2011. szeptember 05., 09:182011. szeptember 05., 09:18
Az újbóli euróövezeti recesszió lehetőségét az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemző cég, a Capital Economics vetette fel pénteken összeállított legfrissebb helyzetértékelésében. A ház számításai szerint a múlt hónapról közzétett új euróövezeti gazdasági hangulatindex mindössze 0,7 százalék körüli éves szintű növekedésre utal, ez azonban 0,5 százalékos harmadik negyedévi visszaesésnek felelne meg negyedéves összehasonlításban. Ez arra vall, hogy a valutauniós gazdaság máris elkezdett visszasüllyedni a recesszióba – áll a Capital Economics pénteki londoni elemzésében. Ám ha a gazdasági hangulatindex még tovább csökken, akkor a Capital Economics szerint az általuk számított új euróövezeti növekedési előrejelzések is derűlátónak bizonyulhatnak.
A Commerzbank befektetési elemzői ugyancsak pénteken Londonban kiadott új prognózisukban közölték, hogy 2012-ben az eddig valószínűsített 1,5 százalék helyett most már alig 0,8 százalékos egész éves GDP-növekedést várnak az euróövezetben. A ház szerint ebben a gyenge növekedési környezetben jövőre várhatóan 10 százalék fölé emelkedik a valutauniós munkanélküliségi ráta. A ház előrejelzésében az eddigi 2 százalékról 1,5 százalékra rontotta a legnagyobb eurógazdaságra, Németországra adott jövő évi növekedési jóslatát. Az Economist Intelligence Unit (EIU) szeptemberre szóló legújabb globális előrejelzésében az eddigi 1,4 százalékról 1 százalékra csökkentette az euróövezetre érvényben tartott, 2012-re szóló GDP-növekedési előrejelzését, az idei valutauniós gazdasági reálnövekedésre adott becslését pedig 2,0 százalékról 1,7 százalékra vette vissza. Az EIU szakértői jelentősen, 2,4 százalékról 1,7 százalékra rontották az Egyesült Államokra kidolgozott idei növekedési prognózisukat is, jövőre pedig már csak 2 százalékos amerikai GDP-növekedést várnak a korábbi becsléseikben szereplő 2,5 százalék helyett. Az EIU szakelemzői jelenleg több mint egyharmados esélyt látnak az újabb amerikai recesszióra. Az EIU szeptemberre szóló világgazdasági előrejelzésében egyharmadosnál nagyobb esélyt adott arra is, hogy az euróövezet mostani formájában nem marad fenn. A ház az euróövezet sorsára több forgatókönyvet is kidolgozott.
Ezek közül a legborúlátóbb azt feltételezi, hogy az euróövezeti illetékesek nem tudják enyhíteni a piaci feszültségeket, az olasz és a spanyol kötvényhozamok folyamatosan tovább emelkednek, és a kezelhetetlenné váló adósságteher miatt e két valutauniós gazdaság végül törlesztésképtelenné válik, ami euróövezeti tagságuk feladásához vezethet. Tekintettel az olasz és a spanyol gazdaság méretére, e két ország távozása az euróövezet teljes szétesését eredményezheti. A cég forgatókönyvei között szerepel az a lehetőség is, hogy Németország hagyja ott az euróövezetet, ami az EIU szerint ugyancsak a valutaunió végét jelentené.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.