Fotó: Gecse Noémi
A fizetésképtelenség megelőzésében segíti a háromszéki kisvállalkozókat a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.
2017. április 07., 16:282017. április 07., 16:28
Mint Édler András, a kamara elnöke elmondta, uniós program keretében, az Eurochambres irányításával működik a ProSolve (PREventing business failure and inSOLVEncy) ingyenes projekt. Az EU-s finanszírozású projektet Romániában Kovászna, Neamţ, Vaslui megyébe vezetik be kísérleti jelleggel. Összesen ötven céget világítanak át, és megpróbálják rávezetni a cégvezetőket, hogy milyen módszerekkel kerülhetik el a csődöt.
Édler hangsúlyozta, a ProSolve tanulmányozása során arra a következtetésre jutott, hogy nagyon sok háromszéki vállalkozásnál mutatkoznak annak jelei, hogy rossz irányba halad, ám menet közben lehetne korrigálni. Sok cégnek van pénzügyi, adminisztratív vagy piackezelési problémája, de nem tudja azonosítani azt. Például gyakran előfordul, hogy a boltok kedvezményeiről csak az szerez tudomást, aki épp betért, mert nem népszerűsítik sehol. A program hat eszközt tartalmaz: elemzés, pszichológiai tanácsadás, adminisztratív platform kialakítása, kiadáselemzés, menedzsment és konfliktuskezelés. Utolsó lépésben egy üzleti tervet készítenek, amivel meg lehet menteni a céget. Az elemzést egy ötvenkérdéses teszt alapján végzik, ebből kiderülhet, hogy humánerőforrás problémák vannak, vagy a vállalkozó elveszítette-e a motivációját.
A pszichológiai tanácsadás során megtanítják a cégvezetőket, hogy miként kezeljék az ügyfeleiket, a költségelemzés arra jó, hogy pontosan azonosítsák a kiadásokat, ezzel minimalizálva a veszteséget, optimalizálják a kiadásokat, és átszervezést szimulálnak. A tapasztalat szerint a kis cégeknél nincs menedzsment, amiatt sok hibát követnek el. Az ingyenes szolgáltatással elsősorban a kisvállalkozásokon próbálnak segíteni, mert a nagyoknak ügyvédek, könyvelők és közgazdászok hada áll rendelkezésükre, hogy elkerüljék a csődöt. Édler András ugyanakkor arról is beszámolt, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy magyar nyelvre is lefordítsák a ProSolve-t.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.