Fotó: Boda L. Gergely
Nemcsak a marosvásárhelyi repülőtér kifutópályájának a felújítására, hanem azzal egy időben a meghosszabbítására is sort kellene keríteni – véli a Save Transylvania Airport kezdeményezőcsoport, amelynek képviselője a Maros megyei önkormányzat csütörtöki ülése előtt szerett volna ismertetni a vidrátszegi légikikötő fejlesztésével kapcsolatos észrevételeiket és meglátásaikat.
2017. január 27., 12:302017. január 27., 12:30
A megyei közgyűlés képviselői azonban nem hallgatták meg a civil aktivistát, de tanulmányozás végett elfogadták a kinyomtatott, grafikonokkal teletűzdelt négyoldalas beadványát.
A dokumentum értelmében nem elég a közepes gépek által mára használhatatlanná vált pályát újjáépíteni, azt kétezer méterről kétezer-ötszázra kellene hosszabbítani. „Románia fontosabb repülőterei közül a marosvásárhelyi létesítménynek a legrövidebb a kifutópályája. A kolozsvári száz méterrel hosszabb, de a Szamos miatt ott rendkívül költséges lenne tovább nyújtani. Éppen ezért egy 2500 méteres kifutóval Marosvásárhely végre fel tudná venni a versenyt az itteni járatokat elszippantó Kolozsvárral” – magyarázta lapunknak Ferencz Zsombor, a civilek képviselője. A kifutó meghosszabbítása a nagyobb gépek fogadása miatt volna elengedhetetlen.
A tanácsülés után kérdésünkre válaszolva Péter Ferenc megyei elnök kifejtette, hogy az önkormányzatot is foglalkoztatja a kifutópálya meghosszabbításának gondolata, de azt semmiképp nem szeretné a főjavítással egyszerre végezni. „A legnagyobb ellenségünk most az idő. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy a terv újragondolásával és az engedélyeztetési procedúra újrakezdésével értékes hónapokat veszítsünk el, főleg ha azt akarjuk, hogy az év végéig ismét nemzetközi járatokat fogadhassunk. Amint sikerült felújítanunk a kifutópályát, folytatjuk a fejlesztési munkálatokat” – nyilatkozta Péter Ferenc.
A megyei önkormányzat egyébként már korábban felvásárolta a beruházáshoz szükséges szomszédos telkeket, viszont azt szeretné, ha az újabb kiadást a közlekedési minisztérium költségvetéséből vagy uniós alapokból állhatná. Péter Ferenc reméli, hogy sikerül változtatni az ország jelenlegi fejlesztési tervein, és Maros megye már 2020 előtt pályázhatna a légikikötők bővítésére kiírt pénzösszegekre.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!