2009. április 29., 10:142009. április 29., 10:14
A vám- és adóügyi biztos megítélése szerint „az uniós tagállamok immár nem engedhetik meg, hogy egyedül küzdjenek az ellen, hogy adóbevételeik adóparadicsomokban vagy úgynevezett nem együttműködő országokban tűnjenek el, és erre vonatkozó politikájukat egyedül alakítsák ki. Ha a tagállamok nem működnek együtt egymással és nemzetközi fórumokon, bevételeik megőrzését célzó lépéseik hatástalanok maradnak”.
„A most zajló pénzügyi válság idején a nemzeti kormányok számára adóbevételeik biztosítása fontosabb, mint eddig bármikor” – hangoztatta Kovács László. Adózási szempontból nem együttműködőként a bizottság azokat az országokat kezeli, amelyekre ráillenek a pénzügyi rendszer reformjáról nemrégen lezajlott G20-találkozó kritériumai, például kulcsfontosságú információkat tartanak vissza.
A magyar biztos kifejtette, hogy a brüsszeli bizottság meglátása szerint amennyiben a megfelelő adópolitikai szabályozás minősége javul az Unióban, az a világ más országait is hasonló lépések megtételére ösztönözheti. Brüsszel ezért az uniós országoknak javasolja például, hogy döntsenek az adók megállapítását célzó hatékony adminisztratív együttműködésről, az adóbehajtással kapcsolatos kooperációról, valamint az uniós megtakarítási (kamatadó) irányelv hatékonyabb működéséről.
Utóbbi tekintetében arra lenne szükség, hogy az irányelv hatályát kiterjesszék a közvetítő, adózás alól kivett mechanizmusokra (például alapokra, alapítványokra) és az úgynevezett innovatív pénzügyi termékekre (például életbiztosítással összekapcsolt megtakarításra) fordított befektetésekből származó, kamatjellegű jövedelmekre.
Javasolta a bizottság azt is, hogy az Unión kívüli országokkal kötött megállapodásokban hangsúlyozzák külön az EU kritériumai szerint megfelelő adópolitikai szabályozás alapelveit. Felkérte az uniós tagállamokat arra is, hogy a külső országokkal fenntartott kapcsolataik során népszerűsítsék az Unióban jónak tartott szabályozás elveit, ideértve az ennek alkalmazását elutasító országok elleni összehangolt fellépést is. Kovács jelezte, hogy a bizottság szeretné elérni EU-szintű adózási megállapodások megkötését is az adózással kapcsolatos átláthatóságra és információcserére vonatkozóan.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.