Fotó: Facebook/Marcel Boloș
Az államháztartás konszolidálására kidolgozott intézkedéscsomagnak már 2023-ban mintegy 12 milliárd lejes megtakarítást kellene eredményeznie a költségvetésben – jelentette ki Marcel Boloş pénzügyminiszter.
2023. augusztus 03., 11:112023. augusztus 03., 11:11
A tárcavezető egy Facebook-bejegyzésben kifejtette, a Marcel Ciolacu miniszterelnökkel és a pénzügyminisztérium szakértői csoportjával folytatott megbeszélésen arra a következtetésre jutottak, hogy a költségvetési hiány komoly veszélyt jelent, és itt az ideje a határozott cselekvésnek.
Emlékeztetett, hogy Románia „az egyetlen olyan ország az EU-ban, amelyet azért tartanak ellenőrzés alatt, mert folyamatosan többet fogyaszt, mint amennyit termel”, és
„Az első létfontosságú lépés, hogy az állam csökkentse a közkiadásokat és hatékonyabban használja fel a közpénzeket” – írta.
„Nem akarjuk felzaklatni sem a versenyszférát, sem a lakosságot, átláthatóan és integráltan fogjuk bemutatni mindazokat a javaslatokat és döntéseket, amelyeket a Ciolacu-kormány e téren hoz majd” – ígérte. Hozzátette: a végső tervnek olyan intézkedéseket kell tartalmaznia, amelyek átsegítik Romániát ezen a kritikus időszakon, és lehetővé teszik a 75 milliárd euró összértékű beruházások megvalósítását.
Ötven intézkedést magába foglaló sürgősségi rendelettel készül csökkenteni a kormány a költségvetési kiadásokat – jelentette be a pénzügyminiszterrel tartott szerdai találkozója utáni sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Mint ismeretes, Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán jelentette be, hogy a kormány ötven intézkedést magába foglaló sürgősségi rendelettel készül csökkenteni a költségvetési kiadásokat. Ciolacu szerint a koalícióban egyeztetett intézkedéscsomag a hazai közszféra „első valós reformját” jelenti. „Itt az ideje, hogy azok, akik dolgoznak, megfelelő fizetést és bérpótlékokat kapjanak. Azok pedig, akik évtizedek óta pasziánszot játszani járnak be a munkahelyükre, nézzenek más állás után. Több mint 50 fajta bérpótlék van. Hihetetlen, hova jutott ez a jelenség (…)” – jelentette ki a kormányfő. Ciolacu szerint az intézkedéscsomag célja a makrogazdasági egyensúly megteremtése annak érdekében, hogy Románia növekedési kilátásai stabilak maradjanak. Alapelve pedig az, hogy a költségvetési kiadások lefaragásával párhuzamosan növelni kell az állam bevételeit is.
Marcel Ciolacu miniszterelnök arról beszélt szerdai sajtótájékoztatóján, hogy Románia államháztartási hiánya 2019-ben a bruttó hazai termék 2,7-2,9 százaléka volt, de ,,két szerencsétlen kormányzás után” 9,2 százalékra nőtt a deficit.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!