Fotó: Haáz Vince
A nyugdíjemelés forgatókönyve 10 százalékos növekedéssel indul el a pénzügyminisztériumból, de előfordulhat, hogy a kormányfő úgy dönt, legyen nagyobb az emelés mértéke, mivel végsősoron politikai döntésről van szó – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter szerda este.
2020. július 30., 09:412020. július 30., 09:41
„Biztos vagyok abban, hogy akkora emelés lesz, ami nem sodorja veszélybe sem az idei költségvetést, sem az elkövetkező évekét, talán két-három százalékpont pluszban” – fogalmazta meg a pénzügyi tárca vezetője a Digi 24 hírtelevízió műsorában.
A „gyerekpénzként” emlegetett családi pótlék lépcsőzetes emeléséről döntött szerdán a kormány, amelyet már alkotmánybírósági döntés is kötelez arra, hogy – a parlament által tavaly decemberben megszavazott törvény értelmében – megduplázza a juttatást.
Arra a kérdésre, fontolgatja-e a kormány, hogy a gyermeknevelési pótlék emelésének mintájára szakaszokban valósítják meg a nyugdíjemelést, Cîțu elismerte, hogy erről is zajlik egyeztetés.
„Bemutatjuk majd, mert a nyugdíjtörvény itt más elemeket is bevezet. Január elsejétől sok mindent kell módosítanunk, de igen, ott is szakaszokra osztjuk” – mondta a miniszter.
15 százalék körüli összeggel nő augusztus elsejétől a gyerekpénzként emlegetett gyermeknevelési pótlék, januártól pedig újabb emelés jöhet – jelentette ki Florin Cîțu pénzügyminiszter hétfő este a Realitatea Plus műsorában.
Klaus Iohannis államfő szerdai sajtótájékoztatóján szintén arról beszélt, hogy
„ Mi őszintén szeretnénk emelni a gyerekpénzt és a nyugdíjakat, de az őszinte óhajtól az őszinte lehetőségig sokszor hosszú az út” – idézi az Agerpres hírügynökség Iohannist.
Az elnök emlékeztetett, hogy az államháztartási bevételek jelentősen csökkentek, és a tervezett 3 százalékos költségvetési deficit helyett várhatóan sokkal jelentősebb hiánnyal kell majd számolni.
– magyarázta.
Már a nyugdíjemelés nélkül is meghaladhatja a 9 százalékot a román költségvetés mérleghiánya – figyelmeztetett egy szerdai szakkonferencián Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) stabilitási igazgatóságának vezetője.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
1 hozzászólás