„Akkor szűnik meg a készpénz, amikor a korrupció” – Romániában még sokáig marad forgalomban a hagyományos fizetőeszköz

Ma már egyre népszerűbb a digitális pénztárca •  Fotó: 123RF

Ma már egyre népszerűbb a digitális pénztárca

Fotó: 123RF

A koronavírus-járvány miatt Romániában is visszaesett a készpénzhasználat, egyre többen fizetnek kártyával, online vagy digitális pénztárcával, de amíg a lakosság 40 százalékának még bankszámlája sincs, nem várható, hogy Svédországhoz hasonlóan kvázi teljesen eltűnjön a „cash”.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. szeptember 22., 19:112020. szeptember 22., 19:11

2020. szeptember 22., 19:192020. szeptember 22., 19:19

Alaposan megváltoztatta a fogyasztói szokásokat a koronavírus-világjárvány, legyen szó arról, hogy sokan próbálják kiiktatni vagy legalábbis minimálisra csökkenteni a készpénzhasználatot, vagy arról, hogy nagyon sokan tették át bevásárlásaik helyszínét az online világba. A megváltozott helyzet pedig arra késztette a bankokat, hogy gyorsítsanak korábbi digitalizációs ütemtervükön, és lehetővé tegyék a személyes érintkezést nem igénylő ügyfélszolgálatot is.

A mindennapjainkban is jól érzékelhető trendek képezték a témáját a Wall-street.ro gazdasági portál által szervezett, Future Bankig 2020 konferenciának is. Az eseményen Raul Rîșniță, a kolozsvári székhelyű Transilvania Bank digitalizációért felelős osztályának vezetője például azt emelte ki, hogy

a világjárvány kezdete óta azt érezték, hogy ügyfeleik alternatív megoldásokat keresnek a bankkal való kapcsolattartásban, ezért jóval gyorsabban megvalósult az alternatív platformok kialakítása, mint ahogyan azt korábban tervbe vették.

Lakossági szinten ugyanakkor elmondható, hogy többen használták bankkártyájukat, amikor a fizikai vagy az online boltban vásároltak – a kereskedők is szorgalmazták amúgy a készpénznek mint potenciális vírushordozónak a visszaszorítását. A trendeket látva döntött például úgy a Mastercard, hogy 200 lejre emeli azoknak a vásárlásoknak az értékét, amelyek érintőkártyás kifizetésekor nem kell megadni a PIN-kódot, hogy ne is kelljen a vásárlónak hozzáérnie a terminálhoz. Radu Ionescu, a Mastercard képviselője a  konferencián ugyanakkor arról is beszámolt, hogy egyre nő azoknak az aránya, akik digitális pénztárcát – pl. okostelefon, okoskarkötő, okosóra – használnak. Mint mondta, 26 százalékkal nőtt idén júniusban a hasonló eszközökkel kifizetett vásárlások száma az előző hónaphoz mérten.

Idézet
Az azonnali és készpénz nélküli fizetés »az új fekete« (az új divatszín – szerk. megj.), amit az elkövetkező években mindenki viselni akar, a trendet pedig a Covid–19-világjárvány felgyorsította”

– értékelt az eseményen Mick Fennell a világ egyik vezető banki rendszerszállító cégének számító Temenos igazgatója. Megjegyezte: a készpénz lassan emlékké válik.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

A szakember ugyanakkor hangsúlyozta, a digitális fizetések a kormányoknak is előnyösek, mivel ezáltal jobban megfigyelés alatt tudják tartani a tranzakciókat, és meg tudják akadályozni a csalást és más illegális tevékenységeket.

A készpénz „élteti”
a feketegazdaságot

A konferencián elhangzottakhoz hasonlóan látja a helyzetet a Krónikának nyilatkozó pénzpiaci szakember is, aki amúgy azt mondja, „akkor szűnik meg a készpénz, amikor a korrupció”. Bordás Attila megkeresésünkre aláhúzta: pozitívan csapódott le a koronavírus-járvány hatása a pénzügyi eszközök használata terén, hiszen a kényszerhelyzetben sokan arra törekednek, hogy minél inkább kiküszöböljék az érintkezést, egyre többen vásárolnak online, kerülik a készpénzt, és használják a bankkártyát. A pénzügyi szakértő rámutatott:

a gazdaság szempontjából vitathatatlan előnyei vannak annak, ha minél inkább kiszorul a készpénzhasználat.

„A digitális pénz használata arányos az adóbefizetési hajlandósággal, hiszen a készpénz az a fizetési eszköz, ami nehezen lenyomozható, visszakövethető. Romániában rengeteg termék cserél gazdát „feketén”, például ha a városiak vásárolnak karácsonyra egy disznót, készpénzzel kifizetik, és nincs nyoma, holott elvben az eladónak be kellene jelentenie, hogy pluszjövedelemhez jutott. Az építkezésben is előfordul, hogy az összeg egy részét kifizetik hivatalosan, a különbözetet készpénzzel feketén. Ezek a mozgások a készpénz leple alatt eltűnnek, és az adózásból kivonódnak” – magyarázta a szakértő. „A készpénz teljes mértékben akkor szűnik meg, ha felszámolódik, vagy elenyésző mértékű lesz a korrupció” – összegezte Bordás Attila. Meglátása szerint

a digitális pénz előnye a pénzügyek átláthatósága, nem lehet kibújni az adózási kötelezettség alól, a nyerészkedés lehetősége csökken.

Nem véletlen, hogy Svédországban alig használnak készpénzt, míg az arab országokban a készpénz dominál. 

