Fotó: Diversity Advertising
„A branddel való találkozás lényege, hogy kontroll alatt tartsuk az összes olyan pillanatot, amikor a célközönségünk velünk találkozik. De ne felejtsük el: nincs olyan, hogy egy vállalkozás mindenkihez szól, bármennyire is szeretnék ezt a cégvezetők” – vallja Polacsek Péter, a Diversity marketingügynökség igazgatója.
2024. április 30., 12:002024. április 30., 12:00
2024. április 30., 14:022024. április 30., 14:02
Szerinte két fontos elakadása van marketingstratégia szempontjából az erdélyi cégeknek: nem tudják megfogalmazni azokat az értékeket, amelyek a vállalkozásukat mozgatják, s ha sikerült is megfogalmazni, nehezen tudják átadni víziójukat a célközönségüknek. Ebből a kettőből pedig következik rögtön egy harmadik is: nem tudják igazán kihez szóljanak. Polacsek Péterrel, a VIBE Fesztivált és számos erdélyi brandet gondozó Diversity marketingügynökség vezetőjével beszélgetünk brandingről, marketingről, „mélyre ásásról”.
A Diversity tíz évvel ezelőtt, 2014-ben, egy külső igényre adott válaszként született, olyan reklámügynökségként definiálta magát, amely segít a cégeknek kreatív közösségimédia-tartalmakat és -hirdetéseket gyártani eladásaik növelése érdekében, szem előtt tartva olyan szempontokat is, mint például a többnyelvűség. Azóta viszont rengeteget változott a marketing világa, így a Diversity is új alapokra helyezte működését.
– A Diversity fő pillérei az élménymarketing, valamint az önazonosság és a valós értékek mentén meghatározott stratégia. Mit értetek pontosan ezalatt?
– Vissza kell menjek ehhez picit az alapokhoz: újságírást végeztem az egyetemen, a nyelvtudásom és a szövegírói képességeim miatt social media tartalmakat és hirdetéseket gyártottam, majd az élet úgy hozta, hogy fesztiválmarketinggel kellett foglalkoznom, így beiratkoztam marketing szakra is. Aztán mindenféle reklámokat készítettünk különböző cégeknek, valahogy bejártunk (és ezáltal én is bejártam) egy olyan utat, ami egy tipikus reklámügynökségi út: szöveg, design, reklámvideó, web, hirdetések. Ha ilyesmire kértek fel, ezeket mind el tudtuk végezni. De valamiért mindig volt egy erős hiányérzetem abban, hogy vajon mindaz, amit csinálunk, tényleg hasznos-e? Valahogy nem jön, hogy úgy dolgozzak egy projekten, hogy nem tudom, az adott cégnek mik a valós értékei, mi a küldetése, miért jó az embereknek?
Én ebben találtam meg azt, amit szeretnék csinálni: nekünk, marketingeseknek az a felelősségünk, hogy mielőtt belevágnánk bármilyen reklámtevékenységbe, térképezzük fel a terepet és dolgozzunk a cégvezetővel azokon a pontokon, amelyek hiányosak a vállalkozásában. A személyes utam valahol itt tart: le kell menni a mélybe azért, hogy felszínre hozzuk azt, ami igazán számít. Mert ha ez a munka el van végezve, akkor félig nyert ügye van egy vállalkozásnak.
– És mi válhat brand-élménnyé szerinted?
– Röviden megfogalmazva: valódi kapcsolódás a branddel. Le kell menni a mélybe ahhoz, hogy felszínre hozzuk mindazt, ami fontos érték egy vállalkozásban. Ha ez megvan, akkor ezt minden formában be kell mutatni, mert ha sikerül, akkor közelebb lehet hozni egy brandet az emberekhez. A cél pedig mindig ez: a célközönséged kapcsolódjon hozzád.
Úgy gondoljuk, hogy sokan nem használják ki a valódi kapcsolódási lehetőségeket: a reklám személytelen, miközben a marketing személyes és személyre szabott kell legyen. Ahogy az előző gondolatnál is hangsúlyoztam, nem kell minden cég fesztivált szervezzen, de meg lehet találni azokat a pontokat, amelyek személyre szabottan, akár B2B-ben (business to business – szerk. megj.) is működnek. Ebben tudunk mi hozzáadott értéket adni.
– Hogy néz ki az ideális folyamat egy olyan projektnél, amelyet igazán szerettek?
– Manapság például Instagram-reeleknek vagy TikTok-videóknak köszönhetően a cégvezetőt is közelebb lehet hozni az emberekhez, a vállalkozást megfoghatóvá, emberközelivé lehet tenni, meg lehet mutatni konkrét dolgokat a cég mindennapi működéséből.
Mi például idén karácsonykor a partnereinknek nem egy karácsonyi üdvözletet küldtünk ki, hanem személyesen egy kis analóg fényképezőgépet ajándékoztunk, azzal a céllal, hogy megörökítsék a vállalkozás legfontosabb pillanatait, majd ezeket előhívatva egy fizikai emlék maradjon mindenkinek. Amikor ezt átadtuk, elmeséltük, hogy miért kapják, ami minden esetben egy nagyon erős rácsodálkozást és kapcsolódást váltott ki.
Karácsony előtti utolsó munkanap a Diversity irodában, analóg, 2023. december
Fotó: Diversity Advertising
– Miért gondolod azt, hogy mindez fontos a vállalkozások számára?
– Inkább azt mondanám, hogy a hatás, amit keresünk minden vállalkozásban és vállalkozóban az egyfajta „aha-élmény”.
Ha ez megtörténik, akkor biztos vagyok benne, hogy a vállalkozás sikeres lesz. Ha pedig egy jó alapokon álló vállalkozás sikeres lesz, akkor azoknak az embereknek, akik az ő termékeit vagy szolgáltatásait használják, egy kicsit jobb lesz. A Diversity sikerét pedig ebben mérjük.
Ha látod, hogy van közös témánk, nézz fel a weboldalunkra, iratkozz fel a hírlevelünkre további szakmai szakmai anyagokért, vagy keress fel és találkozzunk személyesen! Ha nem hiszed el, hogy mindezt 30 másodpercben össze lehet foglalni, katt ide. Ha úgy érzed, ezek után belenéznél abba, hogy mi mit mutatunk magunkról, görgess bele a TikTok oldalunkba.
(X – Fizetett hirdetés)
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.