Illusztráció
Fotó: kaufland
2020-ig negyven elektromos autótöltő állomás nyílik meg vissza nem térítendő európai uniós finanszírozásból Romániában. A kezdeményezés a NEXT-E projekt része, amelynek célja egy páneurópai, hat országot átfogó elektromos töltőállomás-hálózat kifejlesztése.
2017. július 11., 11:222017. július 11., 11:22
Az E.on és a Mol egy negyven egységből álló elektromos autótöltő hálózatot fejleszt Romániában. A beruházást, amely idén kezdődik, és 2020-ban zárul, vissza nem térítendő európai alapokból finanszírozzák – tájékoztatott a Mol Románia.
Mint a közleményben rámutatnak, a kezdeményezés egy nagyobb projekt, a NEXT-E része, amelynek célja egy páneurópai, hat országot átfogó elektromos töltőállomás-hálózat kifejlesztése. A NEXT-E kapja a legnagyobb e-mobilitási támogatást az Európai Bizottság részéről arra a célra, hogy bővítse az elektromos járművek töltésére szolgáló infrastruktúrát a kohéziós országokban.
Fotó: Turnul Sfatului
Az Európai Bizottság június 23-án jelentette be, hogy a NEXT-E projektet választották ki, hogy finanszírozást nyerjen az Európai Összekapcsolási Eszköz (Connecting Europe Facility – CEF) program keretében. A NEXT-E egy 18,84 millió eurós ajánlott társfinanszírozással kapja meg a CEF elektromosjármű-projekthez nyújtott támogatását.
ami kulcsfontosságú infrastruktúrát biztosít a járművek elektromos töltéséhez a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában, Magyarországon, Szlovéniában, Horvátországban és Romániában.
A projektet 152 sikeres közlekedési projekt közül választották ki. Eredetileg 349 közlekedési projektből szelektáltak, amelyek keretében összesen 7,5 milliárd eurónyi CEF társfinanszírozást igényeltek.
Ezek közül 19-et az E.On Energie Románia telepít majd, amely ezt a befektetést egy 1 millió eurós nem visszatérítendő finanszírozással támogatja európai alapokból.
A gyorstöltő állomásokat a Mol által működtetett hálózat töltőállomásain helyezik el, és három főbb útvonal jelentősebb állomásait érintik: Arad–Bukarest–Konstanca (IV. páneurópai folyosó), Sebes–Marosvásárhely–Jászvásár és Suceava–Bukarest–Giurgiu (IX. páneurópai folyosó, részben).
még úgy is, hogy az év első négy hónapjában háromszorosára nőtt a környezetbarát járművek értékesítése: 2016-ban ugyanebben az időszakban 195 elektromos és hibridautót adtak el, míg idén 548-at, az elmúlt három évben pedig majdnem 2000-et.
Az elektromos autók vásárlását – mint ismert – az állam 10 ezer euróval támogatja, amennyiben az illető régi autóját is leadja, további 6500 lejes vouchert kap, azaz összesen 11 500 eurós kedvezményben részesülhet, némelyik kisméretű elektromos autó pedig ennél valamivel többért elvihető.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!