2011. szeptember 20., 08:572011. szeptember 20., 08:57
A Wirtschaftsblatt című osztrák gazdasági lap tegnapi számában arról írt, hogy a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja szerint az Erste Group Bank és a Raiffeisen Bank International esetében javítani szükséges a tőkének a kockázathoz viszonyított arányát szemléltető RAC-mutatót. Ez a multinacionális pénzintézeteket tekintve jellemzően 7 és 8 százalék között van, az Ersténél viszont csak 5,6 százalék, a Raiffeisen kétharmadát ellenőrző Raiffeisen Zentralbank Österreich AG-nál pedig 4,1 százalékon áll. Ezért az S&P a két társaság tőkeerejének növelését sürgeti, leminősítést azonban rövid távon nem tart valószínűnek. A két bank hosszú távú adóskockázati besorolása egyaránt a legmagasabb, „A” kategóriában van, és egyik társaság sem áll besorolási megfigyelés alatt, a helyzet azonban középtávon változhat – mondta a lapnak Markus Schmaus, az S&P bankágazati elemzője. A két társaság jelenlegi kedvező besorolását az indokolja, hogy rendszerszintű fontossággal bírnak az osztrák bankrendszerben, amiből adódóan arra lehet számítani, hogy az osztrák kormány szükség esetén a segítségükre siet. E státus nélkül alacsonyabb kategóriában volna mindkét bankcsoport, az Erste az „A mínusz”, a Raiffeisen pedig a „BBB mínusz” osztályzatot érdemelné – mondta az elemző. Az S&P szerint kevéssé érintené az osztrák bankokat, ha tovább romlana az adósságválsággal küszködő euróövezeti tagországok helyzete, hiszen a Raiffeisen kitettsége például Görögországban csupán 118 millió euró, az Erstéé pedig alig 50 millió.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.