Cáfolják a napenergia-termelés megadóztatását, de a termelő-fogyasztók szerint nem fogják megúszni

Cáfolják a napenergia-termelés megadóztatását, de a termelő-fogyasztók szerint nem fogják megúszni

Fotó: Pixabay.com

Cáfolja Virgil Popescu energiaügyi miniszter, hogy adót készül kivetni a kormány a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztókra. Miközben a téma kapcsán politikai csatározás robbant ki a kormánykoalíciós pártok között, az érintett prosumerek számítanak arra, hogy előbb-utóbb mégis megadóztatják az általuk megtermelt energiát.

Bíró Blanka

Bálint Eszter

2022. december 05., 17:402022. december 05., 17:40

2022. december 05., 17:562022. december 05., 17:56

Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint a nyilvánosságban felröppent hírekkel ellentétben az áramtermelő-fogyasztók nem fognak semmiféle adót fizetni a napenergia után, az össztűz alá került sürgősségi rendelet valójában egy olyan uniós irányelv átültetése a romániai jogrendbe, amely 2026-tól lehetővé teszi egy ilyen adó esetleges bevezetését. Hétfői – George Simion AUR-elnöknek a minisztérium épületébe történt illetéktelen behatolása miatt későbbi időpontban megtartott – sajtótájékoztatóján a liberális tárcavezető elmondta, az ellenzék és a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) által is bírált rendelet

az uniós megújulóenergia-irányelvet ülteti át a romániai jogrendbe.

„A jogszabály révén a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztók több helyszínen is telepíthetnek napelemeket, ugyanolyan kompenzációval, és cserélgethetik a napelemek helyszíneit itt. A helyszínek cseréje korábban csak az elosztóhálózatokon belül volt lehetséges. A direktíva gyakorlatba ültetésének elmulasztása uniós szankciókat vont volna maga után” – magyarázta Popescu.

A miniszter cáfolta a napenergia-adó bevezetésére vonatkozó híreszteléseket. „Semmiféle adót nem vezetünk be, a prosumerek abszolút semmiféle adót nem fognak fizetni az elhasznált és a megtermelt energia után” – szögezte le a liberális tárcavezető, akinek tevékenységét a szociáldemokraták korábban is bírálták, többek között az árplafon bevezetése kapcsán. Hozzátette, az uniós irányelv 2026-tól bizonyos körülmények között valóban lehetővé teszi egy ilyen adó bevezetését, de az energiaügyi minisztérium soha nem támogatna egy ilyen kezdeményezést.

korábban írtuk

Az Európai Bizottságnál panaszolhatja be az USR a kormányt a napenergiára kivetni tervezett adó miatt
Az Európai Bizottságnál panaszolhatja be az USR a kormányt a napenergiára kivetni tervezett adó miatt

Az Európai Bizottsághoz (EB) fordul a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), ha a kormány nem módosítja a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztókra a napenergiára kivetett adót bevezető sürgősségi rendeletet.

„Nem vetünk ki adót a prosumerekre, ez biztos. A Ciucă-kormány támogatja a termelő-fogyasztókat. A rendelet közvitán volt; senki nem akar ilyen adót, és nem is fog senki ilyen jellegű adót fizetni” – nyomatékosította az energiaügyi miniszter. Popescu emlékeztetett, hogy a kormány a múlt év végén bevezette a mennyiségi kompenzációt, és azóta a prosumerek száma néhány százról több ezerre nőtt.

Bírálat minden irányból

A tárcavezető azt követően szólalt meg a témában, hogy egy nappal korábban a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a PSD is támadta a napenergiára kivetendő adó, azaz a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztókra érvényes illeték bevezetése miatt. Az USR felszólította a kormányt, vonja vissza a rendeletet, még mielőtt megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Az azonban már napvilágot látott. Az USR tegnap azt közölte, hogy az Európai Bizottsághoz fordul a témában.

A rendeletet kormányoldalról is kritika illette.

Radu Oprea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője bírálta Virgil Popescu energiaügyi minisztert, amiért a kezdeményezésére múlt kedden (vagyis a december elsejei minivakáció előtt) a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztók megadóztatásáról. Oprea közösségi oldalán posztolt bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy ez az uniós irányelv nem kötelezi a tagállami kormányokat a prosumerek által termelt energia megadóztatására. Szerinte ezzel az előírással a liberális miniszter fékezi a megújuló energiaforrások fejlesztését. Emlékeztetett arra is, hogy 2027-ben le kell állítani a cernavodai atomerőmű 1-es reaktorát, és nem lesz mivel pótolni a létesítmény által megtermelt árammennyiséget. „A megújuló energiaforrások jelentik erre a megoldást, ha ösztönözzük a fejlődésüket, de nem az adózás, hanem az eljárások egyszerűsítése révén” – írta a PSD szóvivője.

