Szerdán Bukarestbe érkezik a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttsége. Viorel Ștefan pénzügyminiszter elmondása szerint „udvariassági látogatásról" van szó, amelynek keretében a washingtoni pénzintézet szeretné megismerni a frissen beiktatott Grindeanu-kormányt. „Másféle megbeszélés nem lesz" – szögezte le a pénzügyi tárca vezetője.
2017. január 17., 15:552017. január 17., 15:55
2017. január 17., 17:052017. január 17., 17:05
Egy kislétszámú küldöttségről van egyébként szó, élén Reza Baqirral, az IMF romániai delegációjának vezetőjével, és a bejelentések értelmében egy hétig tartózkodnak a román fővárosban. Mint ismeretes, Romániának jelenleg nincs érvényes hitel-megállapodása a Nemzetközi valutaalappal, azonban a pénzintézet évente ad jelentést a román gazdaság alakulásáról.
A legutóbbi hitelszerződés még 2013 szeptemberében lejárt, és – mint ismeretes – nem övezte siker a lezárást. A valutaalap képviselői ugyanis elégedetlenek voltak a kormány adóügyi enyhítési terveivel, miután korábban már csökkentették az élelmiszerek, 2016-tól pedig minden termék és szolgáltatás áfáját, amivel párhuzamosan fizetésemelések is voltak a közszférában. Ez volt a harmadik megállapodás egyébként a nemzetközi válság begyűrűzése óta.
Hiszen az amerikai Lehman Brothers csődje és az egyesült államokbeli ingatlanszektor zuhanása után néhány hónappal, 2009 márciusában a washingtoni székhelyű pénzintézet küldöttsége már a román fővárosban tárgyalt, májusban pedig meg is ítélték a hitelt. Ehhez társult még további 5 milliárd euró az Európai Bizottságtól, 2 milliárd euró pedig a Világbanktól – a 20 milliárd eurós hitelkeret a 2009-es román gazdaság több mint 16 százalékát jelentette. A 2009-es után Románia még két megállapodást kötött az IMF-fel, ezek azonban készenléti jellegűek voltak, a rendelkezésre álló összegeket Bukarest nem hívta le.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
szóljon hozzá!