„Elkerülhető lesz idén az igazán mély válság” – Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának tagja a gazdaság alakulásáról

„Elkerülhető lesz idén az igazán mély válság” – Bálint Csaba, a jegybank igazgatótanácsának tagja a gazdaság alakulásáról

Bálint Csaba szerint az euróbevezetés jó cél Románia számára

Fotó: Facebook/OTP Bank Románia

Most már nemcsak elemzői szemmel nézi, hanem befolyásolni is tudja a monetáris politika alakulását Bálint Csaba Bihar megyei származású, Bukarestben élő makrogazdasági elemző, akit tavaly neveztek ki a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsába. A közgazdászt az újult feladatokról, a központi bank szerepéről, államháztartás-hiányról, eurózónába vezető útról, és a világgazdaság idei várható alakulásáról kérdeztük.

Bíró Blanka

2020. február 06., 12:382020. február 06., 12:38

2020. február 06., 12:422020. február 06., 12:42

 – A versenyszférából került a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsába. Mit változtat ez a kinevezés az életében? Tulajdonképen mi a feladata?

– A napjaim sok tekintetben hasonlítanak arra, ahogy a kinevezésem előtt makroelemzőként dolgoztam. Továbbra is figyelmesen követem, hogy mi történik a gazdaságban: a gazdasági mutatókat, külső-belső gazdasági és pénzügyi folyamatokat elemzem, próbálom előrejelezni, meglátni, mi történhet.

Idézet
Ami igazán változott, az a felelősség.

Amíg egy makrogazdasági elemző arról ír, milyen hatása van a döntéshozók lépéseinek, most nekem is van egy szavazatom a monetáris politika alakításában. A Román Nemzeti Bank alapvető célja az árstabilitás elérése és megőrzése. Erre megvannak a maga eszközei, amelyek közül a legnagyobb sajtóvisszhangot rendszerint a kamatdöntések kapják, persze a monetáris eszköztár ennél jóval szélesebb körű.

A jegybank hatáskörébe tartozik még az árfolyam-politika kialakítása, a pénzkibocsátás, a bankszektor felügyelete. Az igazgatótanács ezeknek, a jogi keretek által meghatározott feladatoknak és céloknak a teljesítéséért dolgozik. Mindezek mellett a Román Nemzeti Bank szervezet is, így tanácstagként menedzsment kérdések is felmerülnek, ami számomra inkább újdonság, hiszen elemzőként korábban keveset foglalkoztam ilyenfajta kihívásokkal.

– Ön és csapata tavaly két nagy nemzetközi intézet díját is megkapták, Londonban és Barcelonában értékelték a legpontosabb makrogazdasági előrejelzéseit. A jegybank igazgatótanácsának tagjaként miként tudja hasznosítani, kamatoztatni a tapasztalatait? Befolyásolják-e ezek a döntéseit?

– A makrogazdasági elemzőként megszerzett tapasztalat sokat segít abban, hogy a munkámat jól tudjam végezni, a korábbi évek jó iskolának bizonyultak. Elkészítettük az előrejelzéseket, majd pedig megjelentek a tényadatok, és így össze lehetett mérni, hogy abból, amit vártunk, mi valósult meg. A Román Nemzeti Banknál több igazgatóság dolgozik az előrejelzéseken, az én tapasztalatom megkönnyíti a kommunikációt, így sikerül hamarabb átlátni a számokat.

Idézet
Van, aki kiválóan ismeri az elméleti összefüggéseket, én pedig igyekszem inkább a gyakorlat felől megközelíteni a kérdéseket, így jól kiegészítjük egymást.

– Mint Ön is említette, a jegybanknak a monetáris- és devizapolitika kialakítása és megvalósítása az egyik feladata. Hogyan látja belülről, mekkora súlya van a jegybanknak a romániai gazdaság stabilizálásában?

– A Román Nemzeti Bank a hazai gazdaság egyik fontos alappillére volt az elmúlt évtizedek folyamán, azért dolgozunk, hogy ez továbbra is így legyen. Fontos szerepe van, de teljesen egyedül nem tudja stabilizálni a gazdaságot. Szükség van arra is, hogy a fiskális politika terén a döntéshozók a helyes lépéseket tegyék meg, figyeljenek a makrogazdasági egyensúlyokra.

