Fotó: Diversity Advertising
„A branddel való találkozás lényege, hogy kontroll alatt tartsuk az összes olyan pillanatot, amikor a célközönségünk velünk találkozik. De ne felejtsük el: nincs olyan, hogy egy vállalkozás mindenkihez szól, bármennyire is szeretnék ezt a cégvezetők” – vallja Polacsek Péter, a Diversity marketingügynökség igazgatója.
2024. április 30., 12:002024. április 30., 12:00
2024. április 30., 14:022024. április 30., 14:02
Szerinte két fontos elakadása van marketingstratégia szempontjából az erdélyi cégeknek: nem tudják megfogalmazni azokat az értékeket, amelyek a vállalkozásukat mozgatják, s ha sikerült is megfogalmazni, nehezen tudják átadni víziójukat a célközönségüknek. Ebből a kettőből pedig következik rögtön egy harmadik is: nem tudják igazán kihez szóljanak. Polacsek Péterrel, a VIBE Fesztivált és számos erdélyi brandet gondozó Diversity marketingügynökség vezetőjével beszélgetünk brandingről, marketingről, „mélyre ásásról”.
A Diversity tíz évvel ezelőtt, 2014-ben, egy külső igényre adott válaszként született, olyan reklámügynökségként definiálta magát, amely segít a cégeknek kreatív közösségimédia-tartalmakat és -hirdetéseket gyártani eladásaik növelése érdekében, szem előtt tartva olyan szempontokat is, mint például a többnyelvűség. Azóta viszont rengeteget változott a marketing világa, így a Diversity is új alapokra helyezte működését.
– A Diversity fő pillérei az élménymarketing, valamint az önazonosság és a valós értékek mentén meghatározott stratégia. Mit értetek pontosan ezalatt?
– Vissza kell menjek ehhez picit az alapokhoz: újságírást végeztem az egyetemen, a nyelvtudásom és a szövegírói képességeim miatt social media tartalmakat és hirdetéseket gyártottam, majd az élet úgy hozta, hogy fesztiválmarketinggel kellett foglalkoznom, így beiratkoztam marketing szakra is. Aztán mindenféle reklámokat készítettünk különböző cégeknek, valahogy bejártunk (és ezáltal én is bejártam) egy olyan utat, ami egy tipikus reklámügynökségi út: szöveg, design, reklámvideó, web, hirdetések. Ha ilyesmire kértek fel, ezeket mind el tudtuk végezni. De valamiért mindig volt egy erős hiányérzetem abban, hogy vajon mindaz, amit csinálunk, tényleg hasznos-e? Valahogy nem jön, hogy úgy dolgozzak egy projekten, hogy nem tudom, az adott cégnek mik a valós értékei, mi a küldetése, miért jó az embereknek?
Én ebben találtam meg azt, amit szeretnék csinálni: nekünk, marketingeseknek az a felelősségünk, hogy mielőtt belevágnánk bármilyen reklámtevékenységbe, térképezzük fel a terepet és dolgozzunk a cégvezetővel azokon a pontokon, amelyek hiányosak a vállalkozásában. A személyes utam valahol itt tart: le kell menni a mélybe azért, hogy felszínre hozzuk azt, ami igazán számít. Mert ha ez a munka el van végezve, akkor félig nyert ügye van egy vállalkozásnak.
– És mi válhat brand-élménnyé szerinted?
– Röviden megfogalmazva: valódi kapcsolódás a branddel. Le kell menni a mélybe ahhoz, hogy felszínre hozzuk mindazt, ami fontos érték egy vállalkozásban. Ha ez megvan, akkor ezt minden formában be kell mutatni, mert ha sikerül, akkor közelebb lehet hozni egy brandet az emberekhez. A cél pedig mindig ez: a célközönséged kapcsolódjon hozzád.
Úgy gondoljuk, hogy sokan nem használják ki a valódi kapcsolódási lehetőségeket: a reklám személytelen, miközben a marketing személyes és személyre szabott kell legyen. Ahogy az előző gondolatnál is hangsúlyoztam, nem kell minden cég fesztivált szervezzen, de meg lehet találni azokat a pontokat, amelyek személyre szabottan, akár B2B-ben (business to business – szerk. megj.) is működnek. Ebben tudunk mi hozzáadott értéket adni.
– Hogy néz ki az ideális folyamat egy olyan projektnél, amelyet igazán szerettek?
– Manapság például Instagram-reeleknek vagy TikTok-videóknak köszönhetően a cégvezetőt is közelebb lehet hozni az emberekhez, a vállalkozást megfoghatóvá, emberközelivé lehet tenni, meg lehet mutatni konkrét dolgokat a cég mindennapi működéséből.
Mi például idén karácsonykor a partnereinknek nem egy karácsonyi üdvözletet küldtünk ki, hanem személyesen egy kis analóg fényképezőgépet ajándékoztunk, azzal a céllal, hogy megörökítsék a vállalkozás legfontosabb pillanatait, majd ezeket előhívatva egy fizikai emlék maradjon mindenkinek. Amikor ezt átadtuk, elmeséltük, hogy miért kapják, ami minden esetben egy nagyon erős rácsodálkozást és kapcsolódást váltott ki.
Karácsony előtti utolsó munkanap a Diversity irodában, analóg, 2023. december
Fotó: Diversity Advertising
– Miért gondolod azt, hogy mindez fontos a vállalkozások számára?
– Inkább azt mondanám, hogy a hatás, amit keresünk minden vállalkozásban és vállalkozóban az egyfajta „aha-élmény”.
Ha ez megtörténik, akkor biztos vagyok benne, hogy a vállalkozás sikeres lesz. Ha pedig egy jó alapokon álló vállalkozás sikeres lesz, akkor azoknak az embereknek, akik az ő termékeit vagy szolgáltatásait használják, egy kicsit jobb lesz. A Diversity sikerét pedig ebben mérjük.
Ha látod, hogy van közös témánk, nézz fel a weboldalunkra, iratkozz fel a hírlevelünkre további szakmai szakmai anyagokért, vagy keress fel és találkozzunk személyesen! Ha nem hiszed el, hogy mindezt 30 másodpercben össze lehet foglalni, katt ide. Ha úgy érzed, ezek után belenéznél abba, hogy mi mit mutatunk magunkról, görgess bele a TikTok oldalunkba.
(X – Fizetett hirdetés)
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.