Bővült tavaly a romániai autópiac, ám a gyártás visszaesett. Idén a regadó eltörlése alakíthatja a trendeket.
2017. január 28., 14:372017. január 28., 14:37
Tavaly 7,2 százalékkal csökkent a román járműgyártás a 2015-ös évhez mérten, de az autópiac összességében jó évet zárt – közölte csütörtökön a romániai Autógyártók és -importőrök Szövetsége (APIA).
Tájékoztatásuk szerint 2016-ban 359 306 autót gyártottak az ország területén, ebből a francia Renault tulajdonában lévő Dacia 320 457-et, az amerikai Ford 38 849-et. A legtöbbet, 190 825-öt a Dacia Duster modellből állították elő, ami csaknem 12 százalékos növekedésnek felel meg. Második helyen a Dacia egy másik modellje, a Sandero áll, amiből csaknem 11 százalékkal kevesebbet, 51 ezret gyártottak. Harmadik a Dacia Logan MCV 40 ezer példánnyal, majd a Ford B-Max következik több mint 38 ezer legyártott autóval.
A járműexport eközben 8,2 százalékkal csökkent tavaly, összesen 326 089 járművet adtak el külföldön. A legkeresettebb modell a Dacia Duster volt, amiből 13 százalékkal többet, 183 860-at értékesítettek az ország határain kívül. A román járműgyártás egyébként csaknem 91 százalékát külföldön értékesítették.
Az egyesület adatai szerint összességében véve az autópiac jó évet zárt tavaly, az új járművek értékesítése 17,8 százalékkal, 142 ezerre nőtt, ami megközelíti a nemzetközi gazdasági válság előtti csúcsnak számító, 2009-ben jegyzett 148 ezret. Az eladott járművek nagy többségét személygépkocsik tették ki, ezekből 17 százalékkal többet, 115 ezret adtak el Romániában. Tavaly 1183 hibrid és elektromos autót értékesítettek, ami több mint kétszeres növekedést jelent. A legtöbben Dacia (35 448), Volkswagen (11 983), Skoda (10 268), Renault (8351) és Ford (6957) márkájú gépkocsikat vásároltak.
Az egyesület szerint az idén csökkenni fog az új autók értékesítése, mert február 1-jétől eltörlik a használt gépkocsik után fizetendő környezetvédelmi bélyegilletéket, így várhatóan megnő a használt járművek iránti kereslet aránya. Tavaly már 300 ezer használt járművet írattak be a forgalomba, ami csúcsnak számít. Az APIA szakértői szerint a regadó eltörlése miatt az új és használt autók közötti 1:3-as arány 1:5-re fog módosulni.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!