Fotó: Gábos Albin
Az Európai Bizottsághoz (EB) fordul a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), ha a kormány nem módosítja a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztókra a napenergiára kivetett adót bevezető sürgősségi rendeletet.
2022. december 05., 13:322022. december 05., 13:32
2022. december 05., 13:332022. december 05., 13:33
Az ellenzéki alakulat hétfőn Virgil Popescu energiaügyi miniszter vasárnapi közleményére reagált, amelyben a tárcavezető rámutatott, kötelezettségszegési eljárás indulhatott volna Románia ellen, ha a kormány nem fogadja az uniós megújulóenergia-irányelvet a hazai jogrendbe átültető sürgősségi rendeletet.
A korábbi bírálatokra reagálva a miniszter leszögezte, az uniós direktíva a villamosenergia-hálózatra csatlakozott termelő-fogyasztók (prosumerek) megadóztatását is lehetővé teszi, bizonyos feltételek mellett. Többek között akkor, ha a megújulóenergia-forrásokból származó saját termelésű villamos energiát 30 kilowattóránál nagyobb teljesítményű berendezésekkel állítják elő.
Az USR hétfői közleményében rámutatott, hogy
Az USR közpolitikai koordinátora, Cristian Ghinea szerint a sürgősségi rendelet értelmében a napenergiára kivetett adót kellene fizetniük azoknak a polgároknak és cégeknek, akik/amelyek 30 kW-nál több áramot állítanak elő, vagy állami támogatást kaptak napelemek telepítésére, például a fotovoltaikus zöld ház program keretében.
„A prosumerek saját fogyasztásának megadóztatása a PSD–PNL-kormány politikai döntése. Az európai irányelv határozottan ellenzi az önfogyasztásra termelés megadóztatását, sőt rendelkezik a prosumerek adómentességéről. A direktíva felsorol ugyan néhány kivételt, Virgil Popescu azonban szabállyá alakítja ezeket” – idézte az USR közleménye a politikust.
Az ellenzéki párt szerint a PSD-PNL-kormány ezzel az intézkedéssel csapást akar mérni a független energiatermelésre, hogy védje a nagy állami vállalatok piacát. „Az energiaügyi minisztériumnak nagy érdekeltségei vannak az energiatermelés és -szabályozás terén. Virgil Popescu a romániai prosumerek elnyomásával védi az energiamonopóliumát” – szögezték le a közleményben.
Korábban Radu Oprea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője is bírálta Facebook-oldalán az energiaügyi minisztert a jogszabály előírásai miatt – közölte az Agerpres.
Kötelezettségszegési eljárás indulhatott volna Románia ellen a bukaresti energiaügyi minisztérium szerint, ha a kormány nem fogadja el az uniós megújulóenergia-irányelvet a romániai jogrendbe átültető sürgősségi rendeletet.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!