Romániából csak a Ryanair bukaresti járatait érinti a járattörlés, amit a pilóták szabadságolása körül kialakult fejetlenség okozott. Közben a részvények zuhanni kezdtek.
2017. szeptember 20., 12:052017. szeptember 20., 12:05
2017. szeptember 20., 12:282017. szeptember 20., 12:28
Egyelőre úgy tűnik, hogy az elkövetkező időszakban romániai járatai közül csak bukarestieket töröl a Ryanair. Az ír fapados légitársaság hétfő este hozta nyilvánosságra, hogy összesen 2124 járata nem indul el október 28-áig, miután „elszámolták magukat” a pilóták szabadságolásával. Ami Romániát illeti,
és október első négy vasárnapján a Milánó–Bukarest menettérti járat sem közlekedik. A lista szerint Budapest is érintett, szerdánként nem fog közlekedni a 3717-es és 3718-as járat London-Stansted, illetve Budapest között.
A legfrissebb információk szerint a temesvári, nagyváradi és craiovai légikikötőket nem érintik a további járatkiesések,
vagy onnan készültek a Körös-parti városba.
A Ryanair pénteken teljesen váratlanul jelentette be a honlapján, hogy azonnali hatállyal napi 40-50 járatát törli október végéig. Az első napokban azonban ennél többet, 80 járatot töröltek.
A légitársaság a hivatalos tájékoztatás szerint az utasokat e-mailben értesíti arról, hogy törölte a járatukat. Ebben az esetben az utas kérhet ingyenes átfoglalást vagy visszatérítést. A légi utasok jogait szabályozó uniós irányelv szerint a Ryanairnek akkor is térítésmentesen kell átfoglalnia a jegyet, ha a saját hálózatában nem tudja megoldani az utas elszállítását. A diszkont-légitársaság azonban nem kötelezhető arra, hogy a következménykárokat (autóbérlés, szállás) megfizesse.
A Ryanair azt követően került ebbe a meglehetősen negatív helyzetbe, hogy eddig áprilistól márciusig terjedő év szerint engedte a szabadságolást, a jövő évtől kezdve azonban a naptári év szerint kell alakítani a szabadságolási rendszert. Ennek következményeként
Az Európai Bizottság közben a jogszabályok betartására szólította fel a légitársaságot. Az európai előírások szerint azok az utasok, akiknek járatát az utazásuk megkezdése előtt kevesebb, mint 14 nappal törlik, pénzügyi kártérítésre jogosultak.
A légitársaságok akkor kerülhetik el a kártérítés megfizetését, ha olyan más járatokat és célállomásokat kínálnak, amelyek legfeljebb két órával később indulnak, és legfeljebb négy órával később érkeznek meg, mint a menetrend szerinti eredeti repülőút.
Részvényeinek árfolyama viszont nagyot esett az elmúlt napokban, a szaksajtó szerint pedig egyre biztosabb, hogy emögött nemcsak a járattörlések állnak.
A hétvégi bejelentés után a Ryanair 5 százalék körüli eséssel indította a hetet. Az Equilor Alapkezelőnek a Hvg.hu gazdasági hírportál által idézett elemzése szerint viszont ez az egy hír önmagában nem lett volna elegendő ilyen mértékű eséshez, hisz a járatok kevesebb mint 2 százalékát érintik a törlések, és az első elemzői becslések szerint az éves profit 2,3 százalékába kerülnek majd.
De – idézi fel az elemzés – a múlt csütörtökön az Európai Unió Bírósága újabb veszteséggel növelte az amúgy is problémákkal küszködő vállalat költségeit. Eszerint nemcsak az ír jog az irányadó a vállalattal kapcsolatos bírósági perekben, a légitársaság bázisain dolgozók a bázis helye szerinti bírósághoz fordulhatnak munkaügyi perekben.
A Ryanair eddig úgy rendelkezett, hogy bárhol is dolgozik egy alkalmazottja, jogi ügyekben az ír bíróságok dönthetnek. A döntés a Ryanair szerint nem jár költségemelkedéssel, de független elemzők szerint már 2018-ra 40 millió eurót, 2019-re pedig 100 millió eurót jelentenek majd a vállalat számára – írta az elemzés.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!