Ki lehet aknázni. Bányakoncessziók kaphatók Erdélyben (képünk illusztráció)
Fotó: Pexels.com
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
2025. június 19., 20:102025. június 19., 20:10
A közbeszerzési eljárást a bányászati tevékenységeket is szabályozó országos ásványkincshatóság (volt ANRM, most ANRMPSG) hirdette meg – írja a Profit.ro gazdasági portál. Az ajánlatok benyújtásának határideje szeptember 15. A pályázóknak igazolniuk kell, hogy anyagilag, illetve technikailag is képesek a kitermelésre.
A koncessziós szándék – mely során az állam átengedi a törvényben meghatározott bányatevékenységek gyakorlásának jogát – érinti többek között a Gorj megyei Polovragi Nord területen található grafitlelőhelyet, illetve
De nem az utóbbi lelőhely az egyetlen, amely Erdélyben fekszik. A legnagyobb kiterjedésű bányászati terület a Bihar és Kolozs megye határán húzódó Dregán (Drăgan) völgyében található: a több mint 27 négyzetkilométeres lelőhelyen polimetallikus ércet termelhetnek ki, azaz itt olyan kőzetréteg található, amely kitermelésre érdemes tömegben tartalmaz többféle, főleg színesfémérceket.
Beszterce-Naszód megyében két kitermelési koncesszió kérvényezhető Zágra–Telcs–Felsőilosva térségben: a Măgura Neagră nevű lelőhely 21 négyzetkilométeren terül el, és szintén polimetallikus érceket rejt magában, akárcsak a Piciorul Zimbrului nevű, Máramaros megye határán, 10 négyzetkilométeren át húzódó helyszínen.
Bihar megyében a Felsőderna–Bodonos–Almaszeg térségben lehet bitumenes homokot kitermelni mintegy 10 négyzetkilométeren, míg Hunyad megyében a Victoria Nord nevű, kevesebb mint egy négyzetkilométeres területen feketekőszén bányászható. Ennél is kisebb a Krassó-Szörény megyei Vălișor Vest nevű helyszín, ahol mészkőbánya működhet.
A román állam időnként kiír pályázatokat bányászati koncessziós jog megszerzésére, legutóbb 20 helyszín került a listára. Mint ismeretes, Erdély rendkívül gazdag ásványkincsekben, ami a mai időkben jelentős adottságnak számít – főleg ha a világszerte keresett ritkaföldfém-tartalékokra tekintünk, amelyek szintén megtalálhatók térségünkben.
Egy világ kapta fel a fejét, amikor Donald Trump újdönsült amerikai elnök bejelentette: országa hajlandó folytatni Ukrajna pénzügyi támogatását, cserében azonban részt kér az ottani ritkaföldfémek kitermeléséből.
A kormány elfogadta a fejlesztési minisztérium javaslatát, amelynek értelmében augusztus 1-jétől megszűnik az ülésjáradék a területi közrendi hatóság (ATOP) tagjai számára – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ sajtóirodája.
Jelentősen csökkent júniusban a román gazdasággal szembeni bizalom indexe, a mutató jelenlegi szintje a recesszió kockázatát jelzi – közölte csütörtökön a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az S&P Global nemzetközi hitelminősítő szerdán megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, és a hozzá rendelt negatív kilátás is maradt.
Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes szerda este a B1 televízióban nyilvánosan bírálta a CFR személyszállító ágazata vezérigazgatójának, Traian Preoteasának a közelmúltban tett kijelentéseit a havi 11 ezer eurót meghaladó jövedelméről.
Új időszámítást jelent a romániai idegenforgalomban, hogy a kormány idén módosította a közalkalmazottak üdülési csekkjeire vonatkozó rendelkezést, és nem jár automatikusan mindenkinek az összeg.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban közlekedésügyi miniszter.
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!