Fotó: Gönczi Ákos
2009. május 12., 10:442009. május 12., 10:44
A FÁK-országokban az árbevétel euróban 10 százalékkal eshet vissza, de Ukrajnában, dollárban 40–50 százalékos visszaesést várnak. A vezérigazgató az Egyesült Államokban 5–10 százalékos bővüléssel számol. Bogsch Erik megjegyezte, a társaságcsoport a FÁK-országok piacán elsősorban a pénzügyi stabilitás megtartását tartja fontosnak.
A magyarországi anyacégnél bevételarányosan 20 százalék körüli üzemi szintű nyereséget vár a menedzsment. A vezérigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy az első negyedévi nem konszolidált üzemi szintű nyereségben figyelembe kell venni azt a 2,2 milliárd forint rendkívüli bevételt, amiből kétmilliárd az úgynevezett mérföldkőfizetés volt az RGH-188 kutatásban a klinikai II-es fázishoz kapcsolódóan, 200 millió forint pedig a debreceni biotechnológiai beruházáshoz kapott állami támogatás elszámolása. Az anyacég várakozásait közölve Bogsch Erik megjegyezte, hogy csoportszinten a forgalom viszszaesése várható, de ez nagymértékben függ a helyi valuták, illetve a dollár/euró árfolyamának alakulásától.
A Richter egyébként tegnap tette közzé az első negyedévről szóló gyorsjelentését, ami az adózott nyereség 103,3 százalékos növekedéséről adott számot. A nyereségben 9,75 milliárd forint pénzügyi profit játszott nagy szerepet. Döntően a realizált és a nem realizált árfolyamnyereség növelte 21,53 milliárd forintra az adózott nyereséget. Erről szólva a vezérigazgató hangsúlyozta, hogy éppen az árfolyamnyereség miatt nem lehet az első negyedévi eredményekből egész évre vonatkozó adatokat kalkulálni.
A FÁK-országokban a gazdasági helyzet és a rubel gyengesége okozta a forgalom jelentős visszaesését, míg a régi európai uniós országokban az árak lemorzsolódása vezetett a bevételek csökkenéséhez. A Richter két legfontosabb külpiacán Lengyelországban a helyi devizában számolva 4,5 százalékos volt a forgalom növekedése, Romániában pedig lejben számolva stagnált az árbevétel.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.