A PNL-lel együtt kormányzó alakulat hétfőn közleményben is megerősítette: nem ért egyet a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztókra kivetetett „napfényadóval”, mivel „egy ilyen intézkedés elbátortalanítaná a beruházásokat ezen a területen, ami ellentétes az alternatív villamosenergia-források fejlesztésére irányuló célkitűzéssel”. A kormánypárt közölte, hogy módosító javaslatokat fog benyújtani a sürgősségi rendelet parlamenti vitáján, és kérni fogja, hogy az Európai Unió által megszabott határidő miatt a tervezetet sürgősségi eljárással vitassák meg. Hangsúlyozták továbbá, hogy a sürgősségi kormányrendelet alapjául szolgáló 2021/2018-as európai irányelv nem kötelezi a tagállamokat a termelő-fogyasztók megadóztatására. Arra is rámutattak, hogy az energiaügyi minisztérium honlapján eredetileg közvitára bocsátott tervezet nem tartalmazta a prosumerekre kivetett adót, az előírás csak rövid idővel a sürgősségi rendeletet elfogadó kormányülés előtt került be a szövegbe.

Uniós kötelezettség?

Az energiaügyi minisztérium vasárnapi közleményében azzal érvelt, hogy kötelezettségszegési eljárás indulhatott volna Románia ellen, ha a kormány nem fogadja el az uniós megújulóenergia-irányelvet a hazai jogrendbe átültető sürgősségi rendeletet. A szaktárca szerint az uniós direktíva a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztók (prosumerek) megadóztatását is lehetővé teszi, bizonyos feltételek mellett. Többek között akkor, ha a megújuló energiaforrásokból származó saját termelésű villamos energiát 30 kilowattóránál nagyobb teljesítményű berendezésekkel állítják elő.

korábban írtuk

Termelő-fogyasztók megadóztatása: a bukaresti energiaügyi minisztérium szerint az EU kötelezi Romániát
Termelő-fogyasztók megadóztatása: a bukaresti energiaügyi minisztérium szerint az EU kötelezi Romániát

Kötelezettségszegési eljárás indulhatott volna Románia ellen a bukaresti energiaügyi minisztérium szerint, ha a kormány nem fogadja el az uniós megújulóenergia-irányelvet a romániai jogrendbe átültető sürgősségi rendeletet.

A Virgil Popescu vezette minisztérium emlékeztett arra, hogy a sürgősségi rendelet tervezetét elfogadása előtt a kormányfőtitkárság és további hat minisztérium is láttamozta, de ha jónak látja, a parlament utólag módosíthat rajta. A tárca leszögezte: az uniós helyreállítási alap révén, illetve a költségvetésből és az EU modernizációs alapjából származó forrásokból is támogatja a romániai termelő-fogyasztók számának növekedését, és az uniós megújulóenergia-irányelvről szóló sürgősségi rendelet is ezeknek a beruházásoknak az ösztönzését szolgálja.

Nem örülnének az adónak a termelő-fogyasztók

Nem örülnének neki, de számítanak arra a romániai termelő-fogyasztók (prosumator), hogy előbb-utóbb valamilyen szinten megadózzák az általuk termelt áramot a hatóságok. A sepsiilyefalvi Kovács-Vajda István a Krónika megkeresésére elmondta, idén szereltetett napelem-rendszert a lakóházára, az volt a cél, hogy minél kevesebbet fizessen az elhasznált energiáért. Ugyanabban az épületben működik a kisvállalkozása is, a fűtést is az általa megtermelt árammal oldja meg. „Nem örülnék, ha megadóznak, a jelenlegi helyzetben senki nem örül, ha többet kell valamiért fizetnie, de számítok arra, hogy előbb-utóbb adót vetnek ki az általam termelt áramra” – fogalmazta meg a Kobak Kft. ügyvezetője.

Kifejtette, abban bízik, hogy amíg bevezetik az adózást, a rendszer értéke csökken (amortizálódik) az elhasználódás miatt.

A napelemeket és az invertert az állam által támogatott, IMM Invest elnevezésű kedvezményes hitelből vásárolta ötéves futamidőre, és úgy számol, hogy azt a pénzt, amit villamos energiára vagy földgázra fizetett volna, a hiteltörlesztésre fordítja, majd öt év után lesz tulajdonképpen nullszaldós a befektetés. Az inverterre tízéves, a napelemekre negyvenéves szavatosságot vállalt a gyártó. Jelenleg a szolgáltató ugyanannyiért vásárolja meg tőle az áramot, amennyiért neki eladja, tehát egy az egyben kompenzálódik a fogyasztás és a termelés.

Kovács-Vajda István nem tartja kizártnak, hogy egyszer az általa termelt áramra ráterhelik a 16 százalékos adót. A szerződést augusztusban kötötték, abban az áll, hogy annyiért vásárolja tőle a szolgáltató az energiát, amennyiért neki eladják, tehát figyelembe veszik az ársapkát, azután még egy kompenzációs kérést is be kellett nyújtania. Azóta nem kapott számlát, a megállapodás arról szól, hogy egy év után vonnak mérleget, és egyenlítik ki a fogyasztás-termelést, akkor derül ki, ki kinek tartozik. Kovács-Vajda István elmondta, nyáron többet termel és keveset fogyaszt, ez az arány télen megfordul, már novemberben elérte a fogyasztása a nyári termelés szintjét. A háromszéki vállalkozó arra is felhívta a figyelmet, hogy az országban egyre több a termelő-fogyasztó, ugyanakkor hosszadalmas, amíg a rendszer bekötése után megkötik a szerződést, a fogyasztó-termelők addig ingyen nyomják be a hálózatba a megtermelt energiát.

