Bizonytalanság uralja az albérletpiacot: eltérő a helyzet az erdélyi egyetemi városokban, közös jellemző a kiszámíthatatlanság

Megfertőzött ingatlanpiac. Nem a régi még az egyetemi tanév előtti lakásvadászat •  Fotó: Haáz Vince

Megfertőzött ingatlanpiac. Nem a régi még az egyetemi tanév előtti lakásvadászat

Fotó: Haáz Vince

Továbbra is a koronavírus-világjárvány alakítja a nagyobb egyetemi központoknak számító erdélyi városok albérletpiacát. Nagy a bizonytalanság a kiszámíthatatlanság miatt, hiszen sokan nem tudják, mit tegyenek, kockáztassanak-e a lakásbérléssel, vagy előbb-utóbb úgyis az online térbe kényszerül az oktatás, ismét a szülői házból hallgathatják az előadásokat, amiért nem érdemes most lakást foglalni.

2021. szeptember 23., 19:152021. szeptember 23., 19:15

Bár akad, ahol már el is kezdődött vagy küszöbön áll a 2021–2022-es egyetemi tanév, a kolozsvári albérletek piacán az elmúlt időszakhoz képest egyelőre nem érzékelhető túl sok változás – osztotta meg tapasztalatait lapunkkal Bónis Endre, a kolozsvári Reform ingatlanközvetítő iroda vezetője. „Nagyon nehéz a jelenlegi  helyzetet elemezni. Mint minden iskolakezdési periódusban, olyan szintű kereslet zúdult a piacra, hogy a bérlők bármennyit hajlandóak fizetni:  a tulajdonos szinte bármekkora összeget elkérhet az adott ingatlanért.

Bár jelenleg lakáshiány van, ez hamarosan ki fog egyenlítődni.

A tulajdonosoknak rendszerint azt ajánlom, hogy inkább alacsonyabb, piaci értéken adják bérbe ingatlanaikat, hiszen ha a bérlő csak pár hónapig veszi igénybe a lakást, az az éves átlagbevételben sokkal nagyobb hiányt kelt” – részletezte kérdésünkre az ingatlanpiaci szakember.

Mint fogalmazott: a bérpiacot a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság jellemzi, a vásárló azt reméli, hogy megveszi az egyre csillagászatibb áron eladásra kínált ingatlant, és ki tudja adni, az online világ azonban ezt teljesen felborította. „A béreknek ugyan követniük kellene az ingatlanok értékét, lényeges növekedés mégsem érzékelhető, mivel a járványhelyzet teljesen kiszámíthatatlanná tette a több tízezer egyetemista visszaköltözését a kincses városba.

Idézet
Ebben a bizonytalan időszakban a bérbeadók egyéves szerződésnél rövidebbről nem akarnak tárgyalni, a bérlők viszont rövid távban gondolkodnak, hiszen nem akarják kitenni magukat az előző évre jellemző, járvány miatti kellemetlenségeknek”

– magyarázta Bónis Endre.   

Kitért egyúttal arra is, hogy az őszi iskolakezdés mindig a piac motorjának számít, különböző megyékből érkeznek befektetők, akik a gyermeküknek szeretnének lakást biztosítani, ezért megvásárolják az adott ingatlant. Ez a befektetés mindig nyerő ötletnek bizonyult, hiszen ha a gyermek el is költözik a városból, négy-öt év alatt minimum megduplázódott a befektetett összeg, amennyiben továbbáll a gyermek, illetve a Kolozsváron bérbe adott ingatlan tisztes jövedelmet termel.  

Most például

az átlagos felszereltségű  garzonlakások havi 200–250, a kétszobás lakások 250–350 euró között mozognak, a háromszobás lakásokért pedig 350 eurótól kezdődően akár 500 eurót is elkérhetnek a főbérlők.

Mint megtudtuk, az egyik legerősebb bérlőközeget a külföldről érkező orvostanhallgatók képezik, akik egy kétszobás lakásért akár a havi 500–600 eurót is könnyűszerrel kiadják, bár ezzel együtt párhuzamosan a lakás igényességével szemben támasztott feltételek is növekednek.

