Az Európai Bizottság szerint Románia korlátozza a piaci szereplők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának meghatározása terén
Fotó: Pixabay.com
Felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság (EB) Románia ellen, mivel az korlátozza a piaci szereplők szabadságát a villamos energia és a földgáz nagykereskedelmi árának meghatározása, illetve a földgáz exportja tekintetében.
2024. október 03., 15:002024. október 03., 15:00
Az EB csütörtöki közleménye szerint Románia olyan intézkedéseket vezetett be, amelyek egyes villamosenergia-termelőket arra köteleznek, hogy minden, egy adott árküszöb feletti bevételüket egy energetikai átállási alapba fizessék be, a gáztermelőket pedig arra, hogy termelésük egy részét rögzített áron értékesítsék bizonyos felhasználóknak. Ezek az intézkedések az EB szerint összeegyeztethetetlenek a villamos energia belső piacáról szóló 2019/944-es irányelvvel és az (EU) 2019/943-as rendelettel, valamint a földgáz belső piacára vonatkozó közös szabályokról szóló 2009/73/EK irányelvvel.
Ezért a Bizottság álláspontja szerint ezek az intézkedések a nagykereskedelmi villamosenergia- és földgázpiacokon korlátozzák a szabad árképzés, illetve a határokon átnyúló szabad kereskedelem alapelveit” – hangsúlyozták az Agerpres által ismertetett dokumentumban.
Ha nem kap kielégítő választ, a Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt ad ki – ismertette az eljárást a közlemény.
Az EB ugyanakkor arról is határozott, hogy a folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárást folytatva kiegészítő felszólító levelet küld Romániának a villamosenergia-export, illetve a piaci szereplők nagykereskedelmi árképzési szabadságának korlátozása miatt.
A Bizottság álláspontja szerint a szóban forgó intézkedés összeegyeztethetetlen az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 35. és 36. cikkével, valamint a villamos energia belső piacáról szóló (EU) 2019/944-es irányelvvel és az (EU) 2019/943-as rendelettel. Az EB szerint az intézkedés azonos hatású a kivitelre vonatkozó mennyiségi korlátozással. „Ugyanezen okokból az intézkedés úgy tekinthető, hogy
A Bizottság továbbá úgy véli, hogy az intézkedés korlátozza a szabad árképzés alapelvét a nagykereskedelmi villamosenergia-piacokon” – húzták alá.
A kiegészítő felszólító levél a 2023 áprilisában indított kötelezettségszegési eljárás újabb szakaszát jelenti.
„Miután Románia olyan módosításokat hajtott végre jogszabályaiban, amelyek nem orvosolták a Bizottság kifogásait, illetve új problémákat is felvetettek, a Bizottság úgy határozott, hogy kiegészítő felszólító levelet bocsát ki” – szögezték le.
Romániának két hónap áll a rendelkezésére, hogy válaszoljon a levélre és orvosolja a Bizottság által feltárt hiányosságokat. Amennyiben nem kap kielégítő választ, a Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt ad ki.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!