Fotó: Bíró Blanka
Növeli a bürokráciát, bonyolítja az ügyeket a szakértő szerint a Grindeanu-kormány által elfogadott lakhatási támogatás, miután a technokrata kabinet korábban egy sor kedvezményről döntött azoknak, akik lakóhelyüktől távol vállalnak munkát.
2017. január 20., 17:052017. január 20., 17:05
2017. január 20., 17:452017. január 20., 17:45
Egymásra tevődnek a munkavállalást ösztönző támogatások, ami által csak növelik a bürokráciát – szögezte le a Krónika megkeresésére Kelemen Tibor, a Kovászna megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatója (képünkön), akit annak kapcsán faggattunk, hogy miközben már az elmúlt év végén megjelent sürgősségi kormányrendelet szerint egyszeri támogatásban részesül az a munkanélküli, aki egy új állás kedvéért lakóhelyétől legkevesebb 50 kilométeres távolságra költözik, a héten aztán megjelent egy újabb sürgősségi rendelet, amely lakbértámogatást szavatol az 50 kilométernél távolabb költöző munkavállalóknak.
Kelemen Tibor kérdésünkre elmondta, egyelőre várják az újabb rendelet alkalmazási módszertanát, mert így nem egyértelmű, hogy esetenként mind a két támogatást kell-e folyósítani a költözést választó munkavállalónak. Az igazgató ugyanakkor úgy véli, nincs szükség kétféle támogatásra, az csak növeli a bürokráciát, bonyolítja az ügyintézést. „El kell dönteni, hogy melyik a hasznosabb, melyikkel éri el inkább a kívánt hatást a kormány. A másikat pedig meg kell szüntetni” – véli a munkaügyi szakember.
Arra is rámutatott, hogy a most megjelent rendelet tulajdonképpen felülírja a korábbit, hiszen abban településekre korlátozták a támogatás odaítélését, mellékleteként megjelent az országos mobilitási terv, vagyis azoknak a településeknek a listája ahonnan vagy ahova költözni lehet a támogatás igénybevételével. „Nincs értelme településekre korlátozni az egyszeri támogatást, ha a lakbértámogatást attól függetlenül adják, hogy honnan vagy hová költözik a munkavállaló” – hangsúlyozta Kelemen. Amint arról beszámoltunk, az említett településlistán 799 helység szerepel, ebből csak négy város, és kevés a valószínűsége, hogy az állástalanok falvakon találnak munkát. Kelemen egyébként úgy véli, kísérleti jelleggel kellett volna beindítani ezeket a programokat, ki kellett volna egyszer próbálni a hatékonyságukat.
Amint arról korábban írtunk, 12 500 lejes egyszeri támogatásban részesülhet az a munkanélküli, aki egy új állás kedvéért lakóhelyétől legkevesebb 50 kilométeres távolságra költözik, és 15 500 lejt kap, aki a családját is viszi. Ha a munkaadó biztosít szolgálati lakást, a támogatás 3500 lejre csökken. A most elfogadott lakbértámogatási program szerint az állam három évig fizeti a lakhatási költségek 75 százalékát, ami nem lehet több, mint havi 900 lej, a támogatott fizetése pedig nem haladhatja meg az 5000 lejt.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!