Fotó: Barabás Ákos
A Bloomberg elemzése szerint Romániában regisztrálják az Európai Unió legnagyobb gazdasági növekedését, amely azonban a legmélyebb szegénységet takarja.
2017. december 14., 13:222017. december 14., 13:22
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) kedden közzétett adatai szerint az Európai Unió lakosságának átlagosan 16 százaléka szenved az alapvető anyagi javak hiánya miatt, a legmagasabb arányt Romániában (50 százalék) és Bulgáriában (48 százalék) regisztrálják.
Az Eurostat jelentése szerint anyagi hiányban szenvedőnek minősülnek azok a személyek, akiknek nincs fedezetük az alábbiak közül legalább öt esetre: váratlan kiadások, évi egyhetes vakáció az otthontól távol, a hátralékok elkerülése, minden második nap húsétel vagy ezzel egyenértékű vegetáriánus menü fogyasztása, megfelelően fűtött lakás, személygépkocsi, a használt ruha, cipő, bútor lecserélése, saját magára költhető valamennyi zsebpénz, rendszeres kikapcsolódás, a barátokkal való kocsma, vendéglő havi legalább egy alkalommal, internetkapcsolat.
Bár az egy főre jutó nemzeti össztermék tekintetében Bulgária az Európai Unió legszegényebb állama, az anyagi javak hiánya Romániában a legsúlyosabb.
„A kelet-európai országokról jó hírek is vannak: Csehországban és Lengyelországban az anyagi javak hiánya kevésbé súlyos, mint Franciaországban és Nagy-Britanniában, ami reményt adhat a volt kommunista tömb többi országának is” – idézi a Bloomberg elemzését az Agerpres hírügynökség.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
szóljon hozzá!