2013. március 12., 14:412013. március 12., 14:41
„A kormány már tárgyal az illetékek lehetséges csökkentéséről. Egyúttal egy olyan intézkedés-csomagot is tervezünk, amely mind a hazai, mind a külföldi befektetéseket segítené” – magyarázta a tárcavezető. Mint mondta, mindezek egyelőre csak ötlet szintjén léteznek, a kormány prioritása jelenleg, hogy az év második felében elősegítse a bruttó hazai termék (GDP) legalább 1,5 százalékkal való növelését. A kormány még 2010 nyarán döntött az általános forgalmi adó 19-ről 24 százalékra való növeléséről, a megemelt illeték pedig azóta érvényben van.
A hatóságok legutóbb 1,5 százalékos GDP-növekedést becsültek 2013-ra, korábbi előrejelzéseik szerint azonban ennél jóval nagyobb, 2,5 százalékos emelkedésre számítottak. Hasonló eredményeket vetített előre az Európai Bizottság (EB), valamint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is, amely 1,6 százalékos gazdasági növekedésben bízik ebben az évben. Jövő évben ugyanakkor a jelenlegi becslések szerint 2,5 százalékos emelkedés várható. A GDP ezzel szemben tavaly mindössze 0,3 százalékkal növekedett. Szakemberek szerint a gazdasági növekedés egyik legfontosabb elősegítője a lakosság fogyasztói erejének erősödése lesz. Victor Ponta miniszterelnök tavaly októberben úgy nyilatkozott: az áfát a továbbiakban fokozatosan kell majd visszacsökkenteni, hogy 2016-ra ismét elérje a 20 százalékot. A kormányfő egyébként hétvégén arról is beszélt, hogy a kormány a gyümölcsök, zöldségek és hústermékek esetében is csökkentené az általános forgalmi adót, ha a kenyér esetében tervezett adócsökkentés sikeresnek bizonyul. Mint ismeretes, a kabinet júliustól kísérleti jelleggel a jelenlegi 24-ről 9 százalékra mérsékli a kenyér előállításához szükséges teljes lánc esetében az áfát. A kormány az adócsalást szorítaná vissza az intézkedéssel, amely az elmúlt években ijesztő méreteket öltött a malom- és sütőiparban.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.