– Aggódik a román államháztartás-hiány miatt? Az Európai Bizottság tavalyi előrejelzése 6,1 százalékos deficitet vetített előre. Meg lehet-e fékezni még, milyen intézkedésre van szükség? Ha mégis elszabadul, valóban katasztrofális következményei lehetnek?

– Abban bízom, hogy fokozatosan sikerül visszaállítani az államháztartás-hiányt egy fenntartható szintre. Ez most a legfontosabb kihívás. Romániában a legnagyobb kockázati tényező a költségvetési hiány, a második helyre pedig a külső környezetet tenném. Erre az évre a legvalószínűbb forgatókönyv Románia számára az, amit Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank elnöke korábban angolul úgy fogalmazott meg: „contain and gradual adjustment”. (Visszafogottság és fokozatos helyreállítás – szerk. megj.)

Idézet
Azt hiszem, amíg nemzetközi szinten van gazdasági növekedés, még ha gyenge is, ez lehetőséget biztosít arra, hogy Romániában a költségvetési hiányt elkezdjük lépésről-lépésre lefaragni, anélkül, hogy sokkolnák a gazdaságot.

Bízom benne, hogy a választások után csendesebb időszak következik, több figyelmet lehet majd szentelni a nagy gazdasági kihívásokra.

– A bukaresti központi pénzintézet csökkentette tavaly az idei inflációs előrejelzését, 3,1 százalékos fogyasztóiár-indexre számít. Ez még benne van a kitűzött célsávban. Hogy érzi így az év elején, mekkora az inflációs nyomás, mire számíthatunk?

– Az infláció mértéke tavaly decemberben 4 százalékon zárt, ami egy kevéssel a célsáv felett van. Az eddigi előrejelzéseink alapján arra számítok, hogy az év első felében ez jelentősen mérséklődni fog, az infláció visszatér a célsávba (2,5% +/– 1%).

Idézet
A kockázatok viszont jelentősek, a költségvetés irányából nagyon sok a kérdőjel, a választások politikai bizonytalanságot jelentenek, ehhez hozzájön még egy gyengélkedő külső gazdasági környezet is.

2018-ban a vártnál magasabb inflációért sok egyedi tényező felelt, például a hatósági árak hirtelen emelkedése. Tavaly már a fundamentális inflációs faktorok adták meg az irányt. Az átlagosan 15 százalékos bérnövekedés erősítette a fogyasztást, ami pedig húzta magával az árakat. A másik oldalon a bérnövekedés magasabb költséget jelentett a vállalkozóknak, akik ennek egy részét átvitték a termékeik árába. Idéntől arra számítok, hogy a bérnövekedés üteme valamelyest lassul, az úgynevezett importált infláció pedig alacsony marad, ugyanis az eurozónában továbbra is gyenge lesz a gazdasági növekedés, ami mérsékelt szinten tartja az árakat.

Galéria

Mennyit ér? A világgazdasági mozgások idén is nagyban meghatározzák a román gazdaság alakulását

Fotó: Barabás Ákos

– A jegybank igazgatótanácsa 2018 májusa óta nem emelte az alapkamatot, ez jelenleg is 2,5 százalékos. Tartható-e ezen a szinten az irányadó kamat, és mit jelent valójában a stabilitás?

– A központi bank nem szokott előremutatást adni az alapkamat várható alakulásáról, ezért én sem mondanék egy előremutató kamatpályát. Annyit viszont érdemes megjegyezni, hogy

Idézet
mindig az infláció és a gazdaság általános helyzetéhez kell igazítani a kamatokat.

Ha az árnyomás tovább erősödik az kedvezőtlen, ám ha az infláció mérséklődik, akkor az a jegybank feladatát is megkönnyíti. Mindezek mellett a nemzetközi helyzetet is figyelemmel kell követni, itt pedig azt látjuk, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, mind pedig az Európai Központi Bank nagyon alacsony kamatkörnyezetet tart fenn.

– Ön nemrég azt mondta egyik előadásában, sokkal fontosabb az euróhoz vezető út, mint maga az euró. Milyen reformokra van még szükség, milyen előnyei vagy hátrányai lehetnek az euróövezethez való csatlakozásnak?

– Véleményem szerint az euró nagyon jó cél Románia számára. A közös európai fizetőeszköz bevezetésének közvetlen előnyei között találjuk például azt, hogy megszűnik az árfolyamkockázat és várhatóan csökkennek a kamatok.

