Brüsszel megintette Romániát a túlzott deficit miatt, veszélyben az uniós források folyósítása

deficit

Az Európai Bizottság szerint Románia nem tett hatékony lépéseket a költségvetési deficit csökkentése érdekében

Fotó: Európai beruházásokért és projektekért felelős minisztérium

Az Európai Bizottság szerdán közzétett országspecifikus ajánlásában arra kérte az Európai Unió Tanácsát, állapítsa meg, hogy Románia nem tett hatékony intézkedéseket a költségvetési hiány csökkentésére. Ennek ellenére Tánczos Barna pénzügyminiszter szerint nem fognak uniós forrásokat megvonni az országtól a túlzott deficit miatt.

Rostás Szabolcs

2025. június 04., 18:222025. június 04., 18:22

2025. június 04., 18:332025. június 04., 18:33

Megintette Romániát az uniós szinten legmagasabb, 9 százalékot meghaladó költségvetési hiány miatt az Európai Bizottság. A román gazdaság problémáit összefoglaló, szerdán nyilvánosságra hozott jelentés szerint Románia kiadásainak növekedése jóval meghaladja a hét évre szóló deficitcsökkentési tervben rögzített felső határt, ami veszélyezteti a túlzott hiány 2030-ig történő kiigazítását.

A Bizottság megállapította, hogy a román gazdaság sebezhetősége növekedett, mivel 2024-ben emelkedett a költségvetési deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya; a két mutató romlása összefügg.

„A közszféra béreinek és nyugdíjainak folyamatos emelkedése felpörgette a magánfogyasztást, ami növelte a már amúgy is magas folyó fizetési mérleghiányt” – magyarázta országspecifikus ajánlásában az uniós testület. Az Agerpres által idézett dokumentum hozzáteszi, hogy tavaly csökkentek a Romániába irányuló külföldi befektetések és uniós források, amelyek eddig kordában tartották a külső adósság növekedését.

korábban írtuk

Adóemelések, új adók, privatizáció? Egyelőre nincs konszenzus a pártok között a hiánycsökkentő intézkedésekről
Adóemelések, új adók, privatizáció? Egyelőre nincs konszenzus a pártok között a hiánycsökkentő intézkedésekről

Egyelőre nincs konszenzus a potenciális koalíciós partnerek, a nyugatbarátként emlegetett politikai erők között az óriásira dagadt költségvetési hiány lefaragására irányuló intézkedésekről.

A Bizottság előrejelzései szerint 2025-ben és 2026-ban a költségvetési deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya csak kis mértékben csökken. A fajlagos munkaerőköltség és az infláció növekedési üteme várhatóan lassul, de magas marad. „2024-ben (...) a makrogazdasági stabilitást fenyegető kockázatok nőttek. A politikai bizonytalanság a múlt év végére nőtt, ami az országot sebezhetővé tette a befektetői bizalom romlásával és a hitelfelvétel drágulásával szemben” – olvasható a dokumentumban. A Bizottság úgy értékelte, hogy a középtávú deficitcsökkentési terv végrehajtása és a 2025-ös adóreform jelentősen mérsékelheti az államháztartás sebezhetőségét. Emellett a testület szerint strukturális reformokra van szükség a versenyképesség és az export növelése, valamint további uniós források felhasználása érdekében.

Ám a dokumentum szerint várhatóan további intézkedésekre is szükség lesz.

„A költségvetési és a strukturális reformok terén tett határozott intézkedések nélkül a költségvetési deficit és a folyó fizetési mérleg hiánya valószínűleg túl magas marad, így Románia jelentősen ki lesz téve a befektetői bizalom romlásának és a külső sokkhatásoknak” – állapították meg az Európai Bizottság szakértői, akik szerint a megfelelő korrekciós intézkedések hiányában Románia nem fogja tudni teljesíteni a deficitcsökkentési tervbe foglalt vállalásait. Ezért a GDP-arányos költségvetési hiány 2025-ben eléri a 8,6 százalékot, a GDP-arányos államadósság pedig tíz százalékponttal lesz magasabb a 2021-es szintnél.

