Archív felvétel
Fotó: Facebook/Confederatia Nationala Sindicala "Cartel ALFA"
Méltányos minimálbért és nyugdíjakat követelnek keddi bukaresti tiltakozó megmozdulásukon az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai.
2021. január 26., 11:132021. január 26., 11:13
2021. január 26., 11:262021. január 26., 11:26
A tüntetők a pénzügyminisztérium székháza előtt gyülekeztek kedd délelőtt.
A méltányos minimálbér és nyugdíj mellett a sípokkal, vuvuzellákkal, a szakszervezeti szövetség lobogóival felszerelkezett szakszervezeti tagok minőségi közszolgáltatásokat, a kollektív munkaszerződésről való egyeztetés újrakezdését, igazságos adórendszert és a törvények alkalmazását is követelik.
Nagyszabású tüntetések kirobbantására irányuló eljárás elindításáról döntött kedden az Egészségügyi Szolidaritás (Solidaritatea Sanitară) Szakszervezeti Szövetség ügyvezető bizottsága, amely meg is szabta az első tiltakozó akciók menetrendjét.
Felróják továbbá a kormánynak, hogy fizetéseket fagyasztott be, holott „a romániai munkaerőpiac termelékenysége az uniós óránkénti átlag 66 százaléka, az órabér viszont csak az átlag 35 százaléka”.
és a pénzügyminisztérium mellett a munkaügyi tárca, kormánypártok székháza, valamint a Szeben, Galac, Buzău és Mehedinţi megyei prefektúra előtt is tiltakozni kívánnak.
Tiltakozó akciókat helyezett kilátásba a tanügyi alkalmazottak egy részét tömörítő Spiru Haret szakszervezeti szövetség arra az esetre, ha a 2021-es állami költségvetés elfogadásáig a kormány nem dönt a tanügyben dolgozók bérének emeléséről.
Növelni fogja a társadalmi feszültséget az a kormányzati politika, amelynek értelmében alacsony szinten kívánják tartani a minimálbért – jelentette ki Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség elnöke a bukaresti tiltakozó megmozduláson.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!