2010. szeptember 17., 10:012010. szeptember 17., 10:01
A German Marshall Fund kutatásából az is kiderül, hogy az Unió polgárai inkább a nemzeti kormányoktól várják a válság kezelését, mint az Európai Uniótól.
A franciák 60 százaléka, valamint a németek, spanyolok és portugálok több mint fele vélekedett úgy, hogy az euró árt a gazdaságnak. A 16 euróövezeti tagállam közül csak a hollandok és szlovákok gondolták azt többségében, hogy az euró „jó dolog a gazdaságnak”.
Az eurózónán kívüli országok között a brit megkérdezettek 83 százaléka vélekedik negatívan az euró bevezetéséről, ugyanez az arány a lengyeleknél 53 százalékon, míg a bolgároknál 42 százalékon áll. Az egyetlen kivétel Románia, ahol a többség kedvezően ítéli meg a közös európai fizetőeszköz gazdaságra gyakorolt hatását. A felmérés arra is rámutat, hogy a legtöbb állampolgár szerint hasznos az uniós tagság, viszont úgy vélik, hogy a nemzeti kormányok felelőssége megbirkózni a válsággal, nem pedig a brüsszeli intézményeké.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.