Az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) becslései szerint az év végére Romániában mintegy 30 ezerre nő a termelő-fogyasztók száma, a jelenlegiek beépített teljesítménye meghaladja a 85 megawattot (MW).

korábban írtuk

Nem adóztatják meg a napenergia-termelést az energiaügyi miniszter szerint, csak a lehetőségét teremtik meg
Nem adóztatják meg a napenergia-termelést az energiaügyi miniszter szerint, csak a lehetőségét teremtik meg

Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint a nyilvánosságban felröppent hírekkel ellentétben az áramtermelő-fogyasztók nem fognak semmiféle adót fizetni a napenergia után, az össztűz alá került sürgősségi rendelet valójában egy olyan uniós irányel

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 24., szerda

A vártnál jobban muzsikált az adóhatóság: bő egy milliárddal több gyűlt be a tervezettnél Boloş szerint

Az Országos Adóhatóság (ANAF) a tervezettnél 1,2 milliárd lejjel több adót gyűjtött be az idei első félévben – számolt be kedden a Facebook-oldalán Marcel Boloş pénzügyminiszter.

A vártnál jobban muzsikált az adóhatóság: bő egy milliárddal több gyűlt be a tervezettnél Boloş szerint
2024. július 24., szerda

Határon átnyúló szolgáltatással lép be a Gránit Bank a romániai piacra

Elsőként a romániai piacra lép be a Gránit Bank, amely várhatóan még a harmadik negyedévétől első magyarországi bankként nyújt majd határon átnyúló, úgynevezett cross border szolgáltatást.

Határon átnyúló szolgáltatással lép be a Gránit Bank a romániai piacra
2024. július 24., szerda

Péntek óta halogatják a cernavodai atomerőmű leállt blokkjának visszakapcsolását, talán csütörtökön sikerül

Talán csütörtökre sikerül visszakapcsolni az országos villamos áram-hálózatra a cernavodai atomerőmű egyes blokkját, amely pénteken este állt le meghibásodás miatt.

Péntek óta halogatják a cernavodai atomerőmű leállt blokkjának visszakapcsolását, talán csütörtökön sikerül
2024. július 23., kedd

Célkeresztben a luxus: megadóztatják a drága autókat és házakat

Bár az úgynevezett luxusadóról szóló törvény már az év eleje óta hatályban van, az adóhatóság júliusban tette közzé a „luxuscikkek” bejelentésére és azok adóztatására kidolgozott 216-os nyomtatvány mintájára és tartalmára vonatkozó első utasításokat.

Célkeresztben a luxus: megadóztatják a drága autókat és házakat
2024. július 23., kedd

Európa egyik legnagyobb tesztlaboratóriumát nyitotta meg Temesváron a Continental

Egyik legnagyobb európai tesztlaboratóriumát nyitotta meg a Continental Temesváron – közölte a vállalat.

Európa egyik legnagyobb tesztlaboratóriumát nyitotta meg Temesváron a Continental
2024. július 23., kedd

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében

Románia hónapról hónapra növekvő hőmérsékletben forrong, és az ügyfelek olyan megoldásokba fektetik pénzüket, melyek termikus kényelmüket és a megfelelő minőségű levegőt biztosítják számukra, és ez az eMAG-nál regisztrált eladások számában is tükröződik.

eMAG: Megkétszereződött a légkondicionáló készülékek vásárlásának a száma az év első felében
2024. július 23., kedd

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt

Az egyik legnagyobb romániai autóipari cég, a Leoni 10 százalékkal csökkenti dolgozói számát a több mint 3600 személyt foglalkoztató besztercei gyárában – adta hírül a G4media.ro.

Egy erdélyi gyár több száz alkalmazottja kerül utcára az elektromos autók iránti kereslet visszaesése miatt
2024. július 22., hétfő

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek

Továbbra is az energetikai cégek a legnyereségesebb állami vállalatok – derül ki a legfrissebb összesítésből.

Tavaly is hatalmas nyereséget könyveltek el a román állami energiacégek
2024. július 22., hétfő

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta

2023-ban a romániai polgárok 33,6 milliárd dollárt (153 457 920 000 lejt) költöttek el az élelmiszerüzletekben, míg az online élelmiszer-kiskereskedőknél 319 millió dollárt hagytak ott.

Többet költöttek tavaly élelmiszerre a romániai polgárok, de kevesebb termékre futotta
2024. július 22., hétfő

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak

Amióta a fapados légitársaságok térhódítása nyomán polgárok széles köre számára elérhetővé vált a repülés, az utazni vágyók akár hónapokig is lesik, hogyan tudják a legolcsóbban beszerezni a repülőjegyet az áhított célpont felé. Kisokos utazni vágyóknak.

Repülőjegy a lehető legolcsóbban? – Tippek, trükkök utazni vágyóknak