Még két évig nem kötelezi semmi a munkáltatókat, hogy a minimálbérnél többet adjanak
Fotó: Jakab Mónika
Csak 2024-től kell a munkáltatóknak emelniük a két évig minimálbérért dolgoztatott alkalmazottak fizetését – irányította rá a figyelmet a Hivatalos Közlönyben megjelent sürgősségi kormányrendeletre a Hotnews.ro hírportál.
2021. december 31., 10:342021. december 31., 10:34
Mint ismeretes, a Ciucă-kabinet decemberben elfogadott egy sürgősségi kormányrendeletet, ami egyebek mellett arról is rendelkezett, hogy
A rendelet december 18-án jelent meg a Hivatalos Közlönyben, arról azonban nem rendelkezett, hogy a minimálbérre vonatkozó előírás mikortól lép hatályba. Sokan ezért úgy értelmezték, hogy már aznaptól hatályos, a Hotnews pedig úgy tudja, hogy
Olyan munkaügyi felügyelőség is volt információik szerint – például a Krassó-Szörény megyei –, amely tájékoztatta is a munkáltatókat, hogy tartsák be az új előírásokat, mondván, december 18-ától érvényesek.
Legtöbb két évig lehet egy alkalmazottat minimálbéren foglalkoztatni, addig képezni kell, majd emelni kell a fizetését – ez az egyik új és egyben fontos elem a Ciucă-kormány programjában.
A mostani módosítás nyomán viszont egyértelmű, hogy a két év 2022. január elsejétől kezdődik, így
Az új rendelkezés gyakorlatilag azt jelenti, hogy az emelésnek nem lesz visszamenőleges hatálya, csak a jövőre vonatkozik, az alkotmánynak megfelelően.
Az elmúlt tizenhárom év alatt a romániai nettó átlagkeresetek nominális értéken 146 százalékkal 1309 lejről 3217 lejre emelkedtek, ami reálértéken számolva 73 százalékos bővülést jelent – derül ki az Erdélystat friss elemzéséből.
Mint ismeretes, 2022 januárjától a jelenlegi bruttó 2300 lejről 2550 lejre emelkedik a minimálbér, tehát a mostani 1386 lej helyett 1524 lejt kap majd kézbe az alkalmazott, ami nettó 178 lejes emelést jelent.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!