2010. november 04., 09:312010. november 04., 09:31
A második helyen az Invest Romit társaság áll 105 millió euróval – érdekesség azonban, hogy a céget 2007-ben alapították, azóta halmozta fel ezt a tetemes adósságot, ugyanis egyetlen mérleget sem tett le. A „szégyenlista” harmadik helyezettje a resicabányai UCM, amelynek tartozásai 92 millió lejre rúgnak.
Ezt a RAFO Oneşti tulajdonában levő Petrochemical Trading követi 80 millió lejjel, majd 76 millió lejjel a Larika Impex, 73,5 millió lejjel a nagyváradi Micula testvérek birtokában lévő European Foods, 61 millió lejjel a temesvári Alcoolcentro következik. Eközben a közismert Astra Bettings sportfogadó irodának 44 millió lejt kellett volna fizetnie, erre viszont egyre kevesebb az esély, mivel a cég felszámolás alatt áll, míg egykori tulajdonosainak nyoma veszett.
A tízes toplista utolsó előtti helyén az Urban Rt. áll 43 millió lejes adóssággal, a tizedik legnagyobb adós pedig a Lonelia Com 37 millió lejjel. Az adóhatósság közlése szerint mind a tíz vállalat kényszervégrehajtás alatt áll. Az ANAF szakemberei szerint a kevésbé közismert cégek úgy kerültek be a „hagyományos” nagyadósok körébe, hogy már tulajdonosaik eleve azért alapították azokat, rendszerint „világvégi” településekre bejegyezve, hogy ne fizessenek adót, illetéket az államnak. Ezek legtöbbjének alig néhány alkalmazottja van, miközben 10–100 millió lejes forgalmat bonyolítanak. A top kialakításakor csak a magáncégek adósságait vették figyelembe. Eközben a kőszénvállalat például 1,6 milliárd lejjel tartozik a költségvetésnek.
A magyar Építési és Közlekedési minisztérium kiírta a Debrecen és Nagyvárad között megépítendő vasútvonal első szakaszának megtervezésére vonatkozó pályázatot.
Több tucat magyarországi álláskereső talált munkát a minap Nagyváradon, ahol nagyszabású állásbörzét tartottak. Békési Csabával, az állásbörzét szervező Bihar megyei munkaerő-elhelyező ügynökség igazgatójával járjuk körül a témát.
Jövő héten, egészen pontosan június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautóprogram 2025-ös kiírása; a magánszemélyek június 19-étől pályázhatnak a gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Románia nehéz gazdasági helyzetben van, ezért sürgős intézkedésekre van szükség, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) pedig vállalja, hogy része lesz annak a kormánynak, amely meghozza ezeket az intézkedéseket – jelentette ki Ilie Bolojan.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – fogalmazott kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A pénteken jegyzett évi 7,29 százalékról 7,10 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.