Fotó: gov.ro
Nicolae Ciucă miniszterelnök úgy nyilatkozott egy befektetési konferencián, hogy két kulcsfontosságú elemre van szükség a nehéz helyzetből való kilábaláshoz: a román gazdaságba vetett bizalomra, valamint a magánszektor és a román állam közötti együttműködésre.
2022. április 19., 22:172022. április 19., 22:17
2022. április 20., 08:402022. április 20., 08:40
A Külföldi Befektetők Tanácsa és a román kormány által szervezett fórumon Ciucă kiemelte, hogy a külföldi befektetések 10 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest, és meghaladták a 900 millió eurót.
A miniszterelnök rámutatott arra is, hogy a román gazdaságba vetett bizalom alapja egyrészt a hazai és európai alapok precedens nélküli volumene, amelyet a stratégiai területekbe – ipar, mezőgazdaság, energia, környezetvédelem, digitalizáció – fektetnek be, másrészt a kormány fejlesztési politikája.
Kifejtette, hogy a 17,3 milliárd lejes Támogatás Romániának intézkedéscsomag 60 százalékát a vállalkozói szféra támogatására, 40 százalékát szociális intézkedésekre fordítják, és gyakorlatba ültetése már elkezdődött.
„Célunk, hogy vonzóvá tegyük a romániai gazdasági környezetet a külföldön dolgozó román állampolgárok számára, hogy hazatérjenek, normális életet élhessenek családjukkal. Ez ismét csak arra sarkall, hogy jobban fizetett munkahelyekre összpontosítsunk, csökkentsük a nyugati országok bérszintjével szembeni különbséget, és miért is ne érnénk el azt a szintet” – mondta a kormányfő.
A miniszterelnök mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy az országos helyreállítási terv és a többi európai támogatási mechanizmus révén Romániának az elkövetkező időszakban 80 milliárd euró fog rendelkezésére állni.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentősen, 4,8 százalékról 2,2 százalékra csökkentette az idei román gazdasági növekedési várakozását a kedden publikált Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) című jelentésében.
59 éves korában elhunyt az Alexandrion Group alapítója, Nawaf Salameh – közölte az üzletember családja.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
szóljon hozzá!