Dolgozhatnak. Nyolc hónap áll a kivitelezők rendelkezésére, hogy a rendszereket átadják
Fotó: Pixabay
Késések, ellentmondásos elbírálás után végre újra szintet lépett a Zöld ház program, elkezdődött a finanszírozási szerződések megkötése, ami után indulhat a tényleges kivitelezés – újságolta el a Krónikának András Lehel, a programban részt vevő Melinda-Impex Install Kft. vezérigazgatója.
2020. július 28., 07:352020. július 28., 07:35
Szintén pozitív fejleményként számolt be arról is, hogy mivel a pályázatok több mint felét az elbírálás során visszautasította a programot bonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM), a hatóság bejelentette, hogy jövő héten közvitára bocsátják az újabb kiírás szabályzatát. „Módosítanák, javítanák a kiírást, ez az eddigi tapasztalatok alapján rá is fér a programra” – fogalmazta meg az érintett szakember.
A Környezetvédelmi Alap hivatalos oldalán ugyanakkor az olvasható, hogy ősszel újra kiírják a programot, a szabályzatot jövő héten közvitára bocsátják, mert lényeges módosításokat szeretnének. „A bejelentkezés egyszerűsítését, az elbírálás időtartamának rövidítését, a kivitelezők körének kiszélesítését szeretném” – nyilatkozta Andreea Kőhalmi-Szabó, a hatóság elnöke. Közölte egyúttal, hogy
„Bocsánatot kérünk, amiért ezek elemzése elhúzódott, de a jelenlegi helyzetben, a járvány miatt megszorítások és a nagy mennyiségű dokumentumok miatt, a hatóság jelentős erőfeszítéseket tett, hogy ezeket megoldja” – olvasható a közleményben. Eddig 4500 szerződést küldtek ki aláírásra, ez után nyolc hónap áll a kivitelezők rendelkezésre, hogy a rendszereket átadják.
Az online platformon a programban részt vevő kivitelező cégek rendelkezésére bocsátották a szerződés szerkeszthető formátumát, ezt ki kell tölteni a pályázó és beszerelésre váró napelem rendszer adataival, el kell juttatni a pályázónak aláírásra, majd vissza a hatóságnak jóváhagyásra – részletezte a folyamatot András Lehel. Hozzátette:
Az igazgató arra is kitért, hogy mégsem háromoldalú szerződést kötnek a finanszírozó AFM, a pályázó és a kivitelező cég között, mint ahogy a kiírás elején körvonalazódott, hanem csak a hatóság és a kedvezményezett szerződnek. A cégnek pedig különmegállapodást kell kötnie a pályázóval, amelyben rögzítik, hogy mennyi az állami finanszírozás, és mennyit kell fizetnie a pályázónak önrészként.
a székelyudvarhelyi cég abban bízik, hogy októberig be tudják fejezni, mielőtt csúszóssá válnának a háztetők. Miután a napelem rendszert üzembe helyezték, benyújthatják az igénylést, benyújtják az elszámolást, és megkaphatják a pénzüket.
Fotó: Pixabay.com
András Lehel ugyanakkor lapunknak arról is beszámolt, hogy az óvások nagy részét elutasították. Cége esetében például alig néhány fellebbezést fogadtak el, és a kivitelező cégek visszajelzései alapján országos szinten is hasonló a helyzet.
Amint arról korábban írtunk, a hatóság a feltöltött összes iratcsomó közül első körben 12 718-at fogadott el, és több mint felét 13 337-et visszautasított, utóbbiak többsége pedig hiába fellebbezett, pedig arra hivatkoztak, hogy éppen a hatóság közölte: a kivitelezőnél az iktatás pillanatában érvényes aktákat nem kell megújítani.
– mondta András Lehel, aki abban bízik, hogy arra már túl lesznek az első napelemek telepítésén, az elszámoláson, sőt a pénzüket is megkapják, tehát már megtapasztalják, működik-e a kifizetés, érdemes-e a továbbiakban részt venni a programban.
Mint ismeretes, a Zöld ház programra összesen 113 millió euró európai pénzt hívott le a kormány, ebből 27 ezer rendszer telepítését lehet finanszírozni. Egy magánszemély legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatás hívhat le, amiből 10 százalékos önrész mellett legalább 3 kWp teljesítményű napelemrendszert lehet vásárolni és felszerelni.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!