Fotó: Facebook/Romgaz
Benyújtották a parlamentben pénteken az offshore-törvény tervezetét a kormánykoalíció vezetői.
2022. április 15., 12:542022. április 15., 12:54
2022. április 15., 14:522022. április 15., 14:52
A hírt Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke osztotta meg a Facebook-oldalán – írja az Agerpres.
A politikus közlése szerint elfogadása esetén
Így szerinte Románia regionális energiahatalom lehet, a román állampolgárok pedig olcsóbb gázhoz juthatnak.
A Fekete-tenger talapzatában lévő gáz kitermelése nyomán a bevétel 60 százaléka a román államot, 40 százaléka pedig a befektetőt illetné meg a tervezet szerint – írta Ciolacu.
Rámutatott arra, hogy az offhsore-törvény stabilitást és kiszámítható joggyakorlatot biztosítana nemcsak a fekete-tengeri földgázt kitermelni szándékozó befektetők számára, hanem a szárazföldi kitermelők számára is.
Ciolacu tájékoztatása szerint
A jogszabály ugyanolyan adófeltételeket teremt az offshore (nyílt vízi) kitermelés, mint a nagy mélységű onshore (szárazföldi) kitermelés számára – hangsúlyozta a politikus. Utóbbira a Buzău megyei Caragele környékén nemrég felfedezett földgázmezőt említette példaként, amelynek kitermelése szerinte 2024 elején kezdődhet el.
A Fekete-tenger talapzatában lévő egyik gázmező, a Neptun Deep kitermelésének előkészületei jövő évben kezdődhetnek el, az első adag gáz várhatóan 2026 végén, 2027 elején kerülhet a felszínre – tette hozzá bejegyzésében.
A gázmezők kitermelésével Románia a belső szükségleténél kétszer annyi gáz fölött rendelkezhet, és ezzel vezető szerephez juthat a régió energiabiztonságának megteremtésében. A többletnek köszönhetően ugyanakkor a háztartási fogyasztók számára alacsonyabb áron számlázhatják ki a gázt – írta Ciolacu.
Nicolae Ciucă román liberális miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a Black Sea Oil and Gas amerikai vállalat már az év közepén felszínre hozza az első gázmolekulákat egy kisebb méretű fekete-tengeri földgázmezőből, ahonnan évente 1 milliárd köbméter gázt terveznek kitermelni. A nagyobbik gázmező, a Neptun Deep kitermelése várhatóan 2026-ban kezdődhet meg – mondta a miniszterelnök. Ez utóbbit az osztrák OMV és a román Romgaz vállalatok fogják kitermelni, onnan a tervek szerint évente 10 milliárd köbmétert gázt hoznak felszínre. Ciucă szerint ez a jogszabály megteremti annak lehetőségét, hogy Románia teljes mértékben függetlenné váljon az orosz gáztól és szert tegyen a vegyipar fejlesztéséhez és működtetéséhez szükséges gázmennyiségre. A kormányfő emlékeztetett, hogy Románia egyik legnagyobb energiafogyasztója, a Marosvásárhely határában levő, műtrágyát gyártó Azomures vegyi üzem a magas energiaárak miatt okozta december eleji leállást követően még mindig nem tudott újraindulni, mert nem rendelkezik a működéséhez szükséges gázzal. Reményét fejezte ki, hogy az új nyersanyagmennyiség következtében Románia lakosai is olcsóbban juthatnak majd hozzá a gázhoz.
Eközben Virgil Popescu energiaügyi miniszter Facebook-oldalán úgy fogalmazott,
A tárcavezető szintén közölte, a törvény lehetővé teszi a fekete-tengeri földgáz kitermelését oly módon, hogy a jövedelem 60 százaléka a román államot, a 40 százaléka pedig a beruházókat illeti meg. Popescu fontosnak nevezte, hogy a jogszabály stabilitást és kiszámítható joggyakorlatot biztosít nemcsak a nyílt vízi (offshore), hanem szárazföldi (onshore) kitermelők számára is. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a törvény elfogadása után a Romániában kitermelt földgázmennyiség megkétszereződik, bőven fedezni fogja a hazai szükségletet, és az ország hozzájárul majd a régió energiabiztonságához.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!