2011. május 26., 08:352011. május 26., 08:35
„Az alapelv, amelyet nem adunk fel, az, hogy a szennyezőnek fizetnie kell. Az illetéket tehát nem töröljük el, de fel kell számolni a közvetett diszkriminációt” – jelentette ki Borbély, közölve, hogy az előzetes tervek szerint a kidolgozott három verzió közül a tegnap délutáni kormányülésen kellett kiválasztani azt, amelyet gyakorlatba ültet a kabinet.
Este azonban kiderült: a döntést végül későbbre halasztották. „Az illeték összege minden gépkocsitípus esetében csökken, annak függvényében, hogy milyen mértékben szenynyez. Ha jobban szennyez, az illeték összege kisebb mértékben csökken” – hangsúlyozta a tárcavezető. Hozzátette, az Európai Közösségek Bírósága mintegy egy hónappal ezelőtti ítéletében nem a jelenleg hatályos törvény kapcsán hozott ítéletet, hanem a régi, 2008-ban elfogadott kormányrendeletről mondta ki, hogy diszkriminatív. Ezért a szóban forgó 2008/50-es kormányrendelet alapján befizetett regisztrációs adó visszajár a tulajdonosoknak. „Az ítélet szerint közvetett diszkrimináció áll fenn, mivel a 2007. január elseje előtt forgalomba íratott autók után nem kellett regisztrációs adót fizetni” – mutatott rá. Kifejtette: az illetékcsökkentés tervét nem a bírósági ítélet, és nem is a gépkocsi-tulajdonosok tiltakozása indokolta, hanem saját kezdeményezésből született. A kormány még múlt héten tudatta, hogy a bírósági ítélet nyomán módosítja a regisztrációs adóról szóló jogszabályt.
Jövő héttől kezdve újabb 60 ezer értékjeggyel bővül a roncsautóprogram – jelentette be tegnap Borbély László környezetvédelmi miniszter. Közölte, ennek nyomán összesen 120 ezer értékjegy áll mindazok rendelkezésére, akik régi gépkocsijukat új, kevésbé szennyező járműre szeretnék lecserélni. Az idei roncsprogram indulása óta eltelt két hónap alatt több mint 35 ezer, tíz évnél idősebb autót cserélt le tulajdonosa, a gépkocsik átvételével foglalkozó cégek pedig mintegy 52 ezer értékjegyet kaptak. Ebből több mint 22 200-at be is váltottak. A legnépszerűbb importmárka az Opel volt, ebből 380 talált új gazdára a program során idén, a második a Skoda (369), a harmadik a Chevrolet (363). Az idei roncsprogram lebonyolítására 228 millió lej áll rendelkezésre, ebből 60 ezer régi autót lehet lecserélni. Egy régi autó egy 3800 lejes értékjegyet ér. Egy új autó megvásárlásakor legfeljebb három értékjegyet lehet felhasználni. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!