Fotó: Facebook/Romgaz
Benyújtották a parlamentben pénteken az offshore-törvény tervezetét a kormánykoalíció vezetői.
2022. április 15., 12:542022. április 15., 12:54
2022. április 15., 14:522022. április 15., 14:52
A hírt Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke osztotta meg a Facebook-oldalán – írja az Agerpres.
A politikus közlése szerint elfogadása esetén
Így szerinte Románia regionális energiahatalom lehet, a román állampolgárok pedig olcsóbb gázhoz juthatnak.
A Fekete-tenger talapzatában lévő gáz kitermelése nyomán a bevétel 60 százaléka a román államot, 40 százaléka pedig a befektetőt illetné meg a tervezet szerint – írta Ciolacu.
Rámutatott arra, hogy az offhsore-törvény stabilitást és kiszámítható joggyakorlatot biztosítana nemcsak a fekete-tengeri földgázt kitermelni szándékozó befektetők számára, hanem a szárazföldi kitermelők számára is.
Ciolacu tájékoztatása szerint
A jogszabály ugyanolyan adófeltételeket teremt az offshore (nyílt vízi) kitermelés, mint a nagy mélységű onshore (szárazföldi) kitermelés számára – hangsúlyozta a politikus. Utóbbira a Buzău megyei Caragele környékén nemrég felfedezett földgázmezőt említette példaként, amelynek kitermelése szerinte 2024 elején kezdődhet el.
A Fekete-tenger talapzatában lévő egyik gázmező, a Neptun Deep kitermelésének előkészületei jövő évben kezdődhetnek el, az első adag gáz várhatóan 2026 végén, 2027 elején kerülhet a felszínre – tette hozzá bejegyzésében.
A gázmezők kitermelésével Románia a belső szükségleténél kétszer annyi gáz fölött rendelkezhet, és ezzel vezető szerephez juthat a régió energiabiztonságának megteremtésében. A többletnek köszönhetően ugyanakkor a háztartási fogyasztók számára alacsonyabb áron számlázhatják ki a gázt – írta Ciolacu.
Nicolae Ciucă román liberális miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a Black Sea Oil and Gas amerikai vállalat már az év közepén felszínre hozza az első gázmolekulákat egy kisebb méretű fekete-tengeri földgázmezőből, ahonnan évente 1 milliárd köbméter gázt terveznek kitermelni. A nagyobbik gázmező, a Neptun Deep kitermelése várhatóan 2026-ban kezdődhet meg – mondta a miniszterelnök. Ez utóbbit az osztrák OMV és a román Romgaz vállalatok fogják kitermelni, onnan a tervek szerint évente 10 milliárd köbmétert gázt hoznak felszínre. Ciucă szerint ez a jogszabály megteremti annak lehetőségét, hogy Románia teljes mértékben függetlenné váljon az orosz gáztól és szert tegyen a vegyipar fejlesztéséhez és működtetéséhez szükséges gázmennyiségre. A kormányfő emlékeztetett, hogy Románia egyik legnagyobb energiafogyasztója, a Marosvásárhely határában levő, műtrágyát gyártó Azomures vegyi üzem a magas energiaárak miatt okozta december eleji leállást követően még mindig nem tudott újraindulni, mert nem rendelkezik a működéséhez szükséges gázzal. Reményét fejezte ki, hogy az új nyersanyagmennyiség következtében Románia lakosai is olcsóbban juthatnak majd hozzá a gázhoz.
Eközben Virgil Popescu energiaügyi miniszter Facebook-oldalán úgy fogalmazott,
A tárcavezető szintén közölte, a törvény lehetővé teszi a fekete-tengeri földgáz kitermelését oly módon, hogy a jövedelem 60 százaléka a román államot, a 40 százaléka pedig a beruházókat illeti meg. Popescu fontosnak nevezte, hogy a jogszabály stabilitást és kiszámítható joggyakorlatot biztosít nemcsak a nyílt vízi (offshore), hanem szárazföldi (onshore) kitermelők számára is. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a törvény elfogadása után a Romániában kitermelt földgázmennyiség megkétszereződik, bőven fedezni fogja a hazai szükségletet, és az ország hozzájárul majd a régió energiabiztonságához.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
szóljon hozzá!