2011. november 03., 08:122011. november 03., 08:12
Cáfolta Borbély László környezetvédelmi miniszter azt a korábbi bejelentését, miszerint az Európai Unió kötelezővé tenné a házikazánok környezetszennyezési adójának bevezetését. Mint részletezte, a fűtőanyagokra kivetendő adóról folynak a tárgyalások európai uniós szinten, a kérdésben pedig Románia semleges álláspontot képvisel. Ennek az adónemnek a mértéke Borbély elmondása szerint annak függvényében lenne alacsonyabb vagy magasabb, hogy mennyire szennyezi a környezetet az adott fűtőanyag. „Mi a pluszadó kérdésében még nem foglaltunk állást, legyen világos. Véleményem szerint 2013-tól nem lehet egy ilyen adót bevezetni. Nem beszélhetünk semmiféle különadóról. Ismétlem, nem vetünk ki adót a kazánokra” – szögezte le a tárcavezető.
Románia kapcsán megjegyezte, itt valamennyi tömbháznak megvan a lehetősége, hogy eldöntse, milyen fűtést választ. Szerinte a legelőnyösebb az lenne, ha lépcsőházanként vagy tömbházanként önálló hőközpontot alakítanának ki, s ez működhetne megújuló energiával. „Legtöbb helyen azonban egyéni kazánok vannak. Ez a tulajdonosok döntése” – fogalmazott Borbély.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn az Agerpres és a Mediafax hírügynökség is arról adott hírt, hogy a Közpolitikai Intézet (IPP) nevű civil szervezetnek a helyi közmű-szolgáltatások témában meghirdetett rendezvényén Borbély arról beszélt, hogy az Európai Unió kötelezővé tenné a kazánok környezetszennyezési adójának bevezetését.
„A fűtőanyagok megadóztatásának a kérdését nagyon komolyan meg kell vitatni, s ebbe a folyamatba be kell vonni a polgármestereket is, akiket el kell hívni az európai uniós illetékesekkel folytatott tárgyalásokra is” – szögezte le a témában tegnapi sajtótájékoztatóján Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere, aki egyúttal bírálta Borbély Lászlót. „A kazánok megadóztatására vonatkozó nyilatkozat szerintem elsietett volt. De ez engem nem tölt el aggodalommal, mivel ismerem az illetőt. Elsietettnek, nem helyénvalónak tartom, amely csak aggodalmat vált ki a marosvásárhelyiekből. A gépkocsiadó, a füstadó és a kazánok adója miatt Borbélyt adóminiszternek kellene nevezni” – élcelődött Florea, aki szerint a lakosság azért tart ott, ahol, mivel nincs egységes kormánystratégia.
Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt eközben úgy látja, hogy az Európai Unió álláspontjától függetlenül a kormánynak az a szándéka, hogy megadóztassa a házikazánokat. Tegnapi közleményükben rámutatnak, Borbély azért cáfolta korábbi kijelentését, mivel tulajdonképpen nem az EU, hanem a kormány akarja ezt az új adót kivetni, „hogy pluszbevételt hozzon a költségvetésbe, hogy a jelenlegi hatalom politikai konjunktúrája ne sérüljön”.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.