Fotó: gov.ro
Nicolae Ciucă miniszterelnök úgy nyilatkozott egy befektetési konferencián, hogy két kulcsfontosságú elemre van szükség a nehéz helyzetből való kilábaláshoz: a román gazdaságba vetett bizalomra, valamint a magánszektor és a román állam közötti együttműködésre.
2022. április 19., 22:172022. április 19., 22:17
2022. április 20., 08:402022. április 20., 08:40
A Külföldi Befektetők Tanácsa és a román kormány által szervezett fórumon Ciucă kiemelte, hogy a külföldi befektetések 10 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, és meghaladták a 900 millió eurót.
A miniszterelnök rámutatott arra is, hogy a román gazdaságba vetett bizalom alapja egyrészt a hazai és európai alapok precedens nélküli volumene, amelyet a stratégiai területekbe – ipar, mezőgazdaság, energia, környezetvédelem, digitalizáció – fektetnek be, másrészt a kormány fejlesztési politikája.
Kifejtette, hogy a 17,3 milliárd lejes Támogatás Romániának intézkedéscsomag 60 százalékát a vállalkozói szféra támogatására, 40 százalékát szociális intézkedésekre fordítják, és gyakorlatba ültetése már elkezdődött.
„Célunk, hogy vonzóvá tegyük a romániai gazdasági környezetet a külföldön dolgozó román állampolgárok számára, hogy hazatérjenek, normális életet élhessenek családjukkal. Ez ismét csak arra sarkall, hogy jobban fizetett munkahelyekre összpontosítsunk, csökkentsük a nyugati országok bérszintjével szembeni különbséget, és miért is ne érnénk el azt a szintet” – mondta a kormányfő.
A miniszterelnök mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az országos helyreállítási terv és a többi európai támogatási mechanizmus révén Romániának az elkövetkező időszakban 80 milliárd euró fog rendelkezésére állni.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentősen, 4,8 százalékról 2,2 százalékra csökkentette az idei román gazdasági növekedési várakozását a kedden publikált Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) című jelentésében.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!