Fotó: A szerző felvétele
2009. május 28., 09:572009. május 28., 09:57
Éppen ezért az ügynökség átképzőtanfolyamokat szervezett. „Ebben a periódusban 112 készruha-szabó és -varró szakembert képezünk ki. Több cégtől kaptunk igénylést az ilyen szakmunkásokra. Számukra biztosítva lesz az elhelyezkedés.
Ezenkívül más tanfolyamokat is szerveztünk. Úgy tapasztaltuk, hogy a szakképzett állatgondozókból is komoly hiány mutatkozik a megyében, tehát ilyen jellegű kurzust is szerveztünk.
A marosvásárhelyi börtönben negyvenen vesznek részt az asztalosképzésben. Ezenkívül pincér-, szakács-, számítógépkezelői-, vízszerelő-, kőművestanfolyamok is folyamatban vannak. Ezek a hiányszakmák a megyében” – ecsetelte Reghina Farcaş.
Maros megyében áprilisban 5,6 százalékos volt a munkanélküliségi ráta. Januárhoz képest megyei szinten csaknem 1 százalékkal növekedett a mutató. Számszerűleg áprilisban csaknem 14 ezer állástalan személyt tartottak nyilván, közülük 6 ezer nő.
Tavaly áprilisban a Maros megyei munkaképes állampolgárok 4,77 százaléka nem rendelkezett állandó munkahellyel. Reghina Farcaş szerint a térségben még nem érezhető, hogy tömegesen hazatérnének azok, akik külföldön vállaltak munkát.
A marosvásárhelyi Azomureş kombinát vezetősége a napokban bejelentette, hogy június elsejétől újabb 400–500 dolgozót küld kényszerszabadságra. „Ezek a dolgozók egyelőre nem kerülnek be a munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásába, mert még van rá remény, hogy később ismét felvehetik a munkát. Tehát bár tömeges az újabb elbocsátás, ők nem szerepelnek a mi statisztikai kimutatásunkban” – tájékoztatott Reghina Farcaş.
A kombinát Alternativa 2002 szakszervezetének elnöke, Dumitru Boantă a sajtónak úgy nyilatkozott: egyelőre nem tudják, hogy valóban kényszerszabadságról vagy elbocsátásról van szó, de az tény, hogy a vállalat készáruraktára ismét feltelt, és nincsenek a komplex műtrágya felvásárlására vonatkozó szerződések.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.