Fotó: Haáz Vince
A nyugdíjemelés forgatókönyve 10 százalékos növekedéssel indul el a pénzügyminisztériumból, de előfordulhat, hogy a kormányfő úgy dönt, legyen nagyobb az emelés mértéke, mivel végsősoron politikai döntésről van szó – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter szerda este.
2020. július 30., 09:412020. július 30., 09:41
„Biztos vagyok abban, hogy akkora emelés lesz, ami nem sodorja veszélybe sem az idei költségvetést, sem az elkövetkező évekét, talán két-három százalékpont pluszban” – fogalmazta meg a pénzügyi tárca vezetője a Digi 24 hírtelevízió műsorában.
A „gyerekpénzként” emlegetett családi pótlék lépcsőzetes emeléséről döntött szerdán a kormány, amelyet már alkotmánybírósági döntés is kötelez arra, hogy – a parlament által tavaly decemberben megszavazott törvény értelmében – megduplázza a juttatást.
Arra a kérdésre, fontolgatja-e a kormány, hogy a gyermeknevelési pótlék emelésének mintájára szakaszokban valósítják meg a nyugdíjemelést, Cîțu elismerte, hogy erről is zajlik egyeztetés.
„Bemutatjuk majd, mert a nyugdíjtörvény itt más elemeket is bevezet. Január elsejétől sok mindent kell módosítanunk, de igen, ott is szakaszokra osztjuk” – mondta a miniszter.
15 százalék körüli összeggel nő augusztus elsejétől a gyerekpénzként emlegetett gyermeknevelési pótlék, januártól pedig újabb emelés jöhet – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter hétfő este a Realitatea Plus műsorában.
Klaus Iohannis államfő szerdai sajtótájékoztatóján szintén arról beszélt, hogy
„ Mi őszintén szeretnénk emelni a gyerekpénzt és a nyugdíjakat, de az őszinte óhajtól az őszinte lehetőségig sokszor hosszú az út” – idézi az Agerpres hírügynökség Iohannist.
Az elnök emlékeztetett, hogy az államháztartási bevételek jelentősen csökkentek, és a tervezett 3 százalékos költségvetési deficit helyett várhatóan sokkal jelentősebb hiánnyal kell majd számolni.
– magyarázta.
Már a nyugdíjemelés nélkül is meghaladhatja a 9 százalékot a román költségvetés mérleghiánya – figyelmeztetett egy szerdai szakkonferencián Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) stabilitási igazgatóságának vezetője.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás