Fotó: Bíró Blanka
Növeli a bürokráciát, bonyolítja az ügyeket a szakértő szerint a Grindeanu-kormány által elfogadott lakhatási támogatás, miután a technokrata kabinet korábban egy sor kedvezményről döntött azoknak, akik lakóhelyüktől távol vállalnak munkát.
2017. január 20., 17:052017. január 20., 17:05
2017. január 20., 17:452017. január 20., 17:45
Egymásra tevődnek a munkavállalást ösztönző támogatások, ami által csak növelik a bürokráciát – szögezte le a Krónika megkeresésére Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója (képünkön), akit annak kapcsán faggattunk, hogy miközben már az elmúlt év végén megjelent sürgősségi kormányrendelet szerint egyszeri támogatásban részesül az a munkanélküli, aki egy új állás kedvéért lakóhelyétől legkevesebb 50 kilométeres távolságra költözik, a héten aztán megjelent egy újabb sürgősségi rendelet, amely lakbértámogatást szavatol az 50 kilométernél távolabb költöző munkavállalóknak.
Kelemen Tibor kérdésünkre elmondta, egyelőre várják az újabb rendelet alkalmazási módszertanát, mert így nem egyértelmű, hogy esetenként mind a két támogatást kell-e folyósítani a költözést választó munkavállalónak. Az igazgató ugyanakkor úgy véli, nincs szükség kétféle támogatásra, az csak növeli a bürokráciát, bonyolítja az ügyintézést. „El kell dönteni, hogy melyik a hasznosabb, melyikkel éri el inkább a kívánt hatást a kormány. A másikat pedig meg kell szüntetni” – véli a munkaügyi szakember.
Arra is rámutatott, hogy a most megjelent rendelet tulajdonképpen felülírja a korábbit, hiszen abban településekre korlátozták a támogatás odaítélését, mellékleteként megjelent az országos mobilitási terv, vagyis azoknak a településeknek a listája ahonnan vagy ahova költözni lehet a támogatás igénybevételével. „Nincs értelme településekre korlátozni az egyszeri támogatást, ha a lakbértámogatást attól függetlenül adják, hogy honnan vagy hová költözik a munkavállaló” – hangsúlyozta Kelemen. Amint arról beszámoltunk, az említett településlistán 799 helység szerepel, ebből csak négy város, és kevés a valószínűsége, hogy az állástalanok falvakon találnak munkát. Kelemen egyébként úgy véli, kísérleti jelleggel kellett volna beindítani ezeket a programokat, ki kellett volna egyszer próbálni a hatékonyságukat.
Amint arról korábban írtunk, 12 500 lejes egyszeri támogatásban részesülhet az a munkanélküli, aki egy új állás kedvéért lakóhelyétől legkevesebb 50 kilométeres távolságra költözik, és 15 500 lejt kap, aki a családját is viszi. Ha a munkaadó biztosít szolgálati lakást, a támogatás 3500 lejre csökken. A most elfogadott lakbértámogatási program szerint az állam három évig fizeti a lakhatási költségek 75 százalékát, ami nem lehet több, mint havi 900 lej, a támogatott fizetése pedig nem haladhatja meg az 5000 lejt.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!