevételeinek emelkedése is hozzájárult – magyarázta az adatokat a statisztikai intézet.
A szakszervezetek szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottak 60 százalékának a fizetése kisebb volt februárban az átlagbérnél
Fotó: Jakab Mónika
A legnagyobb mértékben, 25,2 százalékkal a kokszgyártásban és kőolajból előállított termékek gyártásának ágazatában, illetve a légi szállításban (18,4 százalékkal) nőttek a bérek. Ami a közszférát illeti, a szociális ellátásban és az egészségügyben 0,2 százalékos növekedést jegyeztek, míg a tanügyben 4,3 százalékkal csökkent az átlagkereset júniushoz képest.
A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter nyugtatja a kedélyeket.
Májusban az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy a teljes munkaidőben foglalkoztatott romániai alkalmazottak 15 százalékát az országos bruttó minimálbérrel javadalmazzák a munkaadóik, és idén februárban a teljes munkaidőben foglalkoztatott alkalmazottak 60 százalékának a fizetése kisebb volt a bruttó átlagbérnél.
Romániában az elmúlt 10 évben csaknem megháromszorozódtak a bérek, és az átlagjövedelmek vásárlóereje is majdnem megduplázódott ebben az időszakban, de jelentős területi egyenlőtlenségek is tapasztalhatók – derül ki a BBTE elemzéséből.
A teljes munkaidőben foglalkoztatott romániai alkalmazottak 15 százalékát az országos bruttó minimálbérrel javadalmazzák a munkaadóik – mutat rá az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) kedden közzétett elemzésében.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!