Idézet
Ám egy ország csak akkor lehet igazán sikeres az euróövezetben, ha versenyképes gazdasággal rendelkezik. Ez pedig abban az esetben valósulhat meg, ha javul az infrastruktúra, az oktatás, az egészségügy helyzete, növekszik az életszínvonal.

Sőt az euróhoz egyfajta mentalitásváltásra is szükség van a társadalom különböző szintjein, olyan értelemben, hogy bölcsebben tervezünk előre, a pénzügyeinket folyamatosan igyekezzünk rendben tartani. Ha belépünk az eurózónába, már nem lesz független monetáris politikánk. Például egy gyengébb árfolyam nem fogja tudni segíteni az exportőröket. Egy ilyen környezetben felértékelődik a fiskális politika szerepe, ugyanis csak ezen keresztül lehet a gazdasági ciklusokat kisimítani. Ez a jelenleginél jóval fegyelmezettebb adópolitikát feltételez.

Idézet
A jó időkben tartalékokat kell képezni, majd pedig amikor a ciklus aljára, azaz recesszióba kerül a gazdaság, szintén a fiskális politika segíthet kihúzni a gödörből.

A felkészülés, az euróhoz vezető út rendkívül fontos, hiszen Romániában akkor sikerült igazán jelentős strukturális reformokat véghezvinni, amikor az ország a NATO vagy éppen az európai uniós csatlakozásra készült. Az mindenkinek jó, ha olyan felkészült gazdaságunk lesz, amivel bátrabban be tudunk lépni az eurózónába. Ez olyan cél lehet, ami a romániai társadalmat, a politikai döntéshozókat összerázhatja, hogy pozitív irányba induljunk el közösen. Természetesen arra is figyelni kell, hogyan változik az eurózóna a következő időszakban, hiszen ez még nem egy befejezett projekt.

– Úgy tűnik, nehezen megvalósítható, hogy felkészülten csatlakozzunk, ha ilyen összetett változásokra van szükség. Ön bizakodó?

– Megvalósítható, ha dolgozunk érte. Gondoljunk vissza a 2000-es évek elejére. Akkor még az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP) az EU-s átlag mindössze 25 százalékát tette ki. Tavaly azonban ez az érték elérte a 65 százalékot. Ez igazán szép teljesítmény, még akkor is, ha az előrelépés a társadalomban sajnos nem homogén módon oszlik el. Nagyon extrém példával élve:

Idézet
ma már egy programozó a nyugat-európai életszínvonalhoz nagyon közel van, talán sok tekintetben meg is haladja. Azonban sokan, mondjuk hátrányos helyzetű kis települések lakosai esetében, nem érződik, hogy gyökeresen megváltozott volna az élet.

– A világgazdaság alakulásában idén mire kell figyelni? Van-e ok aggodalomra?

– Aggodalomra mindig van ok. Ezekben a hónapokban épp kiegyensúlyozottabbá vált a világgazdaság helyzete, de a kereskedelmi feszültségek bármikor kiújulhatnak, ezért továbbra is megfontoltságra intek mindenkit. 2017-ben a világgazdaság nagyon jól teljesített, akkor 3,8 százalékos volt a növekedés, aztán 2018-ban megjelentek az első gyengeségek, végül pedig az elmúlt évet már a nagy vezető gazdaságok szinkronizált lassulása jellemezte.

Az Amerikai Egyesült Államokban csökkent a növekedés üteme, az eurózóna gyengélkedett, Kínában szintén lanyhult a konjunktúra. Ebben az általános lassulásban az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború játszotta a fő szerepet. A decemberben előkészített, és januárban aláírt kereskedelmi egyezménnyel sikerült jegelni a világ két legnagyobb gazdasága közötti vámháborút, azonban a problémák gyökere nem oldódott meg.

A Brexit körüli bizonytalanságok szintén mérséklődtek a nagy-britanniai választásokat követően, mivel új megállapodást sikerült tető alá hozni. A gazdasági elemzők többsége szerint idén az Amerikai Egyesült Államokban további enyhe lassulás várható, az eurózónában a tavalyihoz hasonlóan lanyha lehet a növekedés, és Kínában is folytatódhat a mérsékelt lassulás.

Idézet
Tehát összességében gyenge növekedés jöhet, de most úgy tűnik, hogy egy igazán mély válság elkerülhető lesz idén is.

Ugyanakkor, ahogy a gazdasági ciklusban haladunk előre, egy recesszió valószínűsége természetes módon növekszik, ezért jobb lehet óvatosnak lenni.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn