Törvénnyel vetnének véget az alulfizetettségnek

Bejön? Csak két évig engedné a kormány, hogy valaki minimálbérért dolgozzon •  Fotó: Jakab Mónika

Bejön? Csak két évig engedné a kormány, hogy valaki minimálbérért dolgozzon

Fotó: Jakab Mónika

Legtöbb két évig lehet egy alkalmazottat minimálbéren foglalkoztatni, addig képezni kell, majd emelni kell a fizetését – ez az egyik új és egyben fontos elem a Ciucă-kormány programjában. A PSD–PNL–RMDSZ-kabinet célja felszámolni azt a gyakorlatot, hogy számos munkáltató minimálbéren tartja alkalmazottai fizetését. A szakszervezet és a vállalkozói szféra képviselői mindössze abban értenek egyet, hogy a jelenlegi minimálbérből nehezen lehet megélni.

Bíró Blanka

2021. december 11., 09:562021. december 11., 09:56

„A cél, hogy kimozdítsuk a kötelező minimálbér szintjéről a munkavállalókat” – jelentette ki Csép Andrea képviselő, az RMDSZ szociális és munkaügyi szakpolitikusa, amikor a kormányprogram új eleméről kérdeztük, amely szerint legtöbb két évig lehet valakit minimálbéren foglalkoztatni
: addig képezni kell, majd emelni kell a fizetését. Mint részletezte, január 1-jétől a jelenlegi bruttó 2300 lejről 2550 lejre emelkedik a minimálbér, tehát a mostani 1386 lej helyett 1524 lejt kap majd kézbe az alkalmazott, ami nettó 178 lejes emelést jelent.

A kormánypárti politikus arra is kitért, hogy

Romániában 1,2 millió alkalmazottat, vagyis az 5,6 millió munkavállaló 23 százalékát foglalkoztatják minimálbéren.

Elmondása szerint sok esetben megtörténik, hogy a munkavállalót minimálbéren veszik fel, majd soha többet nem emelik a fizetését, holott mindenki fejlődik a munkahelyen, lehet, hogy csak valamennyivel, de az is előfordul, hogy az alkalmazott egy idő eltelte után sokszorosan jobban teljesít, hatékonyabb, mint amikor elkezdett dolgozni. „Két év alatt még akkor is fejlődik mindenki szakmailag, ha nem vesz részt képzéseken, de tanul a munkatársaitól, elmélyül a tudása, felkészültebb, rutinosabb, vagyis hatékonyabb lesz.

Idézet
Lehet, hogy ezt megkérdőjelezik a munkaadók, de ha valakit két éven keresztül megtartottak, azt jelenti, hogy megfelel, és ideje újratárgyalni a bérezését”

– szögezte le Csép Andrea.

A politikus úgy véli, az új előírás ösztönözné az alkalmazott szakmai fejlődését, javítaná az alkalmazó és a munkavállaló viszonyát, növelve az alkalmazott lojalitását a munkaadó iránt. „Ma már egyre fontosabb szempont az alkalmazottak lojalitása, ezt nemcsak fizetéssel, hanem pluszszolgáltatásokkal – bónuszrendszerekkel, prémiumokkal, egészségügyi biztosítással, edzőterembérlettel – is igyekeznek megszerezni, növelni a munkaadók.

Vigyázni kell a kiskapukkal

A bukaresti sajtóban viszont a napokban felmerült, hogy a munkaadók könnyedén találnak majd kiskapukat arra, hogy a gyakorlatban ne emeljék a minimálbérért dolgozók fizetését például úgy, hogy elenyésző mértékben növelik a minimálbért, vagy éppen két év után elbocsátják, majd megint minimálbéren újraalkalmazzák a munkatársaikat. Csép Andrea szerint a törvény, a módszertan kidolgozásakor figyelnek arra, hogy ne hagyjanak kiskapukat, tehát ne lehessen elbocsátani, majd újraalkalmazni a munkavállalót.

Idézet
Az emelés mértékét nem lehet szabályozni, ám olyan körülmények között, hogy munkaerőhiány van, nem teheti meg egy munkaadó, hogy pár lejes emelést kínál egy már betanított alkalmazottnak, hiszen ezzel azt kockáztatja, hogy továbbáll”

– szögezte le a politikus.

Meglátása szerint ugyanakkor nem áll fenn az a veszély, hogy tervezett kötelezettség hatására munkahelyek szűnnek meg, bezárnak cégek. Mint rámutatott, a Világbank elemzése 2013 és 2016 között vizsgálta, hogy milyen hatása van a minimálbér-emelésnek a munkaerőpiacra, és kiderült, hogy mindössze 0,5 százalékát befolyásolta, viszont jelentősen csökkentette a mélyszegénység veszélyének kitettek arányát.

„A minimálbér mértékét illetően is sok vita volt, hiszen az Európai Parlament direktívatervezete azt javasolja, hogy minden tagországban az átlagbér fele legyen a minimálbér. Romániában szeptemberben bruttó 5732 lej volt az átlagbér, még a januártól megemelt 2550 lejes minimálbér is sokkal kevesebb, mint ennek a fele. A törvény, majd a módszertan kidolgozása során figyelni kell arra, hogy ne hagyjanak kiskapukat, másrészt, hogy a hatályba lépéstől számolják a két évet, mert a törvény csak előre hat, soha nem visszamenőleg” – sorolta a képviselő.

•  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Fotó: Jakab Mónika

Szakszervezet: látszatmegoldás

Látszatmegoldás, „nesze semmi, fogd meg jól” kategória ez a javaslat is – jelentette ki azonban a Krónika kérdésére Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezet Kovászna megyei szervezetének elnöke. Szerinte az ilyen javaslatokkal „a politikum csak szédíti a szakszervezeteket és a munkáltatókat”, úgy véli, ilyen apróságokkal nem lehet látványos eredményt elérni a foglalkoztatottság terén. Bong Vilmos azt vallja, hogy

a politikum, a szakszervezetek és a munkáltatók képviselőinek közösen ki kellene dolgozniuk egy közép- és hosszú távú stratégiát, és azt kellene „szentül” követni, függetlenül attól, ki kormányoz, vagy ki vezeti az érdekképviseleteket.

„Ha ezt nem tesszük meg minél hamarabb, előbb-utóbb teljesen kiürül az ország, hiszen amíg Nyugat-Európában, de még a szomszédos országokban is jobban fizetnek, mint Romániában, a munkaerő elvándorol.

Idézet
A hazai minimálbérből csak nyomorogni lehet, megélni nem, így az emberek számára nem marad más megoldás, rákényszerülnek arra, hogy külföldön próbáljanak szerencsét”

– összegezte a szakszervezeti vezető.

A magasabb fizetést ki
is kell termelni

A jelenlegi megélhetési viszonyok mellett a minimálbérből nem lehet megélni – ismerte el a Balási Csaba, a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Hozzátette: meg lehet mondani, hogy mennyi legyen a minimálbér, lehet kötelezni a vállalkozót, hogy ezt is emelje, de azt ki is kell termelni.

„A tapasztalatok szerint azok a vállalkozók, akik ezt megengedhetik maguknak, már rég nem minimálbéren foglalkoztatják az embereiket. Az a munkaadó, aki nem tud több pénzt kitermelni, más módszerekkel próbálkozik, hogy megtartsa az alkalmazottait: étkezési utalványokat, üdülési csekket ad” – húzta alá Balási Csaba, aki szerint amúgy az államnak nem kellene meghatároznia a bérek minimális szintjét, hiszen a munkaerőpiac általában a kínálat-kereslet elvén szabályozza önmagát. Ugyanakkor meglátása szerint az alkalmazottak szakértelmét is vizsgálni kell. „Ha hároméves szakiskolai képzés alatt nem tudja valaki elsajátítani a mesterséget, mennyi idő kell, hogy valóban hatékony legyen a munkája?” – tette fel a kérdést.

Balási Csaba egyúttal rámutatott,

hatalmas gondot jelent, hogy az állam folyamatosan növeli a közszférában dolgozók számát és a fizetésüket, az óriási adókat fizető vállalkozói szféra ezzel nem tudja tartani a lépést,

nem vonzó a munkavállalók számára, nehezen tudja megtartani az embereit. „Ha kényszerítik a vállalkozókat, hogy egyre több fizetést adjanak, el kell gondolkodniuk azon, hány embert bocsássanak el, hogy a többieknek nagyobb fizetést tudjanak biztosítani, viszont félő, hogy akik maradnak, kétszer annyit kell majd dolgozniuk valamennyivel több pénzért” – fogalmazta meg Balási Csaba.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök

A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.

Prosumerek: nem szólt oda senkinek, nyolc hónapja vár sorára az AFM-alelnök
2024. november 22., péntek

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben

Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.

Csak két erdélyi és egy partiumi városban drágább az élelmiszer, mint Bukarestben
2024. november 22., péntek

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban

Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.

Több mint 160 ezer munkanélküli helyezkedett el az első tíz hónapban
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
Újabb rekordot döntött az arany árfolyama
2024. november 22., péntek

Újabb rekordot döntött az arany árfolyama

2024. november 22., péntek

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb

A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).

Rossz hír a hiteleseknek: tovább nőtt a bankközi kamatláb
2024. november 22., péntek

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét

Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.

Óvás óvás hátán: még egy cég megtámadta az észak-erdélyi autópálya legdrágább szakaszára kiírt eljárás végeredményét
2024. november 22., péntek

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak

A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).

Újra elindult a vonat, amelyet egy nap üzemelés után leállítottak
2024. november 21., csütörtök

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét

Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.

Kitolták az adótartozás rendezésének határidejét
2024. november 21., csütörtök

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát

Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.

Százezer dollárhoz közelít a bitcoin – Szakértőt faggatunk a trendekről, illetve arról, hogy vegyünk-e kriptovalutát
2024. november 21., csütörtök

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása

Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.

Burduja: a tárolás az országos energiastratégia első számú prioritása