A szakember a Kolozsvárral szomszédos települések helyzetére is ráirányította a figyelmet, mondván, hogy az eddig tapasztalt könnyed közlekedés élhetővé tette a szatelitvárosokat, de ez már a múlt, ugyanis iskolakezdés óta nem ritka, hogy másfél óra alatt teszik meg a húszperces utat a központig, majd kb. ugyanennyit a hazaérkezéshez. Véleménye szerint,

a környező településeken irreálisan megnőtt árak és bérek várhatóan normalizálódni fognak.

Ingatag a helyzet Nagyváradon is

György-Csáki István, a nagyváradi Imobihor ingatlanközvetítője szintén azt tapasztalja, hogy a koronavírus által kialakult helyzet visszaszorította az ingatlanpiacot. A szülői lakhelyre visszaszorult diákok jelensége számára sem ismeretlen, ennek a trendnek az egyenes következményeként pedig Nagyváradon is visszaesett a bérlakások iránti igény a vírus megjelenése óta.

Idézet
Azt tapasztaljuk, hogy mindenki fél, hiszen senki nem tudja pontosan, mit hoz a vírus negyedik hulláma. Emiatt sokan nem mernek egy komolyabb szerződést aláírni”

– tette hozzá. Mindemellett az ingatlanügynök reméli, hogy a szeptember–októberi időszak meghozza azt a keresletet, amely valamelyest helyrebillentheti az ingatlanpiaci mozgást. Azt is megtudtuk, hogy egy nagyváradi kétszobás lakás havi bére 200-től 500 euróig terjed, a garzonárak pedig szintén a 200 eurót súrolják.

Határ a csillagos ég. Kolozsváron a garzonok havi bérleti díja 200 eurótól indul, egy nagyobb, felszereltebb lakásért 500 eurónál is többet kérhetnek •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Határ a csillagos ég. Kolozsváron a garzonok havi bérleti díja 200 eurótól indul, egy nagyobb, felszereltebb lakásért 500 eurónál is többet kérhetnek

Fotó: Jakab Mónika

Marosvásárhelyen drágább
lett az albérlet

Faluvégi Sándor, a marosvásárhelyi Speed Imobiliare ingatlanközvetítő ügynöke a koronavírus okozta kereslet-visszaesés ellenére úgy látja, hogy a bérletárak egyértelműen növekedtek. A bér értelemszerűen a lakás elhelyezkedésétől, beosztásától, állapotától és berendezésétől is függ,

egy átlagos felszereltségű, marosvásárhelyi kétszobást azonban havi 270–350 euróért vesztegetnek a bérbeadók.

A bérelhető garzonok 160–180 euró, a háromszobás lakások pedig 320–420 euró között mozognak.

A szakértőtől azt is megtudtuk, hogy az orvosi egyetem környékén levő Kornisa negyedben az albérletárak 10–15 százalékkal magasabbak, mint a város más pontjain. Az őszi időszak a vásárhelyi ingatlanpiacon is rendszerint jelentős mozgást eredményez. „Az egyetemi tanévnyitás előtt nagyon megnő a kereslet, ebben a periódusban több a kérés, mint bármikor máskor” – nyilatkozta Faluvégi Sándor.

Hirdetés nélkül elkelnek
a csíkszeredai albérletek

Csíkszeredában hiány van a kiadó lakásokból, hiszen gyakorlatilag évek óta nem épül új tömbház. Ezt igazolja az is, amit egy helybeli mesélt nekünk, miszerint a szülei nem hirdették sehol a háromszobás Tudor lakótelepi lakást, mégis nagyon gyorsan bérlőkre talált.

„Tudták,  hogy kezdődik az egyetem és az iskola, továbbá azt is – tanár is lévén a családban –, hogy sok pedagógus a nemrégiben elnyert állások miatt szintén a városba fog költözni, így elég, ha a közeli barátoknak elmondják. Így is rekordidő alatt, valójában látatlanul (csak képeken látták) is kivették a lakást” – említette. Ehhez hozzájárult az is, hogy a berendezett, felszerelt otthont roppant kedvező áron kínálták, havonta 220 euróért. Összehasonlításként elmondta, hogy

Csíkszeredában általában legalább 250 eurót fizetnek egy kétszobás lakás bérlésére, ráadásul van, ahol kéthavi garanciát kértek el legkevesebb egyéves szerződés aláírásával.

