Fotó: Pixabay.com
Tavaly 7 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az előző évihez képest – közölte gyorsjelentésében az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán.
2018. február 14., 12:052018. február 14., 12:05
2018. február 14., 14:302018. február 14., 14:30
Ez az utóbbi évtized leggyorsabb gazdasági növekedése Romániában. A román GDP 2007-ben regisztrált hasonló ütemű, évi 6,9 százalékos bővülést. Az INS ugyancsak 7 százalékos – naptárhatással kiigazított – gazdasági növekedést közölt a tavalyi utolsó negyedévre 2016 azonos időszakához mérten, míg a tavaly harmadik negyedévhez képest a román gazdaság már csak 0,6 százalékkal bővült.
Tavaly az első negyedévben 2 százalékkal, a másodikban 1,7 százalékkal, a harmadikban pedig 2,4 százalékkal nőtt a román gazdaság az előző negyedévihez képest. Az éves összehasonlításokból is az látszik, hogy a legnagyobb GDP-növekedést a harmadik negyedévben jegyezték fel Romániában, amikor 2016 azonos időszakához képest 8,5 százalékkal bővült a gazdaság.
Az Európai Bizottság (EB) egy héttel korábban közölt téli előrejelzésében 6,7 százalékos román gazdasági növekedésre számított.
A Világbank legutóbb 6,4 százalékos, tavaly júniusban pedig még csak 4,4 százalékos gazdasági növekedést jósolt 2017-re Romániának. A Nemzetközi Valutaalap októberben emelte 5,5 százalékra korábbi 4,2 százalékos előrejelzését.
A román gazdaságot a közalkalmazotti béremelések által generált fogyasztás és az ipari termelés évi több mint 8 százalékos bővülése hajtotta. A gazdasági elemzők ugyanakkor arra hívták fel a figyelmet, hogy a bukaresti kormány adó- és bérpolitikája a makrogazdasági egyensúlyt veszélyezteti: tavaly csaknem 30 százalékkal nőtt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, megközelítve a 13 milliárd eurót.
Egyetlen hónap alatt egy százalékponttal nőtt, a tavaly decemberben feljegyezett 3,3 százalékról 4,3 százalékra emelkedett az éves infláció Romániában – derült ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett havi jelentéséből.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!