Az Európai Bizottság mindezek miatt felszólította Romániát, hogy tegyen gyors lépéseket a túlzottdeficit-eljárások esetében követendő eljárás követelményeinek megfelelően. Ugyanakkor azt ajánlotta Bukarestnek, hogy az Európai Tanács 2025. március 6-i következtetéseivel összhangban idén és jövőre növelje a védelmi kiadásait. Mindezek mellett a Bizottság sürgette az országos helyreállítási tervben vállalt reformok és beruházások megvalósítását és a kohéziós alapok hatékonyabb felhasználását. Emellett azt is ajánlotta Romániának, hogy csökkentse a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségét, többek között a megújuló energiaforrások kiépítésének felgyorsításával, a hálózati kapacitás javításával és a határokon átnyúló villamosenergia-összeköttetések megerősítésével.

Az EB jelentése alapján az uniós tagországok pénzügyminisztereit tömörítő tanács, az Ecofin következő, június 28-án tartandó ülésén születik döntés arról, hogy felfüggesztik-e a Romániának járó uniós forrásokat.

Valdis Dombrovskis gazdaságért és termelékenységért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben felhívta a figyelmet, hogy Románia több mint öt éve áll túlzotthiány-eljárás alatt. A brüsszeli illetékes az unió éves gazdaságpolitikai koordinációs ciklusát szabályzó európai szemeszter tavaszi csomagját bemutató sajtótájékoztatón rámutatott, hogy a kiadások növekedése messze meghaladja az ajánlott szintet, ami veszélyezteti a hiány csökkentését és külső egyensúlyhiányokat okoz.

korábban írtuk

Nicușor Dan a deficitről: évek óta közepes pizzáért fizetünk, de nagy pizzát eszünk, és a különbséget valakinek állnia kell
Nicușor Dan a deficitről: évek óta közepes pizzáért fizetünk, de nagy pizzát eszünk, és a különbséget valakinek állnia kell

Egyelőre csak a kormányprogramról, a lehetséges deficitcsökkentő intézkedésekről tárgyalnak a nyugatbarát politikai alakulatok, nincs szó nevekről – jelentette ki szerdán Nicușor Dan államfő.

Tánczos Barna pénzügyminiszter a brüsszeli „fejmosásra” szerdán délután úgy reagált, hogy az EB észrevételei ellenére nem fenyeget az uniós források folyósítása felfüggesztésének veszélye. „Ez egy utolsó figyelmeztető üzenet, amelyet komolyan kell vennünk. Néhány napon belül elkészül a deficit csökkentését célzó lépéseket tartalmazó intézkedéscsomag” – nyilatkozta az RMDSZ-es tárcavezető, hozzátéve, a csomagot várhatóan hétfőn ismerteti a kormány.

Tánczos Barna ugyanakkor elismerte, hogy a türelmi idő rövid, és ha a román kormány nem cselekszik gyorsan, szankciók jöhetnek. „Ezért sürgősen csökkenteni kell az állami kiadásokat, és növelni kell az állami bevételeket. Románia jelenleg úgynevezett túlzottdeficit-eljárás alatt áll, és vállalta, hogy visszatér a fenntartható pénzügyi pályára. Ezt nem halogathatjuk tovább, különben büntetés és az ország hitelességének romlása fenyeget” – közölte az EB-jelentéssel kapcsolatban közösségi oldalán a pénzügyminiszter, hozzátéve, dolgoznak a szükséges pénzügyi intézkedéseken a leendő kormánykoalíció pártjaival.

A bukaresti ügyvivő kormány, valamint a leendő koalíciós kabinet számára a kiugróan magas, 2024-ben a román össztermék (GDP) 9,3 százalékára nőtt költségvetési hiány lefaragása jelenti a legnehezebb feladatot.

Miközben a Ciolacu-kormány által kidolgozott idei költségvetés 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos hiánnyal számol, az Európai Bizottság május közepén közzétett prognózisában 1,4 százalékra rontotta a román GDP növekedését, az államháztartási hiányt pedig 8,6 százalékosra valószínűsíti (Brüsszel már tavaly ősszel is 7,9%-kal számolt). A bukaresti pénzügyi tárca május 27-én közzétett adatai szerint április végén a GDP-arányos hiány 2,95 százalék volt, szemben a múlt év azonos időszakában jegyzett 3,25 százalékkal. Konkrétummal egyelőre sem a frissen hivatalba lépett Nicușor Dan államfő, sem az ideiglenes kormány illetékesei nem álltak elő arról, pontosan miként tervezik a hiány lefaragását.