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

Kell a pénzügyi nevelés

A készpénz esetében is fennáll a kockázata, hogy ellopják, a digitális pénzügyi tranzakciók árnyoldala viszont, hogy másfajta, ám jelentős biztonsági kockázatot jelentenek –  hívta fel a figyelmet Bordás Attila. A hekkerek megszerezhetik a kódjainkat, leüríthetik a folyószámlánkat, online vásárlás esetén klónoldalaknak fizethetünk. A szakértő szerint mindez alapos pénzügyi neveléssel, odafigyeléssel küszöbölhető ki. Úgy véli,

a nemzedékváltással szintet lép a pénzügyi eszközök, a bankkártya használata, ám egy teljes emberöltő sem lesz elég arra, hogy a készpénz teljesen megszűnjön.

Még sehol sem működik a gazdaság teljesen készpénz nélkül, ám a digitális bennszülöttek számára már magától értetődik, hogy bankkártyával fizetnek, online vásárolnak.

Romániában viszont jelen pillanatban a felnőtt lakosság 40 százalékának még mindig nincs semmilyen kapcsolata a bankokkal, miközben Csehországtól nyugatra már a fizetések 90 százalékát folyószámlára utalják. A romániai bankügyfelek jelentős része ugyanakkor csak arra használja a bankkártyát, hogy amikor befut a számlára a fizetés, a nyugdíj, készpénzben kiveszi a teljes összeget. A szakember szerint

az idősebbek, akik a 2000-es évek előtt nem használtak semmilyen banki terméket, nehezen fognak lemondani a készpénzhasználatról.

A fiatalok többsége már online bankol, ám esetükben is szükség lenne alapos pénzügyi nevelésre: arra kell megtanítani őket, miként gazdálkodjanak a pénzükkel, hogyan takarékoskodjanak, fektessenek be, miként fedezzenek egy nagyobb kiadást, mikor és milyen feltételek mellett vegyenek fel hitelt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 29., csütörtök

A falun élők 40 százaléka nem rendelkezik bankszámlával és bankkártyával

A romániai felnőtt lakosság mintegy 30 százalékának nincs bankkártyája, a falun élők körében ez az arány 40 százalék, derül ki a Romániai Bankok Egyesületének felmérésből.

A falun élők 40 százaléka nem rendelkezik bankszámlával és bankkártyával
2024. augusztus 28., szerda

Stratégiai fontosságú kikötőt vásárolna Moldovában a román állam

Románia tengerjáró hajók fogadására is alkalmas dunai kikötőt akar vásárolni a moldovai Giurgiuleștiben, az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány.

Stratégiai fontosságú kikötőt vásárolna Moldovában a román állam
2024. augusztus 28., szerda

Gyorsabban nőttek a kiadások, mint a bevételek: meghaladta a 4 százalékot a költségvetési hiány

A GDP 4,02 százalékra, 71,04 milliárd lejre nőtt a héthavi költségvetési deficit Romániában – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.

Gyorsabban nőttek a kiadások, mint a bevételek: meghaladta a 4 százalékot a költségvetési hiány
2024. augusztus 27., kedd

Érdemes kitartaniuk a gabonatermesztőknek, folyamatosan nő a búza iránti kereslet a francia szakértő szerint

Nem kell tartani a gabonapiac összeomlásától, inkább a növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ez emelkedő tendenciát mutat – áll az Agritel cég elemzésében.

Érdemes kitartaniuk a gabonatermesztőknek, folyamatosan nő a búza iránti kereslet a francia szakértő szerint
2024. augusztus 27., kedd

Nyugdíj-újraszámítás után újratervezés: sürgősségi rendelettel emeli meg az adómentességi küszöböt a kormány

„Korrekt” intézkedés a nyugdíjak adómentességi küszöbének megemelése 3000 lejre Marcel Ciolacu kormányfő szerint, aki kedden bejelentette: a várhatóan októbertől hatályos intézkedésről sürgősségi rendelettel fog elfogadni a kabinet.

Nyugdíj-újraszámítás után újratervezés: sürgősségi rendelettel emeli meg az adómentességi küszöböt a kormány
2024. augusztus 27., kedd

Csak a szokásos: tovább nőtt Románia államadóssága

Májusban 52,6 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte a bukaresti pénzügyminisztérium.

Csak a szokásos: tovább nőtt Románia államadóssága
2024. augusztus 27., kedd

Nyugdíj-újraszámítás: több megyében is le kellett állítani egyes végzések kézbesítését

Több megyében is leállították a nyugdíj-újraszámítási végzések kézbesítését, mert azok tévesek lehetnek: a legtöbb eset Fehér megyében történt, de más megyékben is több tucat vagy több száz határozat kézbesítését állították le a megyei nyugdíjpénztárak&

Nyugdíj-újraszámítás: több megyében is le kellett állítani egyes végzések kézbesítését
2024. augusztus 26., hétfő

Lassan mondja a kormányfő, hogy mindenki megértse: nem lesz adóemelés

Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.

Lassan mondja a kormányfő, hogy mindenki megértse: nem lesz adóemelés
2024. augusztus 26., hétfő

Nem emelkedik az áfa és adókat sem kell feltétlenül emelni a gazdasági miniszter szerint

Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.

Nem emelkedik az áfa és adókat sem kell feltétlenül emelni a gazdasági miniszter szerint
2024. augusztus 26., hétfő

Egyetlen nyugdíj sem csökken – szögezte le ismételten Ciolacu, aki beszélt a 2000 lejt meghaladó nyugdíjakról is

Marcel Ciolacu kormányfő felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt.

Egyetlen nyugdíj sem csökken – szögezte le ismételten Ciolacu, aki beszélt a 2000 lejt meghaladó nyugdíjakról is