Răzvan Cuc szállításügyi miniszter pénteken Nagyváradon úgy nyilatkozott, hogy 2020-ban autópályán lehet majd közlekedni Kolozsvár és Nagyvárad között.
2017. július 21., 15:042017. július 21., 15:04
2017. július 21., 17:382017. július 21., 17:38
A közlekedési tárca vezetője (akinek vezetékneve kakukkot jelent) elmondta, a Berettyószéplak és Bors közötti autópálya építését három kisebb szakaszban, egymástól függetlenül hirdetik meg. A minisztérium célja elkerülni, hogy az egymilliárdos projekt „komolytalan építő” kezébe kerüljön.
Ugyanakkor a sajtóban is közzéteszik az „óvásra szakosodott” vállalkozók listáját.
Ştefan Ioniţă, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója elmondta: a tervezésnél figyelembe vették, hogy a sztráda jól illeszkedjék a román–magyar országhatárhoz érkező magyar autópályával. „Az építést is azzal az öt kilométeres szakasszal kezdik, amely a leendő magyar pályát Bihar községnél a 79-es országútra vezeti” – idézte az igazgatót az Agerpres hírügynökség.
Az észak-erdélyi autópálya Bors-Berettyószéplak szakaszának első kivitelezőjével, az amerikai Bechtellel még 2013-ban bontottak szerződést a bukaresti hatóságok. A félig kész szakasz befejezésével 2015-ben megbízott spanyol-román konzorciummal kötött kivitelezői megállapodást ugyanakkor tavaly bontotta fel a román közútkezelő társaság (CNAIR). A konzorcium mintegy másfél éven keresztül húzta a munkálatok elkezdését arra hivatkozva, hogy a változó tervezési előírások miatt a projekt elavulttá vált, ezen túlmenően pedig a konzorcium tagjai között vita tört ki a pénzek elosztásáról.
A román és a magyar hatóságok tavaly abban állapodtak meg, hogy 2018-ban mind a magyar, mind a román oldalon eléri az államhatárt az autópálya, és az M4-es pálya összekapcsolódik a romániai A3-assal. Ehhez azonban be kellene fejezni a partiumi oldalon a Bors-Berettyószéplak szakaszt. A román kormánynak a Berettyószéplak és a Kolozs megyei Magyarnádas közötti szakaszt is meg kell még építenie teljes egészében ahhoz, hogy a Bors-Berettyószéplak szakasz csatlakozzon az észak-erdélyi autópálya már megépült Kolozs megyei, Gyalu és Aranyosgyéres közötti részével, és így Nagyváradtól Kolozsvárig lehessen autópályán közlekedni.
Az MTI által idézett Mediafax hírügynökség a héten számolta ki, hogy a bukaresti kormányok az elmúlt 25 évben 10 ezer kilométer autópályát ígértek, ennek ellenére Romániának jelenleg alig 750 kilométer autópályája van.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!