2012. február 03., 10:382012. február 03., 10:38
A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban közölte, hogy a hosszú futamidejű román szuverén devizaadósságra érvényes BBB mínusz osztályzattal látta el a 1,5 milliárd dollár értékben, 6,75 százalékos kuponnal kibocsátott, 2022. február 22-én lejáró kötvényt, amelyet Románia előző nap vitt piacra. A kötvénybesoroláshoz fűzött értékelésében a Fitch felidézte, hogy tavaly júliusban emelte a befektetési ajánlású BBB mínusz szintre a hoszszú lejáratú román szuverén devizaadósság osztályzatát az addigi BB pluszról, és a jelenlegi osztályzat kilátása stabil.
Szerdai elemzésében a hitelminősítő közölte: a román adósosztályzat javítása tükrözi Románia kilábalását a pénzügyi válságból – e kilábalást jelzi a Fitch szerint az is, hogy a román hazai össztermék (GDP) ismét növekszik –, valamint a román gazdaság erőteljes exportteljesítményét, a folyómérleghiány szűkülését és az államháztartási deficit csökkenését. A Fitch Ratings szerint mindent egybevetve érdemben csökkennek a Romániát terhelő, lefelé ható kockázatok, és ez összhangban áll azzal, hogy Románia visszakerült a befektetésre ajánlott adósosztályzati sávba. A cég ugyanakkor megállapította, hogy Románia ki van téve az euróövezeti válság átszűrődési kockázatainak, mivel a valutaunió nem csupán Románia jelentős kereskedelmi partnere, de a romániai pénzügyi szektorban is domináns szerepük van az euróövezeti bankoknak.
Amint arról beszámoltunk, a keddi kereskedési napon Románia összesen másfél milliárd dollár értékben értékesített tízéves futamidejű államkötvényeket az Egyesült Államokban, miközben az érdeklődés akkora volt, hogy összesen hétmilliárd dollár értékű ajánlat érkezett a román állampapírokra.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.