Augusztus 21-e után Marcel Boloş pénzügyminiszter Brüsszelben egyeztetni fog az Európai Bizottság képviselőivel a költségvetési kiadások csökkentéséről és az adóintézkedésekről szóló sürgősségi rendeletekről – közölték kormányzati források.
2023. augusztus 10., 14:352023. augusztus 10., 14:35
Az Agerpres információi szerint a tárcavezető a szeptemberre tervezett költségvetés-kiigazításról is tárgyal, és ismertetni fogja a brüsszeli testület képviselőivel a kormány jogszabálytervezetét az adócsalás elleni fellépésről.
Simona Bucura bemutatja az Európai Bizottság képviselőinek azokat a módosító javaslatokat, amelyek az alkotmánybíróság határozatához igazítják a különnyugdíjakat szabályozó törvényt. A munkaügyi miniszter emellett újratárgyalná Romániának azt a kötelezettségvállalását, miszerint a nyugdíjkiadások nem haladhatják meg a GDP 9,4 százalékát.
A kormányzati források közölték azt is, hogy Adrian Câciu európai projektekért felelős miniszter is újratárgyalni készül Brüsszelben az Európai Bizottsággal az országos helyreállítási terv (PNRR) bizonyos előírásait, többek között a REPower EU-ról szóló fejezetet.
Mint ismeretes, a kormány bizonyos adókedvezmények kivezetésére készül. Eszerint visszaállítaná a jövedelemadót az IT ágazatban a bruttó 10 000 lejnél nagyobb fizetésekre, és az egészségbiztosítási járulék kifizetésére kötelezné az építőipari, mezőgazdasági és élelmiszeripari alkalmazottakat. Emellett a kormány az 500 000 eurónál nagyobb értékű ingatlanok és a 75 000 eurónál drágább személygépkocsik megadóztatását is tervezi.
Az intézkedések egy része október elsején, a másik része január elsején lépne hatályba.
Marcel Boloş pénzügyminiszter arról biztosított mindenkit, hogy bármely, a tárcától kikerülő jogszabálytervezet átlátható módon megfelel majd a megszövegezés és a jóváhagyás valamennyi szakaszának.
Az államháztartás konszolidálására kidolgozott intézkedéscsomagnak már 2023-ban mintegy 12 milliárd lejes megtakarítást kellene eredményeznie a költségvetésben – jelentette ki Marcel Boloş pénzügyminiszter.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
szóljon hozzá!