2012. szeptember 21., 09:062012. szeptember 21., 09:06
Daciana Nica, az ügynökség igazgatóhelyettese azt mondja, az elektronikai alkatrészeket előállító gyár júniusi csődjére nem számított az ügynökség, így arra sem, hogy emiatt félezren maradnak állás nélkül. „Én magam is a sajtóból értesültem, hogy baj van. A gyárkapukat bezárták, a dolgozók ott tüntettek, még a rendőrség is kiszállt” – idézte fel a történteket az aligazgató. Az elektronikai cég dolgozói akkor addig tüntettek a gyárkapu előtt, amíg meg nem kapták elmaradt fizetéseiket. „Meg kell azért jegyezni, hogy az elbocsátottak közül sokan hamar munkát találtak, így nem szerepelnek kimutatásainkban állástalanként” – tette hozzá Daciana Nica.
A megyei munkanélküliségi ráta egyébként nem sokban különbözik a tavaly ilyenkor regisztrálttól, ám a szakember szerint aggasztó, hogy az utóbbi hónapokban a regisztrált állástalanok száma egyre nőtt. Az, hogy kevés a munkahely a megyében, megmutatkozik azon is, hogy a jövő péntekre szervezendő, elsősorban frissen végzetteknek szóló állásbörzére egyelőre nagyon kevés munkaadó jelentkezett: a hetven cég közül, amely meghívást kapott, eddig mindössze öten jelezték, hogy eljönnek. Ezek összesen 35 állást kínálnak, amelyből kilenc felsőfokú végzettséget igényel. Daciana Nica megjegyezte: fontos tudni, hogy a frissen végzetteket alkalmazó cégek egy éven keresztül jelentős szubvenciót kapnak az államtól, a dolgozó képzettségétől függően 500 (általános iskola), 600 (gimnázium), illetve 750 (felsőoktatás) lejt.
További problémát jelent ugyanakkor az a tendencia, hogy a cégek gyakran nem vagy későn jelentik be a megüresedett állásokat a munkaerő-elhelyezőnek, holott erre a törvény kötelezné őket. A bihari ügynökség egyelőre nem bírságolt ilyesmi miatt, de a jövőben akár erre is sor kerülhet – ígéri az igazgatóhelyettes.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.