Górcső alá veszik a manipulatív „villámakciókat” is, amelyek célja, hogy a vevő mielőbb csapjon le az illető termékre
Fotó: Képernyőmentés/Temu
A rendkívül olcsó termékeket kínáló és ezért rendkívül népszerű, online piactérként működő Temu és Shein kínai webáruházakat célzó ellenőrző akciót indított az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2024. április 24., 11:382024. április 24., 11:38
Az akció a kereskedők esetleges tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira összpontosít a fogyasztókkal való kapcsolatukban, amelyek torzíthatják a vásárlók gazdasági magatartást, vagyis
– manipulatív felületek (dark patterns – szó szerinti fordításban sötét megoldásnak neveznek minden olyan a webdesignban alkalmazott pszichológiai trükköt, amely manipulatív eszközzel, félrevezetéssel, megszégyenítéssel akar rávenni valamire), nyomásgyakorlás, a termékkel vagy szolgáltatással való foglalkozás jutalmazása nyereménnyel (gamification), de egyéb (pl. termékbiztonsággal kapcsolatos) kérdésekre is – áll a Wall-street.ro gazdasági portál által idézett tájékoztatásban.
A fogyasztóvédelem továbbá arra kéri a fogyasztókat, hogy olvassák el a weboldal „Általános Szerződési Feltételek” részét, és vásárlás előtt azt is ellenőrizzék, hogy a kereskedő honlapja helyes és teljes körű információkat tartalmaz-e a következőkről:
A fogyasztóvédelem azt ajánlja, hogy ha valaki az online vásárlás során problémába ütközik, próbálja meg azt első körben közvetlenül a kereskedővel békés úton megoldani. Ha ez nem sikerül, akkor viszont mindenképp forduljon a fogyasztóvédelmi hatósághoz.
Talán nincs olyan internethasználó, akivel ne jött volna szembe az erőteljesen terjeszkedő, viszonylag új kínai webáruház, a Temu neve vagy hirdetése.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
szóljon hozzá!