Fotó: gov.ro
Nicolae Ciucă miniszterelnök úgy nyilatkozott egy befektetési konferencián, hogy két kulcsfontosságú elemre van szükség a nehéz helyzetből való kilábaláshoz: a román gazdaságba vetett bizalomra, valamint a magánszektor és a román állam közötti együttműködésre.
2022. április 19., 22:172022. április 19., 22:17
2022. április 20., 08:402022. április 20., 08:40
A Külföldi Befektetők Tanácsa és a román kormány által szervezett fórumon Ciucă kiemelte, hogy a külföldi befektetések 10 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, és meghaladták a 900 millió eurót.
A miniszterelnök rámutatott arra is, hogy a román gazdaságba vetett bizalom alapja egyrészt a hazai és európai alapok precedens nélküli volumene, amelyet a stratégiai területekbe – ipar, mezőgazdaság, energia, környezetvédelem, digitalizáció – fektetnek be, másrészt a kormány fejlesztési politikája.
Kifejtette, hogy a 17,3 milliárd lejes Támogatás Romániának intézkedéscsomag 60 százalékát a vállalkozói szféra támogatására, 40 százalékát szociális intézkedésekre fordítják, és gyakorlatba ültetése már elkezdődött.
„Célunk, hogy vonzóvá tegyük a romániai gazdasági környezetet a külföldön dolgozó román állampolgárok számára, hogy hazatérjenek, normális életet élhessenek családjukkal. Ez ismét csak arra sarkall, hogy jobban fizetett munkahelyekre összpontosítsunk, csökkentsük a nyugati országok bérszintjével szembeni különbséget, és miért is ne érnénk el azt a szintet” – mondta a kormányfő.
A miniszterelnök mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az országos helyreállítási terv és a többi európai támogatási mechanizmus révén Romániának az elkövetkező időszakban 80 milliárd euró fog rendelkezésére állni.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentősen, 4,8 százalékról 2,2 százalékra csökkentette az idei román gazdasági növekedési várakozását a kedden publikált Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) című jelentésében.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!