2011. október 31., 07:422011. október 31., 07:42
Keizer elmondta: azért vállalták a kínai traktorok népszerűsítését, mert azok háromszor olcsóbbak a piacon kapható, nagyobb teljesítményű versenytársaiknál, illetve a kínai vállalatnak nincs értékesítési részlege Romániában, ezért szívesen átruházták ezeket a feladatokat a polgári alakulatra. A tervek szerint összesen három bioüzemanyagot gyártó üzemet működtetnek majd, az egyiket Kaplonyban építenék fel, ezenkívül a Székelyföldön és Közép-Erdélyben is lenne egy-egy üzem, a pontos helyszínekről később döntenek. Keizer hozzáfűzte, a bioüzemanyag-gyártásnak hat erdélyi megyében lesz képviselete, a vállalkozás logisztikai központja pedig Kolozsvár. Míg a Székelyföldön a burgonyaszárat dolgoznák fel, Erdélyben és a Partiumban a repcét és kukoricát használják majd fel alapanyagként.
„Ezer tonna repcéből háromszáz tonna bioüzemanyagot és hétszáz tonna takarmányt lehet előállítani, így sok embert jut munkához, illetve az erdélyi gazdák felvásárló piachoz” – részletezte a terveket Keizer Róbert. Hozzáfűzte: Fodor Alpár, az MPP kolozsvári polgármesterjelöltjének vezetésével pénzügyi konstrukciót dolgoztak ki a gazdák támogatására. Németországi mintára szerződést kötnek a beszállítást vállaló gazdákkal, akiket termésért cserében ellátnak a földjük megműveléséhez szükséges üzemanyaggal, gépekkel, illetve biztosítást is kötnek az esetleges időjárás-okozta károkra, továbbá az uniós mezőgazdasági támogatások lehívásához nyújtanak segítséget. Keizer kérdésünkre elmondta 1,5–2 éven belül szeretnék gyakorlatba ültetni a projektet, egyelőre az olcsó kínai traktort népszerűsítő kampány során felmérik a piacot, illetve partnereket keresnek tervük megvalósításához.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.