Az államfő a választási kampány során, majd azt követően is többször leszögezte, hogy nem támogatja a jelenleg 19 százalékos áfakulcs, továbbá az energiahordozókra és az alapélelmiszerekre vonatkozó 5 és 9 százalékos kedvezményes áfa megemelését, ez ugyanis szerinte az adócsalás növekedését és a fogyasztás csökkenését eredményezné. Szerinte ebben az évben mintegy 30 milliárd lejjel (mintegy 6 milliárd euró) csökkenteni kell az állami kiadásokat, de még így is csak 7,5 százalékos idei deficitcélt tart realistának. Eközben elemzők és a Költségvetési Tanács tagjai egyaránt úgy látják, hogy csupán a kiadások mérséklésével nem csökkenthető a deficit, adóemelésre is szükség lesz. Mégpedig azért, mert az állami kiadások jelentős részét a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak, további részét pedig a kamatköltségek teszik ki.

korábban írtuk

Boloș: adóemelés nélkül nem tudjuk előteremteni a deficitcélhoz szükséges 30 milliárd lejt
Boloș: adóemelés nélkül nem tudjuk előteremteni a deficitcélhoz szükséges 30 milliárd lejt

Marcel Boloș nem hinné, hogy adóemelés nélkül sikerül előteremteni a 7 százalékos idei deficitcél teljesítéséhez szükséges 30 milliárd lejt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 25., péntek

Zöld jelzés a megszorításoknak: kihirdette Nicușor Dan az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagot

Nicușor Dan államfő kihirdette az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvényt.

Zöld jelzés a megszorításoknak: kihirdette Nicușor Dan az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagot
2025. július 25., péntek

Kolozsvári vállalatot vásárolt fel egy francia energetikai nagyvállalat

Felvásárolta a kolozsvári EnergoBitet a francia energetikai nagyvállalat, a Vinci – adta hírül az Economica.net gazdasági portál a cég közleménye alapján.

Kolozsvári vállalatot vásárolt fel egy francia energetikai nagyvállalat
2025. július 24., csütörtök

Üléspénzek megnyirbálásával kezdte a kiadások csökkentését a fejlesztési tárca

A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.

Üléspénzek megnyirbálásával kezdte a kiadások csökkentését a fejlesztési tárca
2025. július 24., csütörtök

Egyre kevésbé bíznak a román gazdaságban

Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.

Egyre kevésbé bíznak a román gazdaságban
Egyre kevésbé bíznak a román gazdaságban
2025. július 24., csütörtök

Egyre kevésbé bíznak a román gazdaságban

2025. július 24., csütörtök

Az S&P Global szerint továbbra is negatívak Románia gazdasági kilátásai, de még nem vágja bóvliba az országot

Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.

Az S&P Global szerint továbbra is negatívak Románia gazdasági kilátásai, de még nem vágja bóvliba az országot
2025. július 24., csütörtök

Tánczos a 11 ezer eurót meghaladó CFR-vezérigazgatói jövedelemről: egy kis alázatra lenne szükség

Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.

Tánczos a 11 ezer eurót meghaladó CFR-vezérigazgatói jövedelemről: egy kis alázatra lenne szükség
2025. július 23., szerda

Hogyan tovább, romániai turizmus? Felfelé hajtották az árakat az üdülési csekkek a gazdasági miniszter szerint

Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.

Hogyan tovább, romániai turizmus? Felfelé hajtották az árakat az üdülési csekkek a gazdasági miniszter szerint
2025. július 23., szerda

Csütörtökön kezdődhet az észak-erdélyi autópálya egy szakaszának építése

Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.

Csütörtökön kezdődhet az észak-erdélyi autópálya egy szakaszának építése
2025. július 23., szerda

A 2800 lejt sem éri el az átlagnyugdíj, valamivel jobb a helyzet a teljes öregségi nyugdíjra jogosultak körében

Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.

A 2800 lejt sem éri el az átlagnyugdíj, valamivel jobb a helyzet a teljes öregségi nyugdíjra jogosultak körében
2025. július 23., szerda

Állattartó gazdák számára állít ki hiteligényléshez igazolást az APIA

Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.

Állattartó gazdák számára állít ki hiteligényléshez igazolást az APIA