Csíkszeredai viszonylatban amúgy nem számít, hogy hol van ingatlan, mert gyalog is viszonylag hamar el lehet jutni bárhová. A tapasztalatok szerint a központi zóna némileg drágább, de alig észrevehető a különbség.

Lapcsaládunk megkeresésére Szabó Lehel, a Well ingatlanügynökség vezetője arról számolt be, hogy megmagyarázhatatlan számára, de egész évben nagy volt a kereslet a bérlakások iránt, és kevés az ajánlat. „Nálunk hetek, hónapok óta várólisták vannak, fel vannak jegyezve azok a személyek, akik lakást szeretnének bérelni Csíkszeredában, és amint egy üres lakásról tudomásuk lesz, annak rögtön bérlője is kerül. Egy csíkszeredai garzonlakás bérléséért 140–150 eurót kell fizetni, míg a kétszobás lakások bérlési ára 250–300 euró között van – közölte.  Megemlítette, hogy nemrég egy átjárós szobákból álló kétszobás lakást havi 270 euróért adtak bérbe.

Eltérő hallgatói hozzáállás

Az egyetemi hallgatók amúgy eltérően állnak hozzá a jelenlegi járványhelyzethez, és arról sem egyformán gondolkodnak, hogyan fognak eljárni, ha a fertőzési ráta megnövekedése miatt újra online térbe szorul az oktatás. „Több tapasztalatom is van az albérletekkel kapcsolatban. A koronavírus előtt egy olyan lakásban éltem, ahol a tulajdonos fejenként 50 euróval felemelte a lakbér árát. Elköltöztem egy új helyre, és itt ért utol a koronavírus, amikor a nagy lezárások voltak. A tulajdonos megértő volt, csökkentette a bért” – emlékezett vissza Ráduly Sándor, a kolozsvári Sapientia EMTE fotó, film, média mesteris diákja. Hozzátette, hogy a napokban fog visszaköltözni Kolozsvárra, egy olyan lakásba, ahol 80 eurót fog fizetni egy szobáért. Online oktatás esetén nem szeretne hazaköltözni, hogy haladjon a projektjeivel, a terveivel.

Idézet
A Covid-járvány kezdetén én hazaköltöztem, visszamondtam az akkori lakásomat. Abban az esetben, ha ismét online oktatásra kerülne a sor, ugyanezt tenném”

– mondta eközben Maksai Johanna, a kolozsvári állatorvosi egyetem állattenyésztő szakának negyedéves hallgatója. „Azt éreztem, hogy megfosztanak a döntési jogomtól azáltal, hogy oltási igazoláshoz kötik a kollégiumok használatát az új tanévben, viszont az utóbbi időszak tapasztalatai szerint ez a lépés szükséges ahhoz, hogy akadálymentesen gyakoroljam a színészi munkám” – válaszolta kérdésünkre Tasnádi Ádám, a BBTE végzős színis hallgatója.

A gyengülő lej is drágítja az albérletet

Tovább drágítja a romániai egyetemi városokban gyakorolt amúgy sem alacsony albérletárakat, hogy tegnap is folytatta lejtmenetét a román deviza az egységes európai fizetőeszközzel szemben (amelyben a legtöbb esetben megszabják a bérleti díjat), ismét történelmi csúcsot döntött az euró a lejjel szemben. A Román Nemzeti Bank (BNR) által közölt referenciaárfolyam szerint egy euró 4,9495 lejt ért, 0,10 banival (0,02 százalékkal) többet, mint a keddi árfolyam szerinti 4,9485 lej. A korábbi történelmi csúcsot szeptember 7-én jegyezték, amikor egy euró 4,9488 lej volt. A dollár árfolyama 0,17 banival (0,04 százalékkal) 4,2188 lejre nőtt a keddi 4,2171 lejes értékhez képest. A svájci frank árfolyama 1,49 banival (0,33 százalékkal) 4,5738 lejre emelkedett a keddi 4,5589 lejes értékhez viszonyítva. Az arany is drágult: egy gramm ára 1,4066 lejjel (0,59 százalékkal) 240,9126 lejre nőtt a keddi 239,5